Спільна нарада щодо розвитку системи громадського здоров’я

8 серпня 2023
1159
Резюме

Запобігання хворобам від районного до національного рівня — це головна функція центрів контролю та профілактики хвороб

У Львові 3–5 серпня відбулася четверта спільна нарада за участю представників Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я (ЦГЗ), обласних центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) та ВООЗ.

Під час заходу її учасники поінформували всі рівні національних закладів громадського здоров’я про оновлення в законодавстві в цій сфері, представили та обговорили оновлення у сферах програм щодо інфекційних та неінфекційних захворювань, реагування на надзвичайні ситуації, дезінфекції, нагляду та розвитку лабораторної діяльності тощо.

Помолодшання інфарктів та інсультів

Під час заходу міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що кожного року понад 400 тис. осіб помирають від серцево-судинних захворювань, що становить 60% від усіх випадків смерті. Він наголосив: наслідком повномасштабної війни в Україні стане «помолодшання» інфарктів та інсультів ще приблизно на 10–15 років.

За словами міністра, наразі триває активна робота над підвищенням якості медичної допомоги: створюється мережа медзакладів з необхідним обладнанням та фахівцями, впроваджуються нові ефективні методики для діагностики й лікування інсульту, закуповуються комп’ютерні томографи та ангіографічні системи.

Важливість профілактики

Проте, як зазначив очільник МОЗ, лише профілактика дасть змогу зменшити кількість інсультів та усунути навантаження з медичної системи. Тому завдання обласних ЦКПХ — зробити так, щоб жителі громади знали про фактори ризику розвитку інсультів, симптоми та чіткий алгоритм дій у разі їх виникнення.

Заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив, що фахова оцінка ризиків, контроль епідситуації та запобігання хворобам від районного до національного рівня — це головна функція ЦКПХ.

«Зараз ми впроваджуємо ризикоорієнтований підхід на обласних рівнях з фокусом на кожну людину. Тобто відходимо від радянських підходів із «сухою системою» оцінки відповідності чи невідповідності санітарно-гігієнічним нормам, діємо на крок вперед — на запобігання тим захворюванням, яким можна запобігти за допомогою профілактики чи вакцинації, щоб збільшити тривалість життя й не допустити небажаних наслідків для здоров’я, наприклад, таких як рання смертність чи інвалідизація внаслідок ускладнень або вчасно недіагностовані хвороби — для кожного українця», — наголосив І. Кузін.

Важливість лідерства

Генеральний директор ЦГЗ Людмила Черненко розповіла про те, настільки важливо розвивати лідерів у цій сфері. «З нашої точки зору, така школа лідерства дуже перспективна. Тому ми вдячні вам за надану інформацію щодо того, кого б ви хотіли туди включити, хто має пройти це навчання. Адже наше завдання — виявити лідерів, щоб навчити їх, розвивати їх, аби в подальшому залучати їх до системи громадського здоровʼя. Наша мета — розвивати лідерів на місцях, і цей процес вже запущено», — наголосила вона.

Заступник генерального директора ЦГЗ Анна Андрущак звернула увагу на той факт, що неінфекційні захворювання мають зазвичай тривалий перебіг, погіршують психоемоційне та фізичне здоров’я. Зупинити або зменшити фактори ризику неінфекційних захворювань, наголосила вона, можна завдяки вчасній профілактиці.

Своєю чергою, Яна Терлеєва, завідувач відділу управління та протидії туберкульозу ЦГЗ, заявила про важливість зміщення акцентів з лікування туберкульозу на його профілактику. А для цього потрібен командний підхід для роботи з контактними особами фтизіопульмонологічної служби, ЦКПХ, первинної ланки із чітким розподілом обов’язків та каскадним моніторингом досягнутих результатів.

На сьогодні, за словами Я. Терлеєвої, проблемою залишається недостатнє виявлення контактних осіб та охоплення повним курсом профілактичного лікування.

У дискусії також взяли участь інші представники ЦГЗ, Бюро ВООЗ в Україні, Національної служби здоров’я України, обласних ЦКПХ, Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства оборони України.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами phc.org.ua