В Україні розпочався новий етап технічного вдосконалення ЕСОЗ

19 вересня 2023
881
Резюме

У рамках спільного зі Світовим банком проєкту «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні».

Як повідомляють у МОЗ України, розпочався новий етап технічного вдосконалення електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), який Міністерство охорони здоров’я втілює в життя в межах спільного зі Світовим банком проєкту «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні».

Сьогодні ЕСОЗ — це найбільша ІТ-система в Україні, в якій зареєстровано понад 35 млн українців, внесено понад 2,1 млрд медичних записів і в якій працюють більше ніж 530 тис. медичних працівників та фармацевтів.

Обсяги та частота передачі інформації до центральної бази даних ЕСОЗ постійно зростають, тож працездатність системи, її надійність і зручність для використання всіма учасниками періодично потребують оптимізації. Інформація про здоровʼя пацієнта має зберігатися централізовано та бути надійно захищеною і фізично, і від кібератак.

На цьому етапі технічного вдосконалення фахівці працюють над оптимізацією обсягу центральної бази даних і службової системної інформації, над зменшенням трудомісткості обслуговування, впровадженням безпечного та швидкого оновлення програмного забезпечення всіх компонентів ЕСОЗ.

Також передбачене впорядкування даних, що сприятиме більш ощадливому використанню інформаційно-обчислювальних потужностей ЕСОЗ. У цьому контексті ведеться визначення видів і класів медичних записів, які зберігаються в системі, встановлення необхідної тривалості їх зберігання, місця збереження різних даних. Усі роботи виконуються  з урахуванням вимог до кібербезпеки.

Коментар Марії Карчевич

Як зазначає заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич, електронна система охорони здоров’я працює в Україні з 2017 р., сьогодні вона надійно зберігає дані про здоровʼя мільйонів українців. Завдяки розвитку ЕСОЗ нині українці користуються такими послугами, як електронні рецепти та направлення, єМалятко, COVID-сертифікати, електронні лікарняні та ін. Це одна з найбільших ІТ-систем в Україні з надвисоким навантаженням: у моменти пікового навантаження вона обробляє понад 1,7 тис. запитів на секунду! На сьогодні кількість запитів відповідає показникам працездатності до повномасштабної війни.

Поетапна цифровізація медичної сфери формує єдиний простір медичних даних і має низку переваг як для пацієнтів, так і для медичних працівників.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua