Україна та ЄС підписали домовленість про співпрацю у сфері охорони здоров’я

16 червня 2023
771
Резюме

Стосується ментального здоров’я, допомоги переселенцям і біженцям, наукових проєктів тощо

Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко та віцепрезидент Європейської комісії з питань популяризації європейського способу життя Маргарітіс Схінас 15 червня 2023 р. підписали домовленість про співпрацю у сфері охорони здоровʼя під час офіційної зустрічі в Міністерстві за участю Матті Маасікаса, Посла, голови Представництва ЄС в Україні та інших представників Єврокомісії та Представництва ЄС.

Коментар Віктора Ляшка

«Ми щиро дякуємо ЄС за постійну підтримку від самого початку повномасштабної війни. Це допомагає нашій медичній системі вистояти в цей надскладний час. Однак наша співпраця значно глибша та всеосяжніша. Ми разом протидіяли пандемії COVID-19. Зараз ми разом протидіємо викликам війни. Ми разом будуємо спільні плани, які дадуть змогу українській медичній системі розвиватися та інтегрувати найкращі практики і досвід. Візит пана Схінаса в наше Міністерство є ще одним підтвердженням великих планів щодо майбутньої співпраці. Це справді дуже цінно та символічно для нас», — зазначив В. Ляшко.

Також міністр подякував за підтримку в межах програми медичної евакуації. За понад 15 міс війни завдяки тісній співпраці вдалося евакуювати на лікування в клініки країн ЄС вже майже 3800 громадян України. Підтримка й солідарність Єврокомісії щодо українських пацієнтів продовжуватимуться і в майбутньому.

Коментар Маргарітіса Схінаса

Безперечно, повномасштабна війна росії проти України впливає на всі сфери життя. Але ефективне реагування медичної системи на ці виклики є особливо важливим. Надання медичної допомоги всім, хто її потребує, — ключовий пріоритет. Мій візит в Україну сьогодні — символічний жест, який слугує підтвердженням того, що ЄС буде підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Підписання домовленості про співпрацю — це наш погляд в майбутнє», — підкреслив М. Схінас.

Сфера ментального здоровя

Згідно з підписаною декларацією, Україна та Єврокомісія мають намір розвивати та поглиблювати співпрацю у сфері ментального здоровʼя. Відповідні домовленості вже були попередньо досягнуті в межах візиту в Україну президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн під час зустрічі з першою леді України Оленою Зеленською щодо удосконалення програми психологічної допомоги українським дітям. Ведеться робота над створенням навчальної програми для осіб, які працюють із дітьми, аби вони могли надавати психологічну допомогу, із врахуванням досвіду травматичних подій війни.

Доступ до медичних послуг для біженців та переселенців

Окрема увага приділена питанню покращання доступу до медичних послуг для біженців та переселенців з України, які наразі перебувають в державах — членах ЄС. Йдеться про поліпшення здатності орієнтуватися в медичних послугах у приймаючій країні, розширений доступ до послуг з імунізації, інформування про заходи у сфері охорони здоровʼя, інтеграцію українських медичних працівників.

Учасники зустрічі погодили необхідність розробки механізму спільної закупівлі ліків у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Це дасть змогу забезпечити кращі умови договору та заощадити завдяки обсягам закупівель.

Співпраця у науковій сфері

Окрім цього, обговорили продовження співпраці в науковій сфері через програму EU4Health, в якій Україна бере асоційовану участь після підписання угоди 15 липня 2022 р. У результаті Україна може отримати доступ до фінансування від EU4Health на рівних умовах із державами-членами та іншими асоційованими країнами.

Успішна співпраця в окреслених напрямах дасть змогу Україні якомога швидше виконати всі євроінтеграційні зобовʼязання та претендувати на повноправне членство в Європейському Союзі.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua