ЦГЗ про участь у Національному конгресі з паліативної допомоги

5 грудня 2023
667
Резюме

Фахівці Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) взяли участь у ІV Національному конгресі з паліативної та хоспісної допомоги «Війна і ми. Паліативна допомога в Україні: виклики, ризики та перспективи». Під час заходу обговорили клінічні засади розвитку системи паліативної і хоспісної допомоги в умовах війни, її соціальну складову, особливості надання допомоги дітям та на рівні первинної медичної допомоги, […]

Фахівці Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) взяли участь у ІV Національному конгресі з паліативної та хоспісної допомоги «Війна і ми. Паліативна допомога в Україні: виклики, ризики та перспективи». Під час заходу обговорили клінічні засади розвитку системи паліативної і хоспісної допомоги в умовах війни, її соціальну складову, особливості надання допомоги дітям та на рівні первинної медичної допомоги, а також правові питання.

Під час виступу завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу ЦГЗ Яна Терлеєва наголосила, що за останні 5 років кількість людей, яким не було призначено лікування, зменшилася в 10 разів завдяки впровадженню нових стандартів медичної допомоги, ліків та комплексних програм догляду. Кількість пацієнтів з лікарсько-стійким туберкульозом, які завершили лікування із результатом «НЛ — паліативне лікування» за 5 років зменшилася майже в 5 разів завдяки новим стандартам лікування, впровадженню трьох інноваційних препаратів та мультидисциплінарному підходу у веденні пацієнтів із туберкульозом.

За словами Я. Терлеєвої, Україна досягла значних успіхів у сфері надання паліативної допомоги хворим на туберкульоз. Серед них:

  • ухвалення Закону України «Про подолання туберкульозу в Україні»;
  • Україна стала першою серед європейських країн, яка запровадила нові Стандарти медичної допомоги «Туберкульоз», що ґрунтуються на найновіших рекомендаціях ВООЗ та принципах доказової медицини;
  • покращання діагностики туберкульозу та стійких його форм (протягом 2 год не лише здійснюється діагностика туберкульозу, а й визначається стійкість збудника до протитуберкульозних препаратів);
  • за вагомого внеску МОЗ, ЦГЗ та за підтримки гранту Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією забезпечено повний доступ до ліків, включно із інноваційними, навіть в умовах повномасштабної війни проти України;
  • за координації ЦГЗ впроваджено 3 новітні лікарські засоби, які дали змогу скоротити терміни лікування з 18 до 6 міс та покращили результати лікування стійких форм туберкульозу з 65% у 2020 до 87% у 2022 р. у дослідженнях;
  • наразі реалізуються комплексні програми медико-соціального супроводу в масштабах всієї країни за підтримки гранту Глобального фонду, а починаючи з 2023 р. — і за державні кошти.

За результатами ІV Національного конгресу з паліативної та хоспісної допомоги, учасники затвердили резолюцію, згідно з якою ГО «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги» спільно із державою та суспільством, військовими та фахівцями ЦГЗ продовжуватимуть розвивати сферу паліативної допомоги в Україні.

У 2023 р. майже 130 тис. українців отримали паліативну допомогу, причому кількість дорослих пацієнтів зросла через війну. Дитяча паліативна допомога зменшилася, оскільки багато дітей шукали лікування за кордоном. Впродовж цього року стаціонарну паліативну допомогу отримали понад 70 тис. пацієнтів, а мобільну паліативну — понад 59 тис.

Станом на сьогодні 1447 медичних закладів уклали контракти з Національною службою здоров’я України на надання паліативної допомоги.

Сьогодні актуальним залишається питання покращання доступу до паліативної допомоги як основного компонента систем охорони здоров’я з акцентом на первинну медичну допомогу та догляд у громадах чи на дому, яке було зазначено у Глобальній резолюції щодо паліативної допомоги, прийнятої у 2014 р.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами www.phc.org.ua