Постанову Верховної Ради України «Про відзначення 75-річчя створення Національного наукового центру «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» Національної академії медичних наук України та 125-річчя з дня народження академіка М.Д. Стражеска» було прийнято 11 січня.
Микола Дмитрович народився 29 грудня 1879 р. в Одесі, помер 26 червня 1952 р. у Києві. Закінчив медичний факультет Київського університету (1899). Працював у Київській міській лікарні та вищих навчальних закладах Києва. З 1902 р. — у Військово-медичній академії в Петербурзі. Тут під керівництвом академіка І.П. Павлова провів експериментальні дослідження у галузі фізіології кишок, викладені в докторській дисертації (1904). З 1904 р. — старший ординатор у терапевтичній клініці Київського університету. У 1907–1919 рр. — професор Київського жіночого медичного інституту. Водночас у 1908–1919 рр. — приват-доцент Київського університету і в 1917–1919 рр. — завідувач терапевтичного відділення Київської міської лікарні. У 1919–1922 рр. — завідувач кафедри Новоросійського університету, з 1922 р. — Київського медичного інституту. Керував клінічним відділенням Інституту експериментальної біології та патології, з 1934 р. — Інституту клінічної фізіології АН УРСР. У роки Великої Вітчизняної війни — консультант евакуаційних госпіталів, керував дослідженнями в Центральному госпіталі Радянської армії, вивчав проблему сепсису ран, розробляв нові засоби боротьби з ним.
З 1936 р. М.Д. Стражеско — директор створеного ним Українського науково-дослідного інституту клінічної медицини. Уперше в світі встановив (1909 р. спільно з В.П. Образцовим) прижиттєвий діагноз тромбозу судин серця.
Автор понад 100 наукових праць, присвячених різноманітним питанням клініки і лікування внутрішніх хвороб. Опублікована ним спільно з В.П. Образцовим стаття «Симптомология и диагностика тромбоза венечных артерий сердца» (1910), в якій вперше у світі було дано розгорнутий опис різних клінічних форм інфаркту міокарда і виявлено його основну патогенетичну ланку, принесла йому світове визнання.
Особливу увагу приділяв клінічно-експериментальному вивченню патології органів кровообігу, розробив вчення про функціональну недостатність кровообігу, спільно з В. Василенком створив класифікацію недостатності кровообігу.
З 1936 р. Микола Дмитрович — директор створеного ним Українського науково-дослідного інституту клінічної медицини. Протягом більше 70 років цей медичний заклад надає сучасну допомогу хворим з найбільш поширеними хворобами системи кровообігу: інфарктом міокарда, порушеннями ритму серця, серцевою недостатністю, артеріальною гіпертензією тощо.
Рівень ураженості цими захворюваннями серед населення залишається досить високим. Щорічно в Україні від них помирають близько 500 тис. хворих. У структурі загальної смертності в нашій державі смертність від серцево- судинних захворювань становить близько 64%. Це найвищий показник у світі.
Тому боротьба з серцево-судинними захворюваннями залишається одним із найважливіших завдань державної політики у галузі охорони здоров’я.
У зв’язку з цим у вересні 2011 р. на державному рівні планується проведення Національного конгресу кардіологів України за участю відомих науковців більше ніж 20 країн світу та максимально широким висвітленням його роботи у засобах масової інформації з метою профілактики хвороб систем кровообігу.
На превеликий жаль, на сьогодні науковий центр фінансується вкрай недостатньо, особливо щодо забезпечення новітніх технологій діагностики та лікування, що негативно впливає на кількісні та якісні показники здоров’я населення.
Враховуючи надзвичайну суспільно-політичну значимість проблеми здоров’я та її соціально- економічних наслідків для безпеки і подальшого розвитку держави, пропонується здійснити заходи щодо підготовки і проведення Національного форуму кардіологів, а також виділення необхідних коштів для зміцнення матеріально- технічної бази наукового центру, придбання медичного обладнання для проведення магнітно- резонансної томографії, що дасть можливість значно поліпшити диференційну діагностику серцево-судинних захворювань.
Постановою передбачено рекомендувати Кабінету Міністрів України розробити заходи щодо відзначення 75-річчя створення Національного наукового центру «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» Національної академії медичних наук України та 125-річчя з дня народження академіка М.Д. Стражеска, якими, зокрема, передбачити:
- здійснення всебічного аналізу виконання Державної програми запобігання та лікування серцево- судинних і судинно- мозкових захворювань на 2006–2010 роки і розробку невідкладних практичних дій щодо подальшого посилення профілактики і лікування артеріальної гіпертензії в Україні;
- проведення у вересні 2011 р. Національного конгресу кардіологів за участю відомих учених-кардіологів світу;
- виділення за результатами виконання у першому кварталі цього року Державного бюджету України на 2011 р. необхідних коштів для зміцнення матеріально- технічної бази Національно- наукового центру «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» Національної академії медичних наук України, зокрема придбання медичного обладнання для проведення магнітно- резонансної томографії та ремонту приміщень закладу;
- організацію Державним комітетом телебачення і радіомовлення України циклів тематичних телевізійних і радіопередач з проблем здоров’я, посилення боротьби з серцево-судинними захворюваннями серед населення;
- всебічне висвітлення в засобах масової інформації заходів щодо відзначення цих ювілеїв, підготовку передач про видатних учених, колективи наукових медичних установ, які працюють у галузі кардіології.
Рекомендувати Міністерству охорони здоров’я України, Національній академії наук України, Національній академії медичних наук України здійснити інформаційно- профілактичні заходи щодо лікування хвороб систем кровообігу серед населення.
Національному банку України випустити ювілейні монети у зв’язку із цими датами.
Прес-служба
«Українського медичного часопису»