2025 р.: яким він буде для медиків і пацієнтів?

31 грудня 2024
216
Резюме

Наприкінці кожного року зазвичай підбивають підсумки року, що минає, та висловлюють прогнози (або дають обіцянки) щодо року майбутнього. І сфера охорони здоров’я не є винятком.

Тож переглянемо, що нам обіцяють керівники галузі, та поміркуємо, наскільки ці обіцянки є реалістичними.

Програма медичних гарантій

З моменту впровадження Програма медичних гарантій (ПМГ) щороку розширюється, і цей рік не є винятком — бюджет ПМГ становить понад 175,5 млрд грн, що на 16,7 млрд грн більше, ніж минулого року.

У Національній службі здоров’я України (НСЗУ) декларують зміни майже за всіма напрямками.

Первинна медична допомога 

Основний фокус у ПМГ–2025 — на посиленні первинної медичної допомоги.

Підвищиться тариф на первинну медичну допомогу. Базова капітаційна ставка на 2025 р. становитиме 844,4 грн замість 786,65 грн у 2024 р., а також додано сільський коефіцієнт.

Екстрена медична допомога

Вперше запроваджено трирічні договори з центрами екстреної допомоги. У 2025 р. підвищено тариф на послугу до 306,3 грн замість 289 грн у 2024 р. Також впроваджуються спеціальні коефіцієнти за готовність надавати медичні послуги з екстреної медичної допомоги відповідно до умов роботи на території можливих бойових дій, активних бойових дій та для гірських регіонів.

Посилено амбулаторний пакет

У 2025 р. кардинально змінено підходи до оплати амбулаторного пакета. Відтепер оплата відбуватиметься не за окремі втручання, а за цілісну послугу, що враховує клінічний маршрут пацієнта. Також значно збільшено кількість категорій лабораторних та інструментальних досліджень.

Реагуючи на виклики сьогодення, зростають фінансування та обсяги послуг з лікування травм війни

За лікування найтяжчих пацієнтів, у переважній більшості — з травмами війни, заклади, що надають пролонговану медичну допомогу в рамках пакетів «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» і «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», будуть отримувати додаткове фінансування.

З 2025 р. за терапевтичними та хірургічними пакетами запроваджено додаткові коефіцієнти:

  • за проведення найскладніших операцій, зокрема на серцево-судинній системі;
  • за лікування пацієнта у відділенні інтенсивної терапії;
  • за проведення інтервенцій з діалізу при гострих станах.

Посилення реабілітації 

У рамках пакета «Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах» додано можливість отримання пацієнтами до 26 реабілітаційних циклів на рік. Це особливо важливо для пацієнтів із ампутаціями.

У пакеті з амбулаторної реабілітації запроваджується послуга самостійної терапії (фізична, ерготерапія, терапія мови та мовлення) з не менше ніж 10 реабілітаційними сесіями.

Паліативна допомога

У 2025 р. суттєво розширився спектр послуг з надання паліативної допомоги: збільшено кількість послуг із 1 до 7, кожна з яких має свої коефіцієнти.

Вперше запроваджено дві послуги з надання допомоги найбільш вразливим пацієнтам — особам похилого віку з коморбідними станами та особам з віковою деменцією.

Збільшено фінансування за пацієнтів з наслідками тяжких черепно-мозкових травм.

Для дітей запроваджено підвищені коефіцієнти, а ставка за пролікований випадок у стаціонарі становитиме 8735 грн.

Ментальне здоров’я

У 2025 р. у пакет первинної медичної допомоги повністю інтегровано послугу з психічної підтримки пацієнта на первинному рівні. Тобто послуги з охорони ментального здоровʼя надаватимуть усі заклади первинної медичної допомоги, які уклали договір з НСЗУ.

Також з 1 січня 2025 р. запроваджується новий пакет медпослуг «Психосоціальна і психіатрична допомога дорослим та дітям, що надається в центрах ментального (психічного) здоровʼя та мобільними мультидисциплінарними командами».

Центри психічного здоров’я забезпечать доступну та якісну психіатричну й психологічну допомогу на різних рівнях. Особливий акцент — на підтримці дітей, ветеранів та переселенців.

Функціонування центрів психічного здоров’я є частиною реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні до 2030 р. та впроваджується в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

Єдиний медичний простір

У 2025 р. всі заклади охорони здоров’я Національної академії медичних наук, Міністерства охорони здоров’я, Державного управління справами увійдуть до єдиного медичного простору. Для залучення державних установ до реалізації ПМГ медичного обслуговування населення передбачено пакет «Перехідне фінансове забезпечення надання медичних послуг закладами охорони здоров’я».

Наскільки такі зміни у ПМГ–2025 покращать якість та доступність медичних послуг пацієнтам, покаже лише час.

Ліквідація медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) та запровадження системи оцінювання повсякденного функціонування людини

Ще один проєкт, який має і, напевно, викличе резонанс у суспільстві та вплине на роботу багатьох медиків, — це скасування МСЕК і старт з 1 січня 2025 р. нової процедури визначення інвалідності — має запрацювати цифровізована система оцінювання повсякденного функціонування людини на базі багатопрофільних лікарень, наближених до людини.

Перший етап впровадження цієї системи передбачає спрощення шляху пацієнта, запровадження електронної системи замість паперових справ і рішень, публічність аналітичних даних про діяльність експертних команд. Ця окрема електронна система має бути доступною для закладів охорони здоров’я.

Як підкреслюють у МОЗ, ця реформа напрацьовувалася протягом воєнного стану із залученням Міністерства охорони здоровʼя, Міністерства соціальної політики, Міністерства економіки, Міністерства освіти і науки та інших. Тож вона буде впроваджуватися в декілька етапів. На наступних етапах, крім інтеграції з електронною системою охорони здоров’я, передбачається глибша синхронізація з інформаційними системами Міністерства юстиції, Мінсоцполітики, Мінекономіки та Міносвіти тощо, що дозволить зробити процеси підтримки людей з інвалідністю більш прозорими та оперативними.

Наше видання, зі свого боку, слідкуватиме за впровадженням цих та інших змін в охороні здоров’я, таких як розгляд законопроєкту про самоврядування у сфері охорони здоров’я в Україні та можливі зміни процедури безперервного професійного розвитку, та інформуватиме читачів про усі новини.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»