Лабораторні та клінічні відмінності препаратів бетаметазону пролонгованої дії

24 травня 2024
664
Резюме

Внутрішньосуглобове застосування кортикостероїдів ґрунтується на їх протизапальних та імуномодулюючих властивостях. Зокрема, бетаметазон забезпечує зменшення кількості імуноактивних клітин на рівні осередку запалення, вазодилатації, стабілізацію лізосомальних мембран, пригнічення фагоцитозу, пригнічення продукування простагландинів та споріднених сполук.

Переваги оригінального препарату

Протягом пів століття (вперше зареєстровано в 1973 р.) клінічного застосування в лікуванні різноманітної патології суглобів і навколосуглобових тканин добре зарекомендував себе препарат пролонгованого бетаметазону. Препарат у формі суспензії для ін’єкцій в ампулах або попередньо заповнених шприцах містить в 1 мл 6,43 мг бетаметазону дипропіонату (нерозчинна фракція, що утворює депо в місці введення) та 2,63 мг бетаметазону натрію фосфату (розчинний компонент для швидкого настання ефекту). У нашій країні оригінальний препарат пролонгованого бетаметазону успішно застосовується вже 30 років (вперше зареєстрований в 1994 р.). З огляду на накопичений багаторічний досвід застосування, його можна вважати еталонним. На думку вітчизняних експертів, на користь бетаметазону при внутрішньосуглобовому введенні свідчать порівняно менший розмір часток препарату [1, 2] та нижча терапевтична доза [3], що може відігравати роль у зниженні ризику розвитку мікрокристалічного артриту при внутрішньосуглобовому введенні, а також атрофії м’яких тканин при періартикулярних чи інших локальних ін’єкціях у м’які тканини [4].

В Україні зареєстровано й інші препарати, що мають двофазний вміст бетаметазону (суспензія та розчин). Але наскільки точно їх розробники виконують основну регуляторну вимогу — генеричний препарат повинен мати такий самий якісний і кількісний склад активних фармацевтичних інгредієнтів, одну й таку саму лікарську форму та бути біоеквівалентним?

Схожі, але не однакові

Труднощі із відтворенням оригінального (референтного, еталонного) препарату бетаметазону із пролонгованим вивільненням відомі давно. Наприклад, дослідники з США повідомляли про візуальні відмінності суспензій та їх частинок при мікроскопії: оригінальний препарат був прозорим та мав чітко окреслені кристали, тоді як відтворений — непрозорим із аморфними часточками [5].

Дослідники з Бразилії продемонстрували, що порівняно з генериками оригінальний препарат мав нижчий індекс полідисперсності (тобто високу однорідність кристалів за розміром), тоді як серед перевірених генериків були як із високим індексом, так і зі значним переважанням надто дрібних чи великих часток. Внаслідок цього менше половини перевірених генериків відповідали оригінальному препарату за профілем розчинності [1].

Подібним чином зареєстровані в Україні препарати бетаметазону дипропіонату/бетаметазону натрію фосфату суттєво відрізняються від оригінального за розміром часток. Так, при мікроскопії основну масу суспензії еталонного препарату становили частинки меншого розміру (від 5 мкм), ніж у генериків (від 10 мкм). При визначенні in vitro біодоступності методом розчинення на орбітальному струшувачі виявлено, що суспензія оригінального препарату майже повністю (99%) розчиняється за 130 хв експозиції, тоді як у двох генеричних переходить (розчиняється) у водно-ізопропанольну фазу, відповідно, лише 66 і 53% кристалічної маси.

Крім того, оригінальний препарат характеризувався значно нижчою швидкістю осідання суспензії у шприцах після додавання лідокаїну. Вірогідно, це може призводити до зниження біодоступності діючих речовин in vivo, що може бути встановлено при проведенні клінічних досліджень [6].

Клінічні ефекти та їх порівняння

Отже, якщо той чи інший генеричний препарат бетаметазону у формі суспензії не має доведеної біоеквівалентності оригінальному, його ефект може бути менш вираженим, що проявлятиметься не таким швидким та більш короткочасним усуненням болю та запалення. Необхідність у повторних ін’єкціях може підвищити ризик розвитку міцеводистрофічних реакцій, а також збільшити економічні витрати.

За результатами клінічного аналізу серії випадків застосування оригінального та генеричного препаратів ін’єкційного бетаметазону пролонгованої дії при синовіті колінного суглоба на фоні гонартрозу II ступеня, Дипроспан® забезпечив більш виражений тривалий статистично достовірний клінічний ефект, а також прискорив усунення синовіту у пацієнтів цієї групи як за клінічними даними, так і за даними сонографії порівняно із генеричним препаратом бетаметазону у формі суспензії [4].

Високу ефективність та тривалий ефект застосування внутрішньосуглобових ін’єкцій кортикостероїдів описано також при больових синдромах, зумовлених дисфункцією крижово-клубового, кульшового, карпометакарпального, акроміоклавікулярного, темпоромандибулярного, підтаранного, міжфалангових та інших суглобів, при остеоартриті, ревматоїдному артриті, сакроілеїті та гемартрозі внаслідок гемофілії [7, 8]. Особливо високою за частотою та тривалістю сприятлива відповідь була при виражених запальних порівняно з механічними/дегенеративними ураженнями суглобів.

Список використаної літератури

  1. Simon A., de Almeida Borges V.R. et al. (2013) Development and validation of a discriminative dissolution test for betamethasone sodium phosphate and betamethasone dipropionate intramuscular injectable suspension. AAPS Pharm. Sci. Tech., 14(1): 425–34.
  2. Moshfeghi A.A., Nugent A.K., Nomoto H. et al. (2009) Triamcinolone acetonide preparations: impact of crystal size on in vitro behavior. Retina. May; 29(5): 689–98.
  3. Wernecke C., Braun H.J., Dragoo J.L. (2015) The Effect of Intra-articular Corticosteroids on Articular Cartilage: A Systematic Review. Orthop. J. Sports Med. 27; 3(5): 2325967115581163.
  4. Блонський Р.І., Новіцюк Г.В. (2021) Результати порівняння пролонгованих глюкокортикоїдів на основі бетаметазону в лікуванні синовіту колінного суглоба при гонартрозі. Здоров’я України. Тематичний номер «Хірургія, Ортопедія, Травматологія, Інтенсивна терапія» № 3 (46). health-ua.com/article/66496-rezultati-porvnyannya–prolongovanih-glyukokortikodv–naosnov-betametazonu-.
  5. Benzon H.T., Chew T.-L., McCarthy R.J. et al. (2007) Comparison of the Particle Sizes of Different Steroids and the Effect of Dilution: A Review of the Relative Neurotoxicities of the Steroids. Anesthesiology, 106: 331–338.
  6. Левін М.Г., Брицун В.М., Гуменюк О.А. та ін. (2017) Дослідження відмінностей оригінального та дженеричних препаратів, що містять бетаметазону дипропіонат і бетаметазону натрію фосфат. Фармацевтичний часопис, 3: 60–69. nbuv.gov.ua/UJRN/Phch_2017_3_11.
  7. Habib G.S., Saliba W., Nashashibi M. (2010) Local effects of intra-articular corticosteroids. Clin. Rheumatol. Apr; 29(4): 347–56.
  8. Рой И.В., Фищенко Я.В., Белая И.И и др. (2016) Эффективность применения внутрисуставных инъекций гормональных препаратов при лечении болевого синдрома на фоне дисфункции крестцово-подвздошного сустава. Вісник ортопедії, травматології та протезування, 3: 26–32.