Як повідомити батькам дитини про тяжкий діагноз

23 жовтня 2023
1123
Резюме

Згідно з інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), частка новонароджених дітей з вродженими вадами розвитку становить близько 4–6% від загальної кількості народжених. Додатково відомо, що у 15% дітей вади розвитку виявляють протягом перших 5–10 років життя. Часто недбалі коментарі, особисті судження медичних працівників або навіть роздуми вголос про діагноз можуть викликати тривалий стрес у батьків, […]

Згідно з інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), частка новонароджених дітей з вродженими вадами розвитку становить близько 4–6% від загальної кількості народжених. Додатково відомо, що у 15% дітей вади розвитку виявляють протягом перших 5–10 років життя.

Часто недбалі коментарі, особисті судження медичних працівників або навіть роздуми вголос про діагноз можуть викликати тривалий стрес у батьків, що негативно впливає на подальшу реабілітацію та адаптацію дитини. Найбільш невідомі наслідки таких ситуацій включають довготривалі депресії, які можуть призвести до розпаду родини або навіть відмови від дитини.

Для того щоб цьому запобігти, наказом МОЗ України від 10 серпня 2023 р. № 1435  затверджено Порядок інформування майбутніх батьків, батьків, інших законних представників, а також особи, яка досягла віку 14 років, про несприятливий діагноз. Порядок поширюється на спадкові та вроджені хвороби або ризик їх розвитку, що можуть призвести до інвалідності або смерті дитини.

Лікар зобов’язаний надати батькам (у тому числі і майбутнім) або законним представникам інформацію про стан здоров’я дитини, мету проведення запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя і здоров’я дитини.

Ця інформація має надаватися нейтрально та в повному обсязі. Лікар має використовувати чітку, зрозумілу лексику та термінологію під час повідомлення діагнозу. Також варто пояснювати спеціальні терміни загальнодоступними зрозумілими словами і використовувати короткі однозначні фрази.

Під час надання інформації забороняється рекомендувати перервати вагітність, крім випадків наявності медичних показань, або ініціювати під час розмови з батьками або законними представниками відмову від дитини.

Лікар не має схиляти пацієнта до рішення, яке вважає правильним. Дозволено лише рекомендації та повне висвітлення можливих шляхів лікування.

Ознайомитися із наказом та порядком можна за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua