Е-рецепт на наркотичні лікарські засоби: відповіді на найпоширеніші запитання

8 листопада 2023
1593
Резюме

Як ми вже повідомляли, з жовтня 2023 р. відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів в аптеці почав здійснюватися лише на підставі електронного (е-)рецепта. Таким чином, пацієнти, які проходять складне лікування та потребують знеболення, можуть отримати е-рецепт на ліки у більш зручний спосіб, зокрема і дистанційно. Сьогодні МОЗ України відповідає на найбільш поширені запитання медичних фахівців та фармацевтів […]

Як ми вже повідомляли, з жовтня 2023 р. відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів в аптеці почав здійснюватися лише на підставі електронного (е-)рецепта.

Таким чином, пацієнти, які проходять складне лікування та потребують знеболення, можуть отримати е-рецепт на ліки у більш зручний спосіб, зокрема і дистанційно.

Сьогодні МОЗ України відповідає на найбільш поширені запитання медичних фахівців та фармацевтів щодо згаданої норми.

1. Чи діятиме паперовий рецепт для відпуску наркотичних (психотропних) ліків?

Так, використання паперових рецептурних бланків можливе в кількох випадках:

  • для призначення екстемпоральних препаратів (тобто таких, які виготовляються в аптеці);
  • у разі відсутності технічної можливості виписати/відпустити е-рецепт на територіях, де ведуться активні бойові дії (наприклад за відсутності світла, звʼязку тощо);
  • у разі виникнення технічних питань у роботі центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), що унеможливлює виписування е-рецептів (про це користувачів буде поінформовано на сторінці моніторингу).

Так, у разі якщо пацієнт отримає паперовий рецепт, фармацевт має відпустити ліки та зберегти паперовий бланк за раніше звичною для нього процедурою.

2. У якій аптеці можна погасити паперовий рецепт, виписаний медичним закладом, що знаходиться в зоні проведення активних бойових дій?

У таких випадках відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів за рецептами в паперовій формі здійснюється саме тими аптечними закладами, які розташовані на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих.

3. Чи можна виписати рецепт на папері у разі відсутності світла в закладі?

Лікар може скористатися паперовим рецептурним бланком для виписування наркотичних (психотропних) ліків на територіях, де ведуться активні бойові дії (наприклад за відсутності світла, звʼязку тощо).

В інших випадках, окрім зазначених вище, лікар має виписати е-рецепт. Зауважимо, що у разі відсутності світла виписати е-рецепт можна, зокрема, і дистанційно після появи електроенергії в закладі.

Також слід врахувати, що е-рецепт для паліативних пацієнтів можна виписати одразу на кількість препарату, розраховану на 15-денний курс лікування (тобто протягом місяця може бути виписано 2 рецепти, в тому числі у дистанційний спосіб).

4. Чи потрібно лікарю під час виписування е-рецепта на пільгові наркотичні ліки дублювати його на паперовому бланку?

У цьому немає потреби. Важливо лише коректно заповнити всю інформацію в е-рецепті. Зокрема, у полі «Сигнатура» треба вказати частку відшкодування вартості ліків (50 чи 100%), ЄДРПОУ та найменування закладу, його місцезнаходження, а також прізвище та ініціали лікаря. Саме за наявності цієї інформації фармацевт зможе відпустити ліки в межах програми.

5. ​Як фармацевт зможе відпустити пацієнту пільгові наркотичні ліки за кошти місцевих бюджетів?

Передусім для того, щоб дізнатися, за якою програмою відпустити ліки, фармацевт має звернути увагу на поле «Програма» в е-рецепті. Пільгові наркотичні ліки за кошти місцевих бюджетів відпускаються в ЕСОЗ за програмою «Наркотичні та психотропні препарати на пільгових умовах за постановою КМУ від 17.08.1998 р. № 1303».

Далі в полі е-рецепта «Сигнатура» фармацевт може знайти всю необхідну інформацію для обліку відпуску пільгових наркотичних (психотропних) ліків та погашення рецепта.

6. Чи потрібно лікарю обовʼязково друкувати інформаційну довідку та засвідчувати її власним підписом та печаткою?

Не потрібно, адже ця довідка є допоміжним документом для пацієнта, яку лікар за потреби може надрукувати пацієнту (на прохання пацієнта).

При цьому довідка також містить відповідний код та штрих-код для погашення рецепта для пацієнтів, які під час реєстрації в ЕСОЗ обрали метод аутентифікації за документами. Так, пацієнти без телефона зможуть погасити рецепт та придбати необхідні ліки в аптеці.

Лише у разі, якщо пацієнт планує виїжджати за кордон і при цьому буде перевозити наркотичні (психотропні) ліки з собою, під час виписування е-рецепта лікар має надрукувати інформаційну довідку та засвідчити її власним підписом і печаткою лікаря (на прохання пацієнта).

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua