Цього року природа потішила нас лагідним вереснем, за яким, якщо вірити синоптикам, на початку жовтня мешканців України очікує сонячне бабине літо. Але за ними неодмінно прийде похмурий листопад, а згодом і зима з морозами, снігопадами, новорічними та різдвяними святами. Саме в цей час зазвичай спостерігається підвищення захворюваності на грип та ГРВІ, яке іноді приймає характер епідемій і навіть пандемій. Відомо, що найбільш ефективним засобом профілактики грипу є щеплення, яке необхідно робити вже у вересні — жовтні. Про те, яким буде грип в епідемічному сезоні 2012/2013 р., а також про стан підготовки до нього системи охорони здоров’я розповіла Людмила Черненко, заступник голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, яке відбулося 19 вересня 2012 р.
В Україні понад З0 років функціонує система епідеміологічного нагляду за грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ). Моніторинг захворюваності на грип та ГРВІ населення, який здійснюється Центром грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій ДЗ «Центральна санітарно-епідеміологічна станція МОЗ України» в 10 контрольних містах країни (Вінниця, Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Київ, Львів, Одеса, Сімферополь, Харків, Чернігів), що розташовані в різних регіонах, віддзеркалюють епідемічну ситуацію в цілому по країні. Зазначений моніторинг складається з показників захворюваності, охоплення щепленнями проти грипу, а також заходів, що здійснюють заклади Держсанепідслужби з метою профілактики захворювань на грип та ГРВІ.
Моніторинг за захворюваністю на грип та ГРВІ у міжепідемічний період здійснюється щотижнево, а в сезон епідемічного підйому захворюваності (орієнтовно 40–20-й тиждень) — щоденно по 27 адміністративних територіях. Для цього розроблено і впроваджено уніфіковану форму для подачі адміністративно-територіальними одиницями інформації щодо епідемічної ситуації на грип та ГРВІ.
З метою ефективного здійснення епідеміологічного нагляду за грипом та ГРВІ в Україні:
- встановлено зворотний зв’язок з регіонами шляхом випуску щотижневого інформаційного бюлетеня «Грип та ГРВІ в Україні»;
- запроваджено проведення постійного вірусологічного моніторингу грипу та ГРВІ, обмін інформацією з ВООЗ, а також проведення підтверджуючих досліджень у Центрі грипу ВООЗ (Лондон);
- започатковано участь у програмі зовнішнього тестування ВООЗ з питань лабораторної діагностики грипу методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР);
- започатковано роботу гарячої лінії «АНТИГРИП» за номером телефону: 425-08-83;
- підготовлено ретроспективний аналіз захворюваності на грип та ГРВІ в Україні (1994–2011 рр.), на основі якого було зроблено прогноз захворюваності на грип та ГРВІ у епідемічний сезон 2011/2012 р.;
Згідно з рекомендаціями НАМН України вакцинопрофілактику проти сезонного грипу слід розпочинати у жовтні та проводити весь сезон епідемічного підйому захворюваності на територіях зі стабільною епідемічної ситуацією, на яких захворюваність на грип та ГРВІ знаходяться нижче епідемічного порогу. Вакцинація проти сезонного грипу проводиться зареєстрованими в установленому порядку вакцинами.
З метою забезпечення вірусологічного моніторингу грипу та ГРВІ у сезон епідемічного підйому захворюваності на грип та ГРВІ 2012/2013 р. ДЗ «Центральна санітарно-епідеміологічна станція МОЗ України» визначено потреби в обладнанні, діагностичних препаратах, витратних матеріалах та реагентах.
Труднощі лабораторної діагностики грипу та ГРВІ пов’язані з відсутністю діагностичних препаратів вітчизняного виробництва, оскільки представлені на ринку іноземні діагностикуми не зареєстровані в Україні та високовартісні.
За інформацією ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» дозорні центри епіднагляду за грипом та ГРВІ, які розташовані у містах Києві, Дніпропетровську, Одесі, Хмельницькому, повністю забезпечені необхідною кількістю тест-системами, витратними матеріалами та реагентами для проведення вірусологічних досліджень в епідеміологічному сезоні 2012/2013 р. за рахунок коштів міжнародної технічної допомоги.
На жовтень 2012 р. ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» заплановано проведення циклу семінарів для спеціалістів дозорних центрів.
Прогноз на 2012/2013 р. в Україні
За даними ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» та враховуючи ситуацію, яка склалася в світі з грипу, в наступному епідемічному сезоні 2012/2013 р. в Україні прогнозується поєднана циркуляція вірусів грипу A(H3N2), а саме — нового штаму A/H3N2/BiKTopifl/361/2011, а також нового для України штаму вірусу грипу В/Вісконсін/1/2010. Не виключена можливість циркуляції вірусу грипу А/НШ1/Каліфорнія/2009, але його роль в епідемічному процесі буде другорядною.
