У Дніпропетровській області за 2 роки удвічі зменшилися випадки залишення дітей у пологових будинках (до 2009 р. — це понад 200 дітей на рік, у 2010–2012 рр. — це 60–70 покинутих малюків на рік).
Крім того, майже в 1,5 раза зменшилася кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які щороку утримуються в 5 будинках дитини системи охорони здоров’я області. При цьому самі заклади мають потужний медичний та педагогічний кадровий потенціал, а також сучасне матеріально-технічне оснащення. Тому в будинках дитини, що продовжують працювати за профілем, створюються центри ранньої медико-соціальної реабілітації дітей.
Це реабілітаційні центри для дітей з органічними ураженнями нервової системи, порушеннями психіки та функцій опорно-рухового апарату, дітей-інвалідів, сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Такі центри вже створені на базі чотирьох будинків дитини — в Дніпропетровську, Кривому Розі, Дніпродзержинську та Нікополі. Завдяки державній програмі дітям допомагають безкоштовно набути навичок самообслуговування, навчають контактувати з навколишнім світом. У відновлювальних програмах лікарі використовують найсучасніші немедикаментозні методи реабілітації маленьких пацієнтів.
Більш докладно розповісти про унікальну діяльність цих центрів можна на прикладі Дніпропетровського будинку дитини № 1 та Нікопольського будинку дитини «Орля», де функціонують центри ранньої медико-соціальної реабілітації дітей з обмеженими фізичними можливостями. У центрах медичну допомогу отримують дітки віком від 1 міс до 7 років. У цих закладах обслуговуються понад 170 маленьких пацієнтів. Курси реабілітації безкоштовні та в середньому тривають 4 тиж.
Тут панують щирі посмішки, доброзичливість, неприхована увага до навколишнього світу та затишна атмосфера. Маленькі пацієнти завжди раді гостям та батькам.
Вихованці центру — це діти з розладами психіки та поведінки, з хворобами нервово-м’язової системи, з придбаними вадами фізичного розвитку, які залишилися сиротами або потрапили сюди з кризових та звичайних сімей.
З дітьми працюють доброзичливі та уважні медичні фахівці, які щиро люблять та дбають про своїх маленьких пацієнтів. Це педіатри, неврологи, психологи, логопеди, дефектологи, фізіотерапевти, спеціалісти з лікувальної фізкультури.
У роботі вони використовують найсучасніші методи реабілітації: динамічну гімнастику, механотерапію (використання спеціальних дитячих тренажерів та лікувальної фізкультури), масаж, поведінкову терапію, арт-терапію (лікування за допомогою мистецтва), казкотерапію, музикотерапію, аромафітотерапію, лялькову, сенсорну, пісочну терапію, дидактичні ігри, теплолікування, іпотерапію (лікувальна терапія, що базується на верховій їзді на конях).
З усього розмаїття методів реабілітації особливу увагу привертає сучасна інтерактивна система. Виглядає вона наступним чином: на підлогу проектується інтерактивне зображення, дитина потрапляє в ігрову ділянку, картинка починає «оживати»: поплили рибки, полетіли метелики, розквітли квіти. Сама гра супроводжується тематичними звуками та музикою.
Така система звільняє дитину від буденності сприйняття світу, поліпшує її настрій, стимулює рухливість та фізичний розвиток. Простіше кажучи, після такої гри малеча тривалий час знаходиться у стані захвату, а це привертає увагу дитини до своєї діяльності, розвиває мотивацію до рухливості.
Потрапивши до реабілітаційного центру, одразу відчуваєш ту любов, увагу таласку, з якою ставляться до дітей спеціалісти закладу. Батьки малечі теж беруть активну участь в реабілітаційній програмі своїх дітей. Фахівці навчають їх спеціальному догляду за дитиною, а також надають психологічну підтримку родині.
Крім цього, на Дніпропетровщині реалізується велика кількість проектів. Проте проект з реабілітації дітей є одним з найважливіших. Комплекс відновлювальних заходів, які проводяться у дітей, сприяє розвитку загальної рухливості, спритності та рівноваги, поліпшенню координації рухів, тренуванню силової витривалості всіх груп м’язів, вестибулярного апарату, тактильної та сенсорної стимуляції, а також створенню позитивного емоційного тонусу. Завдяки сучасним відновлювальним методикам та піддатливості дитячого організму, досягаються неймовірні результати у реабілітації. Коли ти бачиш, як дитина потрапляє до центру з тяжкою неврологічною недостатністю і не може ступити й кроку, а через декілька курсів реабілітації починає ходити, то це не диво, а реальний результат надання реабілітаційних послуг та медичної допомоги.
Прес-служба
«Українського медичного часопису»