Від щирого серця вітаємо із 70-річчям висококваліфікованого фахівця, видатного діяча вітчизняної фармації, доктора фармацевтичних наук, професора, заслуженого працівника охорони здоров’я України, керівника Агенції методологічної та науково-практичної роботи Державного експертного центру МОЗ України Олександра Павловича Гудзенка!
О.П. Гудзенко народився 6 липня 1953 р. у родині керівника сільсько-господарського підприємства та шкільної вчительки у селі Різдвяне Валківського району Харківської області. Талановитий хлопець вступив у 1971 р. до Харківського фармацевтичного інституту, який закінчив у 1976 р. за спеціальністю «фармація», отримавши диплом провізора. Після навчання був направлений на роботу до Луганська, де з перших років почав працювати на керівних посадах в аптечних закладах. Протягом 10 років (1978–1987) очолював колектив Міжлікарняної аптеки № 330 м. Луганськ, понад 20 років (1987–2007; 2008–2010) обіймав посаду генерального директора комунального підприємства (КП) «Луганська обласна «Фармація».
Під керівництвом Олександра Павловича КП пройшло довгий шлях від заснування до лідируючих позицій на фармацевтичному ринку України. У той час як у більшості областей України система лікарського забезпечення у сільській місцевості зазнавала руйнівних змін, на Луганщині було створено соціально спрямовану розгалужену аптечну інфраструктуру з єдиною ціновою політикою. Під час переходу до ринкової економіки було розроблено та втілено такі засади та методи роботи, що дозволили гарантувати безпеку та сталість фармацевтичного забезпечення населення, а також надійні та взаємовигідні ділові відносини із постачальниками та лікувально-профілактичними закладами.
Велику увагу О.П. Гудзенко приділяв впровадженню нових ефективних технологій на виробництві. КП «Луганська обласна «Фармація» першим в Україні освоїло випуск інфузійних розчинів у контейнерах із полівінілхлориду на виробничих лініях, поставлених французькою компанією «IPM UPSA». Під його керівництвом проводилася модернізація виробництва для поступового переходу на стандарти належної виробничої практики (Good Manufacturing Practice — GMP). Для приведення умов зберігання лікарських засобів у відповідність із стандартами належної дистриб’юторської практики (Good Distribution Practice — GDP) на підприємстві було виконано основний комплекс робіт для будівництва нових складських приміщень.
КП «Луганська обласна «Фармація» неодноразово ставало переможцем Національного рейтингу працівників фармацевтичної галузі: у номінаціях «За збереження та розвиток традицій» та «Краща мережа аптек» (2002), «За дистрибуцію життєво необхідних лікарських засобів» (2003), «За найкращу регіональну програму розвитку фармації» (2006), «Золотий фонд української фармації» (2008); за випуск високоякісної конкурентоспроможної продукції нагороджено двома дипломами «Вища проба»; за підсумками Національного бізнес-рейтингу отримало сертифікат «Комунальне підприємство 2009 року».
Ці та інші амбітні цілі та задачі формували характер та ставлення до життя нинішнього ювіляра. Товариші та колеги відзначають його енергійність, цілеспрямованість, впевненість у власних силах. Вміння професійно втілювати у життя ретельно продумані новаторські ідеї дало змогу молодому провізору стати наймолодшим начальником аптекоуправління та отримати заслужене визнання від співробітників. Виняткові ділові, професійні та організаторські якості Олександра Павловича дозволили йому зібрати навколо себе велике коло однодумців, партнерів, друзів. За словами самого О.П. Гудзенка, «люди — це найбільше багатство та найцінніший ресурс».
Бажання працювати для суспільного блага надихало лідера фармацевтичної спільноти приділяти частину свого часу та зусиль депутатській діяльності у Луганській обласній раді чотирьох скликань. З 1998 р. понад 15 років О.П. Гудзенко робив неоціненний внесок у соціально-економічний розвиток Біловодського району. Згідно з інформацією обласної держадміністрації, за роки депутатської роботи на особистому прийомі у Олександра Павловича побували понад 4800 осіб, отримавши вагому та необхідну допомогу.
