Елімінація вірусних гепатитів: відбулася зустріч із місією ВООЗ

2 листопада 2023
778
Резюме

У Міністерстві охорони здоров’я відбулася зустріч із місією Всесвітньої організації охорони здоров’я, під час якої представники Міністерства та Центру громадського здоров’я обговорили з учасниками місії національну програму з протидії вірусним гепатитам в Україні. Місія відзначила прогрес, якого попри повномасштабну війну вдалося досягти, та подальші кроки щодо комплексних та ефективних заходів, спрямованих на виявлення та лікування […]

У Міністерстві охорони здоров’я відбулася зустріч із місією Всесвітньої організації охорони здоров’я, під час якої представники Міністерства та Центру громадського здоров’я обговорили з учасниками місії національну програму з протидії вірусним гепатитам в Україні. Місія відзначила прогрес, якого попри повномасштабну війну вдалося досягти, та подальші кроки щодо комплексних та ефективних заходів, спрямованих на виявлення та лікування вірусних гепатитів відповідно до глобальних цілей.

Коментар Ігоря Кузіна

«4 роки тому Україна приєдналася до Глобальної стратегії з елімінації вірусних гепатитів і ухвалила державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 р. Її головні цілі — це запобігання та діагностика 90% випадків вірусного гепатиту у людей, які хворіють на це захворювання і не знають про це, а також доступ до програм лікування. Держава забезпечує ефективним лікуванням пацієнтів, яким встановлено діагноз вірусного гепатиту С. Річна кількість курсів препаратів, яка закуповується відповідно до потреб пацієнтів, становить щонайменше 13 тис. Системно посилюється епіднагляд та моніторинг, створено національний профайл з елімінації вірусних гепатитів, який допомагає напрацювати дієві стратегії та програми, спрямовані на зниження поширення хвороби і підвищення якості життя хворих», — зазначив заступник міністра — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

За даними ВООЗ, у світі понад 300 млн осіб інфіковані вірусними гепатитами. Вірусні гепатити за рівнем смертності посідають 2-ге місце у світі серед інфекційних хвороб після туберкульозу.

Українці мають можливість пройти безоплатні тестування швидкими тестами проти вірусних гепатитів В і С. Головний спосіб профілактики вірусного гепатиту В — вакцинація, як і у випадку з профілактикою вірусного гепатиту А. Відповідно до Календаря профілактичних щеплень діти мають отримати вакцину проти гепатиту В у першу добу після народження (ще у пологовому), а наступні дві дози — у віці 2 і 6 міс.

Відповідно до оновлених у 2021 р. Стандартів надання медичної допомоги дорослим та дітям із вірусними гепатитами В та С кожен українець має щонайменше раз у житті пройти обстеження на вірусні гепатити та повторювати його регулярно за наявності чинників ризикованої поведінки. Важливо зазначити, що до ризиків інфікування належать будь-які маніпуляції, де є порушення цілісності шкіри та можливий потенційний контакт із залишками крові іншої особи. Таке тестування за направленням сімейного лікаря є безоплатним.

Вакцини проти вірусного гепатиту С немає, тому, щоб уникнути інфікування, потрібно застосовувати бар’єрні контрацептиви (презервативи); користуватися засобами разового (голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення; якщо інструмент — багаторазового використання (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо) — належним чином його обробляти та, за можливості, стежити, щоб інструмент пройшов належну обробку.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua