Роз’яснення МОЗ щодо відстрочки та інвалідності у зв’язку із реформою МСЕК

27 грудня 2024 о 10:46
2306

Останніми днями в мережі поширюється недостовірна інформація про те, що з 1 січня люди з інвалідністю будуть мобілізовані через те, що ліквідували медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), а замість них спеціальні комісії скасовуватимуть отримані раніше статуси.

Офіційна інформація від МОЗ

  1. Інформація про те, що всі чоловіки з інвалідністю віком 25–60 років мають пройти переогляд щодо встановлення інвалідності, НЕ відповідає дійсності.

Ця категорія людей проходитиме повторний огляд виключно у випадку, якщо протягом 2022–2024 рр. вони мали пройти його, але не змогли з поважних причин та відповідно до винятків у законодавстві на час воєнного стану.

  1. І МСЕК, і експертні команди з лікарів-практиків, які їх замінять з 1 січня 2025 р., встановлюють чи скасовують інвалідність виключно на основі підстав і критеріїв, визначених у законодавстві.

У МОЗ додатково наголошують, що усі люди, які мають статус інвалідності, продовжують отримувати пільги, послуги, допомогу та, зокрема, відстрочку від мобілізації, на підставі висновку МСЕК протягом терміну його дії.

Винятки становлять тільки незаконні рішення про встановлення інвалідності, щодо яких відкриті кримінальні справи, встановлені докази незаконності, наявні судові рішення.

Щодо проходження повторних оглядів:

1) усі, хто має обмеження повсякденного функціонування, тобто законні підстави для статусу інвалідності, проходитимуть оцінювання експертною командою лікарів-практиків у передбачений строк;

2) якщо інвалідність встановлено безстроково, оцінювання проходити не обов’язково, лише за власним бажанням: усі пільги, гарантії та виплати залишаються в силі;

3) якщо людина протягом 2022–2024 рр. мала пройти повторний огляд, але не змогла це зробити з поважних причин та відповідно до винятків, передбачених у законодавстві на час воєнного стану, то його потрібно буде пройти:

  • чоловікам віком 25–60 років з ІІ або ІІІ групою інвалідності — до 1 листопада 2025 р.;
  • усім іншим пацієнтам (за винятком перелічених нижче випадків) — до 1 квітня 2026 р.

Винятки — неможливість повторного огляду з таких причин:

  • люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
  • пацієнти з тяжкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання);
  • чинні військовослужбовці Збройних сил України та інших військових формувань — для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 днів з дати звільнення зі служби.

Просимо уважно ставитися до інформації, яка поширюється, та використовувати офіційні джерела, такі як сторінки відповідних органів влади.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua