Павло Григорович Кравчун народився у 1944 р. у с. Новофедіївка Запорізької області. Після закінчення середньої школи у 1960 р. він вступив до медичного училища. Як фельдшера П.Г. Кравчуна у подальшому призвали до лав Радянської Армії.
У 1966 р., після демобілізації, він вступив на лікувальний факультет Харківського медичного інституту, який закінчив із відзнакою у 1972 р. Життєвий шлях звів Павла Григоровича з видатним вченим — академіком Л.Т. Малою, під керівництвом якої відбулося його професійне становлення як лікаря, вченого, педагога. У 1975 р. П.Г. Кравчун успішно захистив кандидатську дисертацію на тему «Нарушения микроциркуляции и активность ренина при крупноочаговом инфаркте миокарда и его осложнениях».
У період 1974–1979 рр. Павло Григорович працював асистентом, а в подальшому — доцентом кафедри госпітальної терапії лікувального факультету. Висока працездатність, творча наснага, відданість улюбленій справі сформували його цілком заслужений авторитет серед колег.
Наукова та клінічна робота надихнули науковця на реалізацію майбутніх творчих планів і досліджень: Павло Григорович почав роботу над докторською дисертацією «Гуморальні та мікрогемодинамічні механізми факторів ризику ішемічної хвороби серця», яку з успіхом захистив у 1996 р. Цього ж року його обрано деканом 3-го медичного факультету.
Професор П.Г. Кравчун — відомий терапевт-кардіолог, провідний спеціаліст із вивчення ішемічної хвороби серця. Він є організатором проведення в Харківському регіоні широкомасштабних епідеміологічних та профілактичних досліджень з активного виявлення факторів ризику захворювань внутрішніх органів, які мали вагомий економічний ефект. Павло Григорович зробив значний внесок у розвиток вивчення особливостей змін гемодинаміки, мікроциркуляції, тромбоцитарно-судинного гемостазу, показників ліпідного спектра крові, клініко-анамнестичних характеристик при формуванні та прогресуванні ішемічної хвороби серця. Він вніс велику лепту в дослідження патогенетичної ролі ендотеліну, ендотеліального фактора релаксації та імунологічних порушень при захворюваннях серцево-судинної системи, що дозволило розробити обґрунтовану терапію і шляхи первинної та вторинної профілактики. П.Г. Кравчун проводив багаторічні дослідження з розробки схем тромболітичної терапії, ішемічних та реперфузійних ушкоджень. Він вивчав зміни симпато-адреналової, ренін-ангіотензин-альдостеронової, калікреїн-кінінової систем, ейкозаноїдів, ендотеліну-1, β-ендорфіну, натрійуретичних субстанцій при артеріальній гіпертензії та хронічній серцевій недостатності, розробив схеми медикаментозного лікування та запобігання резистентності із застосуванням інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту й антагоністів рецепторів ангіотензину II. Його дослідження відзначаються глибиною наукових розробок, мають велике науково-практичне значення, широко впроваджені в масштабах України, країн ближнього та далекого зарубіжжя.
У період 2000–2007 рр. П.Г. Кравчун — проректор з науково-педагогічної роботи ХНМУ. У 2001 р. йому присвоєно звання професора. З 2003 р. Павло Григорович очолює кафедру госпітальної терапії, яку в 2008 р. перейменовано в кафедру внутрішньої медицини № 2, клінічної імунології та алергології.
Наукова та практична діяльність були й залишаються найважливішими напрямами роботи П.Г. Кравчуна. Він є лікарем вищої категорії за фахом «Терапія», «Кардіологія», «Клінічна імунологія». Неймовірна працездатність і відданість обраній професії реалізуються також у щоденних консультаціях щодо правильності вибору діагностичних підходів та лікувальної тактики, обговоренні складних клінічних випадків у відділенні інтенсивної терапії та реанімації, інших відділеннях міської клінічної лікарні № 27.
Завдяки повсякденній кропіткій праці та таланту Павло Григорович став шанованим наставником і педагогом. Учений приділяє велику увагу підготовці наукових кадрів. Під його керівництвом захищено 4 докторських та 16 кандидатських дисертацій. Він є автором та співавтором 12 монографій та 14 навчальних посібників, 28 авторських свідоцтв та патентів України, автором більше 400 наукових праць.
У 2004 р. професор П.Г. Кравчун отримав звання заслуженого діяча науки і техніки України. У 2005 р. його обрано академіком Академії наук вищої освіти України, у цьому ж році — почесним професором ХНМУ. У 2006 р. за багаторічну плідну наукову й педагогічну роботу та досягнення в організації діяльності кафедри професора П.Г. Кравчуна нагороджено найвищою відзнакою Академії наук вищої освіти України — Нагородою Ярослава Мудрого. Навчальний посібник із грифом Міністерства охорони здоров’я України «Нестабільна стенокардія: клініка, діагностика, диференційне лікування» за редакцією П.Г. Кравчуна у 2007 р. отримав нагороду І ступеня Академії наук вищої освіти України. У 2008 р. П.Г. Кравчун удостоєний Нагороди Академії наук вищої освіти України за багаторічну сумлінну працю у вищій школі та значні наукові досягнення. У 2003; 2004; 2005 та 2007 р. він нагороджений Почесними грамотами Міністерства охорони здоров’я України. П.Г. Кравчуну неодноразово вручали грамоти ректора ХНМУ за досягнення в науковій, науково-методичній та навчально-виховній роботі, Почесні грамоти Харківської міської державної адміністрації та Харківської обласної державної адміністрації (2003 та 2005 р.).
Професор П.Г. Кравчун є членом спеціалізованої вченої ради ХНМУ, вченої ради 2-го медичного факультету, головою профільної методичної комісії ХНМУ з терапії, членом редакційної колегії журналу «Врачебная практика» (Харків), заступником голови асоціації інтерністів України, заступником академіка-секретаря відділення медицини Академії наук вищої освіти України.
Свій ювілей Павло Григорович зустрічає у розквіті творчих сил, сповнений енергії, оптимізму, нових ідей та планів!
Редакція журналу
«Український медичний часопис»,
колектив ХНМУ, співробітники кафедри,
колектив Харківської міської клінічної
лікарні № 27, учні, колеги щиро вітають
Павла Григоровича з ювілеєм, бажають
йому міцного здоров’я, довголіття
та подальших творчих успіхів!