Очолюючи комісію з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Луганської обласної ради, О.П. Гудзенко зробив вирішальний внесок у будівництво районної лікарні, довівши необхідність виділення на ці цілі багатомільйонних коштів. У 2001 р. було відкрито районний пологовий будинок, а 2004 р. — введено в дію повний комплекс районної лікарні. Неоціненними є величезні зусилля О. Гудзенка щодо розвитку сільських амбулаторій та фельдшерсько-акушерських пунктів. Також він допоміг у оснащенні та виділенні коштів практично кожній школі, клубу, бібліотеці.
Масштабність завдань, які вдало вирішував Олександр Павлович, стала запорукою його успіхів на ниві державницької діяльності. За час роботи О. Гудзенка на посаді заступника міністра охорони здоров’я України (у 2006–2007 та 2010–2011 рр.) за його ініціативою зроблено багато кроків на шляху забезпечення населення України якісними, ефективними, безпечними та доступними лікарськими засобами. Варто зазначити, що в результаті було розроблено Програму розвитку фармацевтичної галузі України (2010). У ній визначено перспективні напрямки та завдання для розвитку фармації у нашій країні, зокрема, створення сучасної нормативно-правової бази, дотримання соціальних пріоритетів у забезпеченні населення лікарськими засобами, впровадження на підприємствах та установах міжнародних стандартів, насамперед GMP, GDP, належної клінічної практики (Good Clinical Practice — GCP), належної лабораторної практики (Good Laboratory Practice — GLP), належної аптечної практики (Good Pharmacy Practice — GPP).
Ще одним покликанням, якому Олександр Павлович віддав значну частину життя, є підготовка та виховання фармацевтичної молоді. Під його керівництвом в області створено вищу фармацевтичну школу. З 1998 р., коли О.П. Гудзенко став деканом фармацевтичного факультету Луганського державного медичного університету на громадських засадах, заклад дав путівку у життя тисячам молодих провізорів та фармацевтів. На посаді завідувача кафедри технології ліків, організації та економіки фармації (з 2001 р.) став істинним Вчителем, сприяв професійному та науковому становленню кожного викладача та багатьох студентів.
Автор близько 300 наукових статей і методичних розробок, співавтор Національного стандарту України «Символи графічні для маркування медичних виробів», 4 монографій, 6 підручників та посібників, він зробив вагомий внесок в організацію фармацевтичної справи, лікарське забезпечення населення, технологію ліків.
Олександр Павлович — заслужений працівник охорони здоров’я України (1998), нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2002), Почесною грамотою КМУ (2001), Грамотою Верховної Ради України (2003), медалями «За заслуги перед Луганщиною» ІІІ (2006) та ІІ (2008) ступенів, почесними відзнаками «За розвиток регіону» (2006), «За заслуги перед Луганськом» (2005), Почесною грамотою Верховної Ради України (2013), почесними грамотами МОЗ України (2002, 2005, 2012, 2016).
Не буде перебільшенням зазначити, що О.П. Гудзенко — видатний реформатор фармацевтичної галузі України, зокрема, аптечної служби та трудових стосунків у ринкових умовах. Шанування та авторитет, якими заслужено користується Олександр Петрович у професійній спільноті, є свідченням плідності його самовідданої праці. Найкраще це підтверджують висловлення подяки та щирого захоплення великими професійними здобутками ювіляра, що лунають у переддень святкування дня народження.
Колектив журналу «Український медичний часопис» щиро приєднується до усіх теплих привітань на адресу Олександра Павловича, бажає невичерпної енергії, наснаги, любові та щастя у тісному колі колег, однодумців, близьких та рідних. Ми пишаємося тим, що маємо змогу вчитися та надихатися ідеями видатної людини.