Чи увійдуть медзаклади НАМН України у єдиний медичний простір?

9 серпня 2023
1631
Резюме

Це та інші питання обговорювали на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування 4 серпня 2023 р.

Відповідно до завдань триваючої в Україні медичної реформи переважну більшість усіх медичних закладів України об’єднано у єдиний медичний простір, що значно покращує якість та доступність медичної допомоги для пацієнта. Проте залишається низка закладів охорони здоров’я державного підпорядкування, які й досі не готові до входження до єдиного медичного простору та переходу на фінансування за Програмою медичних гарантій. До таких закладів належать й науково-практичні установи Національної академії медичних наук (НАМН) України, які поєднують лікувальну та наукову роботу.

Історія питання

Вперше питання щодо готовності установ НАМН України до входження в єдиний медичний простір за Програмою медичних гарантій розглядалося на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет) 26 квітня 2023 р. за зверненнями громадських організацій, в яких повідомлялося про факти вимагання з пацієнтів сплати власних коштів за лікування у двох інститутах НАМН України. Комітет рекомендував Міністерству охорони здоров’я України створити робочу групу для опрацювання питання щодо входження інститутів НАМН в єдиний медичний простір з метою покращання фінансування цих науково-практичних установ та забезпечення їх належного функціонування в рамках єдиного медичного простору до кінця поточного року.

27 червня 2023 р. це питання повторно обговорювали на засіданні Комітету. За результатами його розгляду Комітет рекомендував НАМН забезпечити щомісячне проведення робочих зустрічей з підготовки входження установ у єдиний медичний простір за участю її керівництва з народними депутатами України — членами Комітету, керівниками Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства фінансів України та Національної служби здоров’я України (НСЗУ) та не рідше ніж раз на місяць інформувати Комітет про результати цих зустрічей. Також було рекомендовано НАМН віднайти можливість виділення власних коштів на здійснення комп’ютеризації своїх установ до кінця поточного року.

Обговорення на засіданні Комітету

4 серпня 2023 р. питання щодо готовності НАМН України до входження в єдиний медичний простір вчергове обговорено на засіданні Комітету за участю усіх зацікавлених сторін.

Під час обговорення порушеного питання міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що у підпорядкуванні Міністерства також є заклади, які, як і установи НАМН України, ще не увійшли в єдиний медичний простір (НДСЛ «Охматдит», Інститут серця, Інститут кардіології, клінічної та регенеративної медицини, Центр психічного здоров’я та реабілітації «Лісова поляна», Український державний медико-соціальний центр ветеранів війни). Міністерством проведено аудит щодо готовності цих закладів до переходу на фінансування від НСЗУ, результати якого вказали на можливі негативні наслідки для фінансового забезпечення цих закладів у разі їх переходу найближчим часом на фінансування за Програмою медичних гарантій. Тому для кожного з цих закладів Міністерством розробляється поетапний план переходу до єдиного медичного простору. Одночасно з цим триває їх  комп’ютеризація.

Також В. Ляшко нагадав присутнім, що Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 р. «Про стан національної системи охорони здоров’я та невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою», введеним у дію Указом Президента України від 18 серпня 2021 р. № 369/2021, передбачена розробка спеціальних коригувальних коефіцієнтів до тарифів на деякі високотехнологічні спеціалізовані медичні послуги (зокрема ті, що надаються установами НАМН України) при формуванні Програми медичних гарантій на відповідний календарний рік.

Президент НАМН України Віталій Цибалюк та віцепрезидент НАМН Володимир Коваленко поінформували народних депутатів України — членів Комітету, що наразі триває спільна з Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством фінансів України та НСЗУ робота щодо підготовки до входження інститутів НАМН України до входження в єдиний медичний простір. Також триває відповідна підготовка персоналу НАМН до роботи з НСЗУ.

Заступник міністра фінансів України Роман Єрмоличев, виступаючи на засіданні, запропонував розробити план переходу закладів академії та Міністерства охорони здоров’я України в єдиний медичний простір з чіткими термінами.

Голова НСЗУ Наталя Гусак повідомила про те, що робота з підготовки інститутів НАМН до переходу на фінансування за Програмою медичних гарантій триває, і запевнила у всебічній підтримці НСЗУ цього процесу.

За результатами розгляду порушеного питання Комітет запропонував продовжувати роботу з підготовки до входження інститутів НАМН України в єдиний медичний простір та заслухати через місяць звіт про досягнутий прогрес у цьому напрямі. Також було вирішено звернутися від Комітету до Міністерства юстиції України щодо надання роз’яснень про існуючі юридичні підстави для можливості роботи державних інститутів за Програмою медичних гарантій без зміни ними організаційно-правової форми.

Законопроєкти до другого читання

Також на засіданні 4 серпня 2023 р. Комітет підтримав підготовлені до другого читання редакції двох урядових законопроєктів реєстр. № 9384 та р. № 9405. Законопроєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування телемедицини (реєстр. № 9384) передбачає удосконалення організаційно правових засад застосування в Україні такого ефективного та сучасного методу лікування, як телемедицина. Законопроєкт  № 9405 про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України у зв’язку з завершенням карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, передбачає скасування або збереження на постійній основі (за доцільності) у деяких законах України норм, дія яких була розрахована на час запровадження на території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню коронавірусу COVID-19.

Крім того, Комітетом затверджено пропозиції до проєкту порядку денного Х сесії Верховної Ради IX скликання, план роботи Комітету на період X сесії і звіт про роботу Комітету за період IX сесії Верховної Ради IX скликання.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами komzdrav.rada.gov.ua