Уряд затвердив Програму медичних гарантій на 2024 р.

25 грудня 2023
4356
Резюме

Як повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України, Уряд ухвалив Порядок реалізації програми медичних гарантій на 2024 р. Навіть в умовах воєнного конфлікту та обмежених ресурсів обсяг гарантованих медичних послуг для громадян України не зменшується, а навпаки — програма медичних гарантій розширюється. На 2024 р. заплановано спрямування майже 159 млрд грн на реалізацію програми, що […]

Як повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України, Уряд ухвалив Порядок реалізації програми медичних гарантій на 2024 р. Навіть в умовах воєнного конфлікту та обмежених ресурсів обсяг гарантованих медичних послуг для громадян України не зменшується, а навпаки — програма медичних гарантій розширюється.

На 2024 р. заплановано спрямування майже 159 млрд грн на реалізацію програми, що на 16 млрд грн більше, ніж у попередньому році. Зазначено, що з цієї суми 5,2 млрд грн будуть відведені на реімбурсацію лікарських засобів. Важливим кроком є фокус Програми медичних гарантій на відновленні здоров’я та людського потенціалу у 2024 р.

Коментар Віктора Ляшка

«Якість, доступність та безоплатність медичної допомоги для українців — це 3 ключові параметри, над реалізацією яких ми працюємо в міністерстві. Саме вони закладені в основу програми медичних гарантій на 2024 р. Дякую всім членам уряду, хто сьогодні своїм «за» підтримав цю постанову. Другий рік наша країна живе в умовах повномасштабної війни. Щодня наша медична система змушена долати нові виклики та проходити випробування на стійкість. Попри всі складнощі, ми не зменшуємо перелік медичних послуг, які фінансуються державою. Більше того — ми цей перелік розширюємо, — сказав міністр охорони здоров’я України В. Ляшко. — Враховуючи потреби ветеранів, створюємо можливості універсального доступу до медичної допомоги для всіх українців. Війна, повʼязане з нею збільшення кількості травм та загострення хронічних захворювань диктують необхідність удосконалення системи оплати за медичну допомогу хірургічного напряму (політравма, опіки тощо). Тому наступного року ми збільшуємо фінансування, зокрема, за такими групами, як опіки та реконструктивна хірургія, на майже 13 млрд грн».

Особливості програми медичних гарантій–2024

Програма медичних гарантій–2024 охоплюватиме всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, екстрену, паліативну та медичну реабілітацію. У це входить також медична допомога дітям до 16 років та допомога під час вагітності та пологів.

Загалом у Програмі медичних гарантій на наступний рік передбачено 44 пакети послуг, серед яких — 3 нових:

  • лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro);
  • лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів;
  • лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.

Програма реімбурсації «Доступні ліки» розвиватиметься в межах існуючих напрямків, охоплюючи такі захворювання, як серцево-судинні та цереброваскулярні хвороби (зокрема первинна та вторинна профілактика інфарктів та інсультів), цукровий та нецукровий діабет, хронічні захворювання нижніх дихальних шляхів, розлади психіки та поведінки, епілепсія, хвороба Паркінсона, лікарські засоби для осіб у посттрансплантаційний період, а також знеболювальні препарати для паліативних пацієнтів.

У планах на 2024 р. передбачається розширення переліку ліків, спрямоване на боротьбу з розладами психіки та поведінки. Пацієнти матимуть можливість отримати ці препарати безоплатно або з частковою доплатою в межах програми реімбурсації «Доступні ліки».

Тарифи за пакетами Програми медичних гарантій у 2024 р. удосконалено та пріоритезовано. Зокрема, удосконалено тарифи на реабілітаційні послуги та хірургічні операції, які передбачатимуть ширше застосування підвищувальних коефіцієнтів залежно від складності послуги.

За інформацією від Національної служби здоров’я України (НСЗУ), тарифи за реабілітацію в стаціонарних умовах включатимуть:

базову ставку за пролікований випадок — 19 769 грн;

реабілітацію високої складності (наприклад після інсульту в післягострий період) — понад 31 тис. грн;

реабілітацію найвищої складності (наприклад після ампутації кінцівок) — понад 41 тис. грн.

Пріоритетом залишається охорона материнства та дитинства. За одним із найвищих тарифів у Програмі медичних гарантій оплачуватиметься неонатальна допомога. У 2024 р. тариф переглянуто, розмір оплати більше залежатиме від складності випадку.

Збережено також тарифи на лікування захворювань онкологічного профілю. Пріоритетними також залишаються 6 досліджень для раннього виявлення онкопатології.

Особлива увага приділена психологічній допомозі. Зокрема, діятиме пакет психологічної підтримки на первинному рівні, впроваджений у 2022 р., та підвищено тариф на стаціонарну психіатричну допомогу, який також залежатиме від складності випадку. Продовжуватиметься надання психіатричної допомоги мобільними мультидисциплінарними командами, триватиме створення та функціонування центрів ментального здоровʼя.

Надзвичайно важливими є сталість функціонування мережі закладів охорони здоров’я та надання медичної допомоги нашим громадянам у зоні бойових дій.

За пакет «Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке знаходиться на території, де ведуться бойові дії» тариф визначається як глобальна ставка на місяць, яка дорівнює фактичній вартості медичних послуг за грудень за договором, який діяв до 31 грудня 2022 р. за пакетами медичних послуг з надання стаціонарної допомоги відповідного надавача медичних послуг. Тариф за готовність закладу охорони здоров’я до надання медичної допомоги в надзвичайних ситуаціях визначається як глобальна ставка на місяць, яка становить 1 053 510 грн.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис», за матеріалами moz.gov.ua, facebook.com/nszu.ukr