Роз’яснення МОЗ щодо військового обліку та виїзду за кордон жінок-лікарів

26 вересня 2023
3992
Резюме

Стосується також жінок-фармацевтів та ще деяких спеціальностей, пов’язаних з охороною здоров’я

Чи будуть жінки-медики обмежені у виїзді за кордон?

Чи повинні вони з 1 жовтня 2023 р. обов’язково стати на військовий облік?

На ці питання відповідають у МОЗ України.

У роз’ясненні йдеться, що усі жінки віком від 18 до 60 років, які мають медичну або фармацевтичну освіту чи працюють за такими спеціальностями: лікар, стоматолог, акушерка, сестра медична, фармацевт та провізор, наукова співробітниця, керівниця підрозділів в охороні здоровʼя тощо, вже мають перебувати на військовому обліку. Ця норма не нова та діє ще з 1992 р. Тому більшість жінок-медиків та жінок-фармацевтів вже перебувають на військовому обліку.

Тож від січня 2023 р. жінки, які навчаються за медичними або фармацевтичними спеціальностями, ставляться на військовий облік одразу після закінчення навчання. Заклад освіти за 2 міс до завершення навчання подає списки жінок-випускниць до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Що зміниться з 1 жовтня 2023 р.?

На жаль, понад 30 років постановка на військовий облік жінок-медиків та жінок-фармацевтів працювала недосконало, через що частина медиків у ньому не врахована.

Тому з 1 жовтня 2023 р. на військовий облік мають стати всі жінки-медики та жінки-фармацевти, які з певних причин там не перебували. Постановка на військовий облік не дорівнює мобілізації. Облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків у державі.

Аби стати на військовий облік, жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, матимуть 3 роки — до 31 грудня 2026 р. Тобто кожна жінка вищезгаданої спеціальності, яка досі не перебуває на військовому обліку, має стати на нього протягом найближчих 3 років (до 31.12.2026 р.).

Що буде з працевлаштуванням?

До 31 грудня 2026 р. жінки з медичною та фармацевтичною освітою зможуть працевлаштуватися на роботу без надання військового квитка. Однак під час прийняття на роботу жінок мають попереджати, що підприємство буде зобовʼязане повідомити про неї територіальний центр комплектування.

Далі жінка має самостійно прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.

А як щодо виїзду за кордон?

Жінки-медики та жінки-фармацевти можуть безперешкодно виїжджати за кордон. Починаючи з 1 жовтня 2023 р. жодних змін в умовах виїзду за кордон для жінок — не буде. Кожна жінка з медичною та фармацевтичною освітою може вільно перетинати державний кордон незалежно від того, стоїть вона на військовому обліку чи ні. Наразі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців та посадових осіб, які обіймають певні посади.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua