Уряд закликають затвердити постанову для реалізації реформи вторинної медичної допомоги

18 червня 2019 о 16:29
3053

Нещодавно заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, народний депутат України Ірина Сисоєнко з трибуни Парламенту підняла питання підвищення заробітних плат медичним працівникам як відповідь на петиції, зареєстровані останніми тижнями на офіційних веб-ресурсах Президента та Кабінету Міністрів України.

Не менш важливим питанням останніх місяців є необхідність затвердження постанови Кабінету Міністрів України щодо проведення пілотного проекту з реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для амбулаторно-поліклінічної вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги на 2019 рік.

Саме тому безпосередньо прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману народний обранець адресувала депутатський запит, у якому зазначено, що згідно з пунктом 3 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» протягом 2018–2019 рр. реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій поступово запроваджується для медичної допомоги, зокрема шляхом реалізації пілотних проектів для відповідних видів медичних послуг, окремих закладів охорони здоров’я, населених пунктів чи регіонів. Порядок реалізації таких проектів, перелік медичних послуг та лікарських засобів, що оплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України, тарифи та коригувальні коефіцієнти встановлюються Кабінетом Міністрів України.

При цьому зазначається, що згідно з розподілом видатків Державного бюджету України на 2019 р., затвердженим Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», Національній службі здоров’я України (НСЗУ) за бюджетною програмою 2308050 «Пілотний проект з реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для амбулаторно-поліклінічної вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги» передбачені кошти в розмірі 2 млрд грн.

Також у депутатському запиті наголошується, що Міністерством охорони здоров’я України 20 грудня 2018 р. на офіційному сайті було повідомлено, що з липня 2019 р. розпочнеться реалізація програми «Безкоштовна діагностика», тобто НСЗУ розпочне оплату діагностичних послуг на рівні амбулаторної спеціалізованої медичної допомоги. Крім того, зазначено, що НСЗУ почне оплачувати 54 діагностичні та лікувальні послуги на направленням лікаря первинної ланки.

Але при цьому варто розуміти, що для того, щоб програма запрацювала, Кабінет Міністрів України повинен затвердити постанову, необхідну для її реалізації. І важливим є те, що цією постановою мають бути затверджені тарифи надання таких послуг. За змістом статті 10 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», для всієї території України встановлюються єдині тарифи оплати надання медичних послуг, лікарських засобів та медичних виробів.

Тарифи можуть встановлюватися, зокрема, як: глобальні ставки, що передбачають сплату надавачам медичних послуг фіксованої суми за визначену кількість послуг чи визначений період; капітаційні ставки, які встановлюються у вигляді фіксованої суми за кожного пацієнта; ставки на пролікований випадок; ставки на медичну послугу; ставки за результатами виконання договорів про медичне обслуговування населення надавачем медичних послуг. Зазначені ставки можуть використовуватися як разом, так і окремо одна від одної.

Оплата згідно з тарифом гарантована всім надавачам медичних послуг відповідно до укладених з ними договорів про медичне обслуговування населення. До тарифів можуть застосовуватися коригувальні коефіцієнти, розміри та підстави застосування яких є єдиними для всієї території України.

Також при розрахунку тарифів та коригувальних коефіцієнтів базою для визначення компонента оплати праці медичних працівників є величина, що є не меншою за 250% середньої заробітної плати в Україні за липень року, що передує року, в якому будуть застосовуватися такі тарифи та коригувальні коефіцієнти. Тобто при розрахунку заробітної плати медичним працівникам за надання діагностичних послуг населенню в закладах вторинного рівня, які братимуть участь у програмі «Безкоштовна діагностика», ця норма вже повинна застосовуватися, і вони зможуть отримувати заробітну плату, виходячи з кількості та якості наданих діагностичних послуг.

Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення своєчасної реалізації програми «Безкоштовна діагностика», що дозволить пацієнтам безкоштовно отримувати відповідні діагностичні послуги, а медичним працівникам — заробітну плату за кількість та якість наданих ними діагностичних послуг, народна депутатка закликала прем’єр-міністра вжити невідкладних заходів, спрямованих на затвердження постанови Кабінету Міністрів України щодо проведення пілотного проекту з реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для амбулаторно-поліклінічної вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги на 2019 р.

Розглянувши цей депутатський запит, оголошений на засіданні Верховної Ради України, у відповідь В. Гройсман доручив Міністерству охорони здоров’я, Міністерству фінансів України та НСЗУ опрацювати порушене питання.

Ми і надалі стежитимемо за перебігом реалізації реформи системи охорони здоров’я України та детально інформуватимемо наших читачів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Прес-служба «Українського медичного часопису»