Особливості проходження інтернатури у 2023 р.

27 вересня 2023
3760
Резюме

Роз’яснення МОЗ України та відповіді на поширені запитання

Міністерство охорони здоров’я України розʼяснює особливості цьогорічного проходження інтернатури та дає відповіді на найбільш поширені запитання.

Як змінити місце відпрацювання після проходження інтернатури?

Лікарі-інтерни, що навчалися коштом державного бюджету та вступили на навчання до інтернатури до 2022 р., мали укласти з медзакладами угоду про відпрацювання протягом трьох років після проходження інтернатури.

Щоби змінити місце відпрацювання, потрібно спочатку розірвати попередньо укладену угоду за згодою двох сторін та погодженням МОЗ.

Щоб отримати погодження, необхідно надіслати до МОЗ:

 • заяву;
 • копію укладеної угоди;
 • копію листа медзакладу, який не має заперечень щодо розірвання угоди;
 • копії документів, що підтверджують отримання медичної освіти та проходження інтернатури.

Чи є грошова допомога після інтернатури від закладу вищої освіти?

Випускники, які навчаються в інтернатурі коштом держбюджету, зараховуються на посаду лікаря-інтерна та отримують від закладу охорони здоров’я (бази стажування), в якому вони проходять практичну частину підготовки, щомісячну заробітну плату.

Інших виплат для лікарів-інтернів, у тому числі отримання разової грошової допомоги після випуску з інтернатури, законодавством не передбачено.

Де можна пройти інтернатуру, якщо регіон, де її проходили раніше, окупований?

У разі перебування бази стажування в районі проведення активних бойових дій або на тимчасово окупованій території лікар-інтерн має звернутися з заявою до департаменту охорони здоров’я відповідної області. Там у разі наявності вільних місць за спеціалізацією йому можуть запропонувати іншу базу стажування.

Зміна бази стажування затверджується відповідним наказом.

У разі якщо база стажування, до якої бажає перевестися лікар-інтерн, розташована на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, переведення здійснюється наказами відповідних департаментів охорони здоров’я.

Якщо зв’язку зі структурним підрозділом з питань охорони здоров’я в районі проведення активних бойових дій або на тимчасово окупованій території немає, то лікар-інтерн має звернутися до департаменту охорони здоров’я, на території якого розташована база стажування, до якої він бажає перевестися.

Переведення з однієї бази стажування на іншу може здійснюватися без зміни місця працевлаштування. Однак змінити спеціальність під час переведення з однієї бази стажування на іншу не можна.

Чи може «бюджетник» проходити інтернатуру у приватних закладах і навпаки?

 • Випускник-бюджетник на розподілі від державної комісії закладу вищої освіти отримує пропозицію щодо спеціальності та місця проходження інтернатури в медзакладах комунальної та державної форми власності за кошти державного бюджету.
 • У разі відмови від пропозиції випускник отримує довідку про самостійне обрання місця проходження інтернатури, на підставі якої може обрати місце проходження інтернатури, але тільки в медзакладах приватної та державної форми власності.
 • Випускник-контрактник самостійно обирає місце проходження інтернатури на базах стажування комунальної, державної або приватної форми власності відповідно до переліку баз стажування, який розміщений на сайті МОЗ.
 • Якщо такий випускник обирає місце для проходження практичної частини підготовки в інтернатурі на базах стажування комунальної форми власності, йому необхідно звернутися в департамент охорони здоров’я або до керівників медзакладів.

Який процес відстрочення в інтернатурі?

Призупинення виконання програми підготовки в інтернатурі допускається в таких випадках:

 • за непрацездатністю, якщо за висновком лікарсько-консультативної комісії або медико-соціальної експертної комісії визначена непрацездатність лікаря-інтерна до роботи лікарем-інтерном;
 • у разі виходу у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами або відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Виконання програми підготовки в інтернатурі поновлюється за заявою лікаря-інтерна і здійснюється за індивідуальним навчальним планом.

У яких випадках здійснюється переведення? 

Зміна закладу проходження навчання в інтернатурі здійснюється окремо для освітньої частини і для практичної частини інтернатури.

Переведення лікарів-інтернів з одного закладу вищої освіти до іншого здійснюється за згодою МОЗ. Така згода може бути надана на підставі звернень керівників закладів вищої освіти.

Для отримання листа-погодження від закладу вищої освіти за місцем переведення лікарі-інтерни подають такі документи:

 • залікову книжку;
 • навчальний план та інформацію про хід його виконання;
 • відомість обліку відвідувань та успішності.

Переведення лікарів-інтернів з однієї бази стажування на іншу здійснюється за рішенням МОЗ у таких випадках:

 • ненадання лікарю-інтерну обсягу роботи відповідно до програми підготовки в інтернатурі з певної спеціальності;
 • проходження військової служби чоловіком (дружиною, в тому числі за контрактом) у військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України (крім строкової), та служби в органах внутрішніх справ поза місцем розташування бази стажування лікарів-інтернів.

Зміна бази стажування лікарів-інтернів відбувається у разі наявності вакантних місць на базах стажування лікарів-інтернів.

Нагадаємо, що ознайомитися з особливостями зарахування до інтернатури у 2023 р. можна за посиланням.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua