Призначення опіоїдних анальгетиків за програмою реімбурсації: запитання і відповіді

5 жовтня 2023
2253
Резюме

Пропонуємо до уваги читачів відповіді на найбільш поширені питання лікарів про електронні рецепти на препарати знеболення за програмою реімбурсації, підготовлені МОЗ України. У яких випадках лікар первинної медичної допомоги може самостійно здійснювати призначення опіоїдних анальгетиків у рамках програми реімбурсації? Лікар первинної медичної допомоги (ПМД) самостійно здійснює призначення опіоїдних анальгетиків за програмою реімбурсації для пацієнтів зі […]

Пропонуємо до уваги читачів відповіді на найбільш поширені питання лікарів про електронні рецепти на препарати знеболення за програмою реімбурсації, підготовлені МОЗ України.

У яких випадках лікар первинної медичної допомоги може самостійно здійснювати призначення опіоїдних анальгетиків у рамках програми реімбурсації?

Лікар первинної медичної допомоги (ПМД) самостійно здійснює призначення опіоїдних анальгетиків за програмою реімбурсації для пацієнтів зі злоякісними захворюваннями.

Водночас якщо знеболення потребує пацієнт із незлоякісним захворюванням, то у разі, якщо такому пацієнту знеболення опіоїдними анальгетиками раніше не призначалося, лікар ПМД має скерувати пацієнта на спеціалізований рівень для призначення опіоїдної терапії та створення відповідного плану спостереження лікарем-спеціалістом.

Чи потрібно лікарю ПМД створювати план лікування для призначення знеболювальних ліків у межах програми реімбурсації?

Для призначення опіоїдної терапії за програмою реімбурсації для паліативних пацієнтів лікар ПМД має створити план лікування, це — обовʼязкова вимога для призначення ліків за програмою реімбурсації.

Цей план має містити призначення на основі плану спостереження лікаря-спеціаліста (для пацієнтів із незлоякісними захворюваннями) або призначення, які самостійно визначив лікар ПМД (для пацієнтів зі злоякісними захворюваннями).

У яких випадках лікар первинної медичної допомоги має скерувати пацієнта на спеціалізований рівень, перш ніж виписати рецепт на опіоїдні анальгетики за програмою реімбурсації вперше?

Лікар ПМД скеровує пацієнта на спеціалізований рівень у разі:

  • якщо у пацієнта відсутній обліковий «паліативний статус» — для його встановлення;
  • для підбору опіоїдної терапії та створення плану спостереження для пацієнтів із незлоякісними захворюваннями;
  • для внесення змін у призначення лікаря-спеціаліста — у разі, якщо рівень болю пацієнта змінився;
  • якщо біль пацієнта зумовлений захворюваннями, що спричинені розладами психіки та поведінки, — у такому разі лікар ПМД спрямовує пацієнта до лікаря-психіатра.

Чи може лікар ПМД самостійно змінювати терапію за призначенням лікаря-спеціаліста?

Лікар ПМД може коригувати/підбирати нову терапію для пацієнтів зі злоякісними захворюваннями, якщо рівень їх болю змінився.

Для коригування терапії пацієнтів із незлоякісними захворюваннями лікар ПМД має спрямувати пацієнта до лікаря-спеціаліста, який створив відповідний план спостереження.

Чи може лікар-спеціаліст виписати електронний рецепт на препарати знеболення за програмою реімбурсації?

Ні, лікар-спеціаліст може виписати електронний рецепт на опіоїдні анальгетики для паліативних пацієнтів поза програмою реімбурсації — тобто за власні кошти пацієнта.

Для виписування електронного рецепта лікар спеціалізованої медичної допомоги має підібрати опіоїдну терапію та відобразити її в плані спостереження і надалі спрямувати пацієнта на первинний рівень.

Винятками є лише такі лікарі спеціалісти, як лікар-психіатр (та лікар психіатр дитячий), які ведуть паліативних пацієнтів, у яких біль зумовлений розладами психіки та поведінки. Вони можуть виписати таким пацієнтам рецепт на знеболювальні ліки за програмою реімбурсації (на основі призначення свого плану лікування).

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua