«Зупини пневмонію. Захисти дитину» — саме під таким гаслом 11 листопада 2014 р., напередодні Всесвітнього дня боротьби з пневмонією, у Київському академічному театрі ляльок пройшов брифінг для преси із театралізованою виставою для дітей. Ключовою темою обговорення стала профілактика пневмонії — найбільш поширеної причини смертності дітей віком до 5 років, згідно з даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Всесвітньої організації охорони здоров’я. Захід проходив під егідою Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України спільно з Всеукраїнською асоціацією дитячої імунології та за підтримки ЮНІСЕФ. Подія викликала жвавий інтерес журналістів, лікарів, представників шоу-бізнесу та просто молодих батьків, які взяли активну участь в обговоренні та поділилися власним досвідом.
Очолили роботу брифінгу представники МОЗ України — заступник начальника відділу організації медичної допомоги дітям Тетяна Дубініна та головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Дитяча імунологія», голова Громадської організації «Всеукраїнська асоціація дитячої імунології» Людмила Чернишова.
За її словами, щорічно в нашій країні реєструють близько 90 тис. випадків пневмонії серед дітей віком від народження до 17 років. Запобігти цій хворобі можна за допомогою ряду простих і доступних профілактичних заходів: проведення регулярних медичних оглядів дитини та дотримання здорового способу життя. Але найбільш дієвий спосіб боротьби із пневмонією спрямований на зменшення кількості носіїв збудників цього захворювання. Це завдання може бути реалізоване за рахунок проведення своєчасної вакцинації проти Streptococcus pneumoniae (Str. pneumoniae), що є однією з найпоширеніших причин виникнення пневмонії. У розвинених країнах обов’язкове застосування таких вакцин за 1–2 роки зумовило різкий спад кількості захворювань, спричинених Str. pneumoniae, та знизило дитячу смертність на >10%.
Л. Чернишова наголосила, що особливо важливим є проведення вакцинації серед дітей груп ризику, до яких належать новонароджені, діти із ВІЛ-інфекцією/СНІДом, туберкульозом, вірусним гепатитом та діти, які відвідують заклади закритого типу. Доповідач наголосила, що враховуючи наближення епідемії грипу і ситуацію в країні, сьогодні до груп ризику можна віднести і дітей — переселенців із зони АТО, частина яких, на жаль, вимушені жити в жахливих умовах.
«На сьогодні смертність від захворювань дихальних шляхів посідає перше місце серед дітей віком до 1 року. Обов’язкова вакцинація від Str. pneumoniae введена у понад 85 країнах світу. Із серпня 2014 р. вакцинація проти цієї хвороби входить і до Національного календаря профілактичних щеплень України, проте поки що лише як рекомендована. Вакцина проти інфекції, викликаної Str. pneumoniae, для дітей молодшого віку офіційно зареєстрована в Україні з 2011 р., тому батьки мають можливість самостійно захистити свою дитину, зробивши відповідне щеплення», — зазначила Т. Дубініна.
Л. Чернишова також відзначила, що проконсультувавшись із лікарем-імунологом, можна підібрати найбільш оптимальний для дитини варіант імунізації, попередньо узгодивши терміни проведення з календарем обов’язкової планової вакцинації.
В інтерактивній виставі в рамках заходу організатори розповіли про пневмонію та шляхи її подолання також і дітям лікарів та журналістів. Малюки ознайомилися з основними симптомами захворювання та дізналися про шляхи його подолання.
Довідка
За даними Державного закладу «Центр медичної статистики» МОЗ України, захворюваність дітей віком від народження до 17 років на пневмонію за останні роки має тенденцію до зниження — 75 040 випадків у 2013 р. порівняно із 87 992 у 2010 р.; смертність — 0,18 і 0,21 на 10 тис. дітей у 2013 та 2010 р. відповідно.
Анна Антонюк,
фото Сергія Бека