Забезпечення бійців донорською кров’ю та її компонентами буде поліпшено

6 липня 2023
1843
Резюме

Уряд затвердив відповідну постанову, розроблену МОЗ України

Понад 60% превентивних випадків смерті на полі бою пов’язані з крововтратою. Вчасне переливання цільної крові або її компонентів може суттєво зменшити цей показник, оскільки дозволить виграти час на доставлення пораненого до найближчого госпіталю.

Кожного дня захисники та захисниці України героїчно боронять спокій цілої країни. Кожен із них щодня ризикує власним життям та здоров’ям заради миру, перемоги та відновлення нашої територіальної цілісності.

В умовах війни бувають травми та поранення, несумісні з життям. Проте є й ті випадки смерті, яким можна запобігти. Мова про героїв із масивною крововтратою. У випадку тяжких поранень вчасна зупинка кровотечі — лише перший етап надання допомоги. Другий етап — не менш важливий. Він передбачає відновлення крові, яку людина втратила. Вчасна трансфузія (переливання) цільної донорської крові на догоспітальному етапі може врятувати не одне життя.

Постанова Уряду

Розроблена Міністерством охорони здоровʼя та прийнята Урядом постанова від 30 червня 2023 р. № 681 має впорядкувати механізм одержання донорської крові та її компонентів і наблизити їх до фронту. Вона детально визначає та регламентує логістичні ланцюжки отримання донорської крові та її компонентів медичними підрозділами. Без зайвої бюрократії та неоптимально організованих процедур.

Відтепер механіка забезпечення потреб сил безпеки та оборони донорською кров’ю враховує запит на необхідні об’єми крові від бойових підрозділів. Відповідно, дає можливість вчасно ці об’єми підготувати та доставити в зону бойових дій.

Постанова також передбачає, що кожен медичний підрозділ визначає особу, відповідальну за замовлення донорської крові та її компонентів. Водночас військові медики самостійно вирішують, як їм зручніше замовити кров — від бригади чи від окремих медичних підрозділів. Це робить систему гнучкою та адаптивною до оперативної обстановки на фронті.

Процес отримання донорської крові та її компонентів медичними підрозділами сил безпеки та оборони — простий та зрозумілий. Він передбачає наступний алгоритм дій:

  • опорний суб’єкт системи крові комплектує необхідний обсяг донорської крові та її компонентів і повідомляє регіональних координаторів про дату та місце їх отримання;
  • регіональний координатор забезпечує отримання, транспортування та розподіл донорської крові та її компонентів відповідно до заявок, поданих координаторами медичних підрозділів.

Фактично завдання підрозділів зводиться до формування заявок і звітів, в яких відповідальні особи медичних підрозділів заповнюють мінімум необхідної інформації. Такий підхід дає змогу військовим медикам оптимально витрачати свій час та не докладати зайвих зусиль на пошук і забезпечення доставки донорської крові та її компонентів.

Разом з тим постановою визначено алгоритм дій медичних підрозділів у критичних ситуаціях, таких як масове надходження поранених. У цьому разі медичні підрозділи максимально швидко можуть забрати необхідну кількість донорської крові та її компонентів в допоміжному тимчасовому банку крові, про місцерозташування якого буде відомо виключно їм.

До того ж відтепер медичні підрозділи зможуть відправляти свій медперсонал на тренінги до центрів служби крові для навчання техніці проведення трансфузій. Як результат — впровадження цієї постанови сприятиме наданню військовослужбовцям медичної допомоги відповідно до стандартів НАТО, визначених протоколами TССС (Tactical Сombat Сasualty Сare).

Передумова початку переливання цільної крові на полі бою

Воїни з серйозною крововтратою потребують її оперативної компенсації — так званої рідинної ресусцитації. Таку процедуру передбачають і сучасні протоколи тактичної медицини, зокрема TCCC. Трансфузія цільної крові чи її компонентів — золотий стандарт заміщення крововтрати у разі бойової травми. Вчасне переливання крові в таких випадках критично важливе. Особливо під час тривалої евакуації.

Від самого початку повномасштабної війни росії проти України Міністерство охорони здоров’я розпочало роботу над трансформацією системи переливання крові та її компонентів. Тож ще 11 липня 2022 р. затвердило наказ «Надання медичної допомоги постраждалим з геморагічним шоком на догоспітальному та госпітальному етапах при травмі». З одного боку, цей документ змінив механізми порятунку цивільних зі значною втратою крові, а з іншого — став тригером для змін у воєнній медицині. Зокрема, цей наказ відкрив можливість ряду найпрогресивніших бригад тактичної медицини проводити за необхідності гемотрансфузії на догоспітальному етапі.

Відтепер до дозволу на переливання цільної крові та її компонентів додався й чіткий алгоритм її отримання медичними підрозділами сил безпеки та сил оборони, зокрема й Збройними силами України. Поєднання постанови «Про задоволення потреб сил безпеки та сил оборони у донорській крові та компонентах крові в умовах воєнного стану» та затвердженого в липні 2022 р. стандарту «Надання медичної допомоги постраждалим з геморагічним шоком на догоспітальному та госпітальному етапах при травмі» створює унікальну систему крові на фронті, яка складається з ефективної методики дій, освітньої підтримки та зрозумілої логістики.

На крок ближче до стандартів НАТО 

Багаторічний досвід країн НАТО доводить: процес гемотрансфузії в складних випадках слід починати відразу після зупинки кровотечі на догоспітальному етапі. Це значно підвищує шанс врятувати життя військовослужбовця та запобігти погіршенню його стану під час транспортування до найближчого госпіталю, здатного надати фахову допомогу.

Мова, в першу чергу, про протоколи TCCC (Tactical Сombat Сasualty Сare), які, зокрема, передбачають гемотрансфузію на догоспітальному етапі. Вона може відбуватися за межами зони активних бойових дій — під час доставки пораненого в медзаклад.

Підготовка за форматом ТССС принесла Україні такі нововведення, як, наприклад, використання турнікетів, без яких ми не можемо уявити армію зараз. Цей стандарт долікарської допомоги вважається одним із найефективніших в світі та дає змогу рятувати максимальну кількість поранених військових.

Як стати донором крові?

Надійні і сталі запаси крові та її компонентів потрібні завжди. Ваша кров може врятувати життя не лише військовим, але й цивільним, які постраждали внаслідок розв’язаної росією війни проти України.

Долучитися до донорства й здати кров — надзвичайно просто. Варіантів — кілька. Кожен може обрати для себе найзручніший:

  • якщо ви живете у великому місті — зателефонуйте до центру крові свого міста і запишіться на певний день і час;
  • якщо ви живете у селі або невеликому місті й центри служби крові від вас далеко — зателефонуйте до центру крові або до найближчої до вас районної лікарні. Ви можете зʼясувати, коли виїзна бригада, яка проводить забір крові, працюватиме саме у вашому регіоні.

Актуальні телефони центрів крові можна знайти на сайті Українського центру трансплант-координації (УЦТК).

Якщо вам складно відірватися від роботи, але серед ваших колег є багато однодумців, так само готових поділитися кровʼю з пораненими героями, — можна організувати день донора у своєму офісі. Алгоритм його організації та механізм запрошення виїзної бригади в офіс можна знайти на сайті УЦТК.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua