Запроваджено систему ліцензування сучасної реабілітації у сфері охорони здоровʼя

7 вересня 2023
2359
Резюме

Прийнята постанова Уряду сприяє поліпшенню доступності та якості реабілітаційних послуг, а також забезпечує більшу законність та контроль у цій сфері охорони здоров’я.

Вперше в історії України запроваджено систему ліцензування сучасної реабілітації у сфері охорони здоровʼя. Про це повідомляють у МОЗ України та зазначають, що вона ґрунтується на нормах Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоровʼя» та інших чинних нормативних документах, які регламентують механізм функціонування сучасної реабілітації. Вимоги також синхронізуються з електронним документуванням реабілітаційної допомоги, яке зараз запроваджується.

Подробиці

Постанова Уряду «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики» (наразі не опублікована) передбачає внесення додаткових кваліфікаційних умов у роботу мультидисциплінарних реабілітаційних команд. Зокрема, врегульовує діяльність фахівців, які надають психологічну допомогу.

Визначено, що до роботи мають залучатися фахівці, які мають вищу освіту за спеціальностями «Психологія» та/або «Медична психологія». Відповідні спеціалісти зобов’язані мати досвід не менше одного року роботи в медичних закладах та/або реабілітаційних центрах. Водночас ці фахівці мають відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ.

Заклади охорони здоров’я, діяльність яких полягає у наданні якісної реабілітаційної допомоги, зобов’язані:

  • затвердити індивідуальний реабілітаційний план, в якому, зокрема, зазначаються результати обстеження, реабілітаційний період, місце проведення реабілітації, мета та завдання реабілітації;
  • здійснювати моніторинг та оцінку виконання плану і коригувати його в разі необхідності;
  • забезпечити доступність реабілітаційної допомоги;
  • забезпечити послідовність та своєчасність залучення до процесу реабілітації необхідних фахівців у необхідній кількості;
  • розпочинати реабілітацію з реабілітаційного обстеження пацієнта, визначення наявності або ризику виникнення обмеження повсякденного  функціонування, їх кількісної оцінки;
  • застосувати методи доказовості в реабілітації.

Ця постанова вносить значущі інновації в систему ліцензування в галузі охорони здоров’я, а саме:

  1. Ліцензування фахівців з реабілітації. Тепер дозволено ліцензування фахівців з реабілітації, які не є медичними працівниками, але надають реабілітаційну допомогу. Це включає фізичних терапевтів, ерготерапевтів, терапевтів мови та мовлення і протезистів-ортезистів. Такий крок розширює доступ до реабілітаційних послуг та підвищує їх доступність для громадян.
  2. Ліцензування реабілітаційних закладів. Також введено ліцензування реабілітаційних закладів, які не є медичними закладами. Це дозволяє надавачам реабілітаційних послуг, які не мають лікарської ліцензії, діяти легально і зобов’язує їх дотримуватися встановлених норм та стандартів надання реабілітаційної допомоги.
  3. Зменшення тіньового сектору. Ця ініціатива спрямована на виведення фахівців із реабілітації з «тіні», тобто з монопрофесійного середовища, де вони надають послуги за межами медичних закладів. Це допоможе створити більшу прозорість та контроль над наданням реабілітаційних послуг.
  4. Індивідуальні реабілітаційні плани. Ліцензування зобов’язує всіх надавачів реабілітаційної допомоги складати і звітувати у формі індивідуального реабілітаційного плану, що сприяє більш ефективному та індивідуальному підходу до пацієнтів.

У цілому постанова сприяє поліпшенню доступності та якості реабілітаційних послуг, а також забезпечує більшу законність та контроль у цій сфері охорони здоров’я.

Запропоновані зміни мають поліпшити якість реабілітаційної допомоги. Що, своєю чергою, призведе до підвищення її ефективності та зниження ризику розвитку в низки пацієнтів стійкого обмеження функціонування. Також нові ліцензійні умови знижують вірогідність використання в медзакладах, підпорядкованих Міністерству охорони здоров’я України, сумнівних методів реабілітації, які не покриваються Національною службою здоров’я України (НСЗУ) в рамках Програми медичних гарантій та не відповідають критеріям доказовості.

Нагадаємо, усі послуги з реабілітації — безоплатні для людей та повністю покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій.

Стаціонарна реабілітаційна послуга за одним напрямом реабілітації має тривати мінімум 14 днів із тривалістю процедур від 3 год на день. За двома напрямами та більше — понад 21 день. Амбулаторна ж реабілітація передбачає понад 14 днів інтенсивних занять, що мають тривати понад годину на добу.

Кожен пацієнт залежно від тяжкості травми, може отримати від 2 до 8 реабілітаційних циклів впродовж року.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua