Простими словами про афтозний стоматит

14 січня 2024
8627
Спеціальності :
Резюме

Практично кожен із нас стикався із такою проблемою: на слизовій оболонці рота без будь-яких очевидних передумов утворюється надзвичайно болюча, хоч і невелика рана, яка створює значний дискомфорт при вживанні їжі чи напоїв. Зазвичай саме так проявляється афтозний стоматит. У цій статті розберемося, що таке афтозний стоматит, які його причини та прояви, а також як його лікувати у дітей та дорослих.

Зміст

  • Що таке афтозний стоматит?
  • Причини афтозного стоматиту
  • Симптоми афтозного стоматиту
  • Коли варто звернутися до лікаря при афтозному стоматиті?
  • Лікування афтозного стоматиту
  • Як лікувати афтозний стоматит у дітей?

Що таке афтозний стоматит?

Термін «афта» походить з грецької мови від слова, яке перекладається як «чіпляюся». Проте в медицині він використовується для позначення невеликих поверхневих і болючих ран — виразок слизової оболонки рота. Термін «стоматит» означає наявність запального процесу в ротовій порожнині. Тобто афтозний стоматит — це запальне захворювання ротової порожнини, яке супроводжується утворенням болючих виразок на слизовій оболонці рота. Якщо це захворювання розвивається частіше двох разів на рік, то воно має назву хронічний афтозний стоматит або рецидивуючий афтозний стоматит.

Причини афтозного стоматиту

«Афтозний стоматит причини» — один із найпоширеніших пошукових запитів в контексті цього захворювання. Проте вчені досліджують причини його виникнення з таким самим (а можливо і більшим) інтересом, як і користувачі пошукових сервісів. Наразі точна причина його виникнення залишається невідомою. Факторами ризику, що зумовлюють розвиток афтозного стоматиту, є стрес, вживання наркотичних речовин, стрес, дефіцит заліза, фолієвої кислоти, вітамінів В6 та В12, спадкова схильність. Також афтозний стоматит може бути ознакою інших захворювань — системного червоного вовчака, синдрому Бехчета, ВІЛ-інфекції, запальних захворювань шлунково-кишкового тракту та гематологічних захворювань.

Симптоми афтозного стоматиту

Найголовніший симптом афтозного стоматиту — це поява однієї чи кількох виразок на слизовій оболонці рота. Найчастіша локалізація таких виразок — внутрішня поверхня щік та губ, а також язик. Рідше вони з’являються на м’якому піднебінні, піднебінних дужках чи мигдаликах. Виразки є чітко окресленими з «підритими» краями, вкриті білим чи жовтим нальотом, болісні при будь-якому дотику, вживанні їжі чи напоїв, контакті із зубною щіткою. Зазвичай афтозний стоматит виникає без будь-яких попередніх симптомів, проте іноді за декілька днів до його виникнення можуть з’являтися печіння та дискомфорт у ротовій порожнині. При цьому підвищення температури тіла не є характерною ознакою для цього захворювання. Афтозний стоматит у дітей може також проявлятися плачем та підвищеною збудливістю через болючість виразок.

Коли варто звернутися до лікаря при афтозному стоматиті?

Лікування афтозного стоматиту повинно призначатися лікарем та враховувати індивідуальні особливості та супутні стани людини. Важливо пам’ятати, що лише лікар може запідозрити системні захворювання, які проявляються утворенням виразок у ротовій порожнині.

Також обов’язково слід відвідати лікаря, якщо:

  • утворення виразок супроводжується підвищенням температури тіла;
  • виразки мають великі розміри;
  • виразки надзвичайно болючі і заважають вести звичний спосіб життя;
  • виразки не загоюються більш ніж 21 день;
  • виразки з’являються після початку прийому лікарських засобів.

Лікування афтозного стоматиту

Оскільки точна причина виникнення афтозного стоматиту невідома, то основне лікування спрямоване на зменшення вираженості симптомів, пришвидшення загоєння виразок, корекцію факторів ризику захворювання (у тих випадках, де їх можна коригувати) та профілактику його рецидивів.

Важливою складовою лікування є дотримання гігієни рук та ротової порожнини, достатнє вживання рідини та дієта. Зокрема, слід уникати продуктів, до яких імовірно є гіперчутливість чи харчова алергія, гостру та солону їжу, а також алкоголь, адже вони додатково подразнюють слизову оболонку ротової порожнини, а також не вживати твердої їжі, яка може травмувати її механічно.

Найчастіше призначають наступні групи препаратів:

  • антисептики у формі спреїв чи розчинів;
  • розчини анестетиків для зменшення вираженості болю (на основі лідокаїну та бензокаїну);
  • топічні протизапальні препарати — кортикостероїди;
  • імуномодулятори на основі ретиноїдів та циклоспорину;
  • антибактеріальні засоби, якщо виявлено приєднання бактеріальної інфекції;
  • гіалуронову кислоту у формі гелю;
  • вітаміни та мікроелементи при підтверджених їх дефіцитах;
  • лазерну терапію.

При тяжкому перебігу афтозного стоматиту, який не піддається системному лікуванню, призначають системні кортикостероїди, імуномодулятори (колхіцин, азатіоприн), а також антибіотики.

Також важливою складовою є лікування системних захворювань, проявом яких може бути афтозний стоматит.

Особливості лікування афтозного стоматиту у дітей

Лікування афтозного стоматиту у дітей базується на тих самих принципах, що і у дорослих. Але схеми лікування повинні враховувати вік дитини, адже препарати часто мають свої вікові обмеження. Також слід враховувати, що діти молодшого віку не вміють полоскати ротову порожнину, а доза препаратів у формі спрея може бути зависокою, тому дітям частіше призначають препарати для місцевого застосування у формі гелів.

Висновки

Афтозний стоматит є доволі поширеним захворюванням і зазвичай легко піддається лікуванню. Проте варто пам’ятати, що іноді він може бути симптомом інших захворювань, тому при виникненні афтозного стоматиту слід проконсультуватися з лікарем для вибору оптимальної тактики лікування.

Список використаної літератури

  • 1. Юрочко Ф., Копанська Д. (2020) Сучасна діагностика та комплексна терапія рецидивуючого афтозного стоматиту. Здоров’я України. Тематичний номер «Педіатрія», 5 (56): 26–27. URL: health-ua.com/article/62874-suchasna-dagnostika-takompleksnaterapya-retcidivuyuchogo-aftoznogo-stomati.
  • 2. Mirowski G., Rosengard H.C., Messadi D.V. (2020) Aphthous Stomatitis Treatment & Management. Medscape, URL: emedicine.medscape.com/article/1075570-treatment#d9?form=fpf.
  • 3. Stanford medicine children’s health (2023) Canker Sores (Aphthous Ulcers) in Children URL: stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=aphthous-stomatitis-90-P01843.
  • 4. Plewa M.C., Chatterjee K. (2023) Recurrent Aphthous Stomatitis StatPearls [Internet] URL: ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431059.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»