Систему забезпечення та контролю якості крові приведено у відповідність з європейськими стандартами

11 липня 2023
1737
Резюме

Нові вимоги стануть чинними через один рік після завершення воєнного стану.

Міністерство охорони здоров’я затвердило порядок створення та підтримки функціонування системи якості для закладів служби крові. Крім того, відповідно до нововведень чітко визначені показники якості, безпеки та умов зберігання донорської крові та її компонентів.

Це дозволить стандартизувати систему якості та впровадити кращі європейські практики щодо забезпечення якості та безпеки донорської крові на всіх етапах циклу — від збору до кінцевого використання.

Коментар Ігоря Кузіна

«Кожен літр крові та кожен компонент крові, які потрапляють до реципієнта, проходять відповідний контроль якості. Наразі ми трансформуємо та підсилюємо систему якості та контролю, незважаючи на умови війни, відходимо від застарілих радянських підходів до перевірених і визнаних у світі практик. Зазначені зміни охоплюють всі процеси, починаючи із забору донорської крові та її компонентів і завершуючи наданням трансфузіологічних послуг у закладах охорони здоров’я», — зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

З метою вдосконалення процесів заготівлі, тестування, перероблення, зберігання, розподілу і реалізації крові та компонентів крові, а також самої системи якості, управління якістю передбачає здійснення постійного моніторингу його ефективності суб’єктами системи крові не менше одного разу на рік. Нові вимоги стануть чинними через один рік після завершення воєнного стану.

Доповнення

Наказ МОЗ  від 02.05.2023 р. № 818, зокрема, імплементує три директиви ЄС, пов’язані із системою якості для закладів служби крові: 2002/98/ЕС2004/33/ЕС та 2005/62/ЕС. Крім того, діючий наказ МОЗ  від 09.03.2010 р. № 211 лише частково містить вимоги ЄС до стандартів якості і безпеки крові та її компонентів, водночас зовсім не містить норми щодо простежуваності, повідомлення про серйозні несприятливі випадки і реакції та порядок їх розслідування.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua