Під час засідання уряду, яке відбулося 15.09.2010 р., було розглянуто низку питань, що стосуються стану справ у медичній та фармацевтичній галузях. Відкриваючи засідання, Прем’єр-міністр України Микола Азаров зазначив, що до порядку денного включено ряд документів із дерегуляції підприємницької діяльності, які розроблено в рамках реалізації Програми економічних реформ Президента.
При розгляді стану виконання центральними органами виконавчої влади вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду і контролю у сфері господарської діяльності» необхідно в найкоротші терміни закінчити розробку нормативної бази, яка врегулює періодичність та напрямки здійснення заходів державного нагляду залежно від ступеня ризику певної господарської діяльності для громадської безпеки, життя та здоров’я населення, для навколишнього природного середовища.
Він наголосив, що зараз у країні склалася ситуація, коли, наприклад, якість харчування дітей на тривалий час випадає з поля зору відповідних контролюючих органів.
Як приклад було наведено отруєння 65 дітей в одній зі шкіл Євпаторії, яке, на думку Прем’єр-міністра, насправді виявило гранично небезпечний стан справ у цій системі. Санепідемстанція має право перевірити харчоблок лише раз на рік, від персоналу взагалі не вимагають підтвердження професійної підготовки, не виставляють кваліфікаційних вимог, не перевіряють знання санітарних та рецептурних норм, не вимагають періодичних медичних оглядів персоналу, який готує їжу для дітей. Продукти не перевіряють, умови їх зберігання також. Від фірми, яка укладає контракт на харчування дітей, нічого не вимагається. Це ніщо інше як дерегуляція здорового глузду і відповідальності за здоров’я людей.
Тому спрощення умов ведення бізнесу, зменшення втручання держави в господарську діяльність — це принциповий курс уряду, але ніякого послаблення постійного контролю за тими сферами, які безпосередньо впливають на здоров’я людей, не буде.
Перший заступник міністра охорони здоров’я України, Головний державний санітарний лікар Сергій Риженко, запропонував включити до порядку денного питання про закупівлю медичних імунобіологічних препаратів. Пропозиція була одноголосно прийнята, й уряд виділив Міністерству охорони здоров’я 71,09 млн грн. на закупівлю імунобіологічних препаратів (вакцин) для забезпечення заходів із проведення імунопрофілактики дітей.
Реалізація цього рішення уряду дасть змогу закупити вакцини для проведення обов’язкових щеплень дітям, зменшить кількість випадків інфекцій у дітей та сприятиме формуванню у них достатнього рівня імунітету проти інфекційних хвороб.
Також під час засідання планувалося затвердити зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 р. № 259 «Деякі питання діяльності, пов’язаної з торгівлею лікарськими засобами», але проект змін було відправлено на доопрацювання.
Олександр Устінов, фото автора