Слід звернути увагу, що всі три штами увійшли до складу актуальних сезонних вакцин проти грипу на сезон 2012/2013 р. як такі, що рекомендовані ВООЗ для виробників грипозних вакцин, а саме:
- А/Каліфорнія/7/2009 (H1N1) — подібний вірус;
- А/Вікторія/361/2011 (H3N2) — подібний вірус;
- В/Вісконсін/1/2010 — подібний вірус.
Рекомендовано у передепідемічному щодо грипу сезоні 2012/2013 р. проводити щеплення зареєстрованими в Україні, відповідно до чинного законодавства, грипозними вакцинами осіб, які належать до груп ризику несприятливих наслідків захворювання на грип з метою уникнення ускладнень та можливих летальних випадків.
Вакцинопрофілактику грипу необхідно розпочинати з вересня–жовтня 2012 р.
Кому щеплення обов’язкове?
Відповідно до Календаря профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595, щеплення проти грипу за станом здоров’я є обов’язковими у медичному супроводі пацієнтів із високим ризиком виникнення і тяжким перебігом інфекції. Показаннями до обов’язкової вакцинації є:
1. ВІЛ-інфекція
2. Цукровий діабет
3. Первинний імунодефіцит
4. Хронічні захворювання печінки (у тому числі фіброз та цироз печінки)
5. Бронхіальна астма
6. Ураження нирок (хронічна ниркова недостатність або нефротичний синдром)
7. Хронічні захворювання легень (уроджені аномалії, набуті хвороби, муковісцидоз)
8. Хронічні ураження серцево-судинної системи (уроджені та набуті вади серця, кардіоміопатія)
9. Функціональна чи анатомічна аспленія (у тому числі — серпоподібно-клітинна анемія)
10. Трансплантація кісткового мозку
11. Пацієнти, які тривало застосовують ацетилсаліцилову кислоту
12. Лімфома
13. Множинна мієлома
14. Лейкемія
Також необхідно звернути увагу на групи епідемічного ризику (висока можливість інфікування грипом), до яких належать:
- лікарі та персонал медичних закладів;
- військовослужбовці;
- працівники ДАЇ тощо;
- особи, які доглядають хворих на грип удома;
- вагітні та жінки, які, ймовірно, будуть вагітними під час епідемії грипу;
- діти з 6-місячного віку та особи старше 60 років;
- трудові колективи підприємств, установ, організацій;
- особи, які перебувають у спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини тощо);
- учні загальноосвітніх закладів;
- персонал дошкільних, середніх та інших навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини та будинків для громадян похилого віку тощо;
- робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, військові, а також особи, які перебувають у контакті з великою кількістю людей.
Чим вакцинуватися?
Станом на 14.09.2012 р. на території Україні дозволені до застосування у епідемічному сезоні на 2012/2013 p. такі вакцини для профілактики грипу:
- FLUARIX™/ФЛЮАРИКС™, інактивована спліт-вакцина для профілактики грипу суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл у одноразовому шприці № 1, № 10, № 20; по 0,5 мл в ампулах скляних № 10, № 50 та № 100; по 5 мл у мультидозових флаконах № 10, № 20 та № 50, виробництва «GlaxoSmithKline Biologicals Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co.KG», Німеччина, сертифікат про державну реєстрацію № 122/08-300200000 від 05.10.11, термін дії до 09.07.13;
- Інтанза*15/lHTАHЗА*9(Intanza*15/Intanza*9), спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, суспензія для ін’єкцій в одноразових шприцах з мікроінжектором, виробництва «Санофі Пастер С.А.», Франція, сертифікат про державну реєстрацію № 851/11-300200000 від 15.08.11, термін дії до 15.08.16;
- ІНФЛУВАК®/INFLUVAC®, вакцина для профілактики грипу, поверхневий антиген, інактивована, суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл у одноразових шприцах № 1 або № 10, виробництва «Abbott Biologicals B.V.», Нідерланди, сертифікат про державну реєстрацію № 121/11-300200000 від 21.07.11, термін дії до 22.09.13.
Окрім того, на сьогодні до проекту наказу МОЗ України «Про державну реєстрацію (перереєстрацію) медичних імунобіологічних препаратів» включено такі вакцини для профілактики грипу в епідемічний сезон 2012/2013 р.:
- ВАКСІГРИП/VAXIGRIP, спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, суспензія для ін’єкцій по 0,5 мл (1 доза) в попередньо заповнених шприцах із прикріпленою голкою № 1, виробництва TOB «Фармекс груп» (фасування з форми in bulk фірми-виробника «Санофі Пастер С.А.», Франція);
- ВАКСІГРИП/VAXIGPJP, спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, суспензія для ін’єкцій по 0,25 мл № 1, № 10 та № 20 або 0,5 мл № 1, № 10, № 20 та № 50 в попередньо заповнених шприцах із прикріпленою голкою та по 5 мл (10 доз) у флаконах № 1 та № 10, виробництва «Санофі Пастер С.А.», Франція.
Олександр Устінов,
фото автора