Посмертне донорство: затверджено порядок взаємодії із Національною поліцією

12 червня 2023
895
Резюме

Також визначено причини заборони вилучення органів померлого

Уряд 9 червня 2023 р. затвердив порядок взаємодії у сфері посмертного донорства центрів із трансплантації з органами Національної поліції України. У разі виникнення ризику значного погіршення стану реципієнта та/або вилученого донорського органу поліція на безоплатній основі долучатиметься до супроводу автомобілів із командами трансплантологів.

Подробиці

Враховуючи, що пілотний проєкт Міністерства охорони здоров’я України з аеромедичної евакуації на час повномасштабної війни росії проти нашої країни призупинено, реципієнти та органи доставляються дорогами загального користування. Механіка координації органів правопорядку та системи трансплантації, яку підтримав Уряд, має значно пришвидшити процес залучення правоохоронців до супроводу команд трансплантологів. Це, у свою чергу, позитивно вплине на час доставлення пацієнта, який потребує пересадки, до лікарні, де проводитиметься операція з трансплантації. Аналогічний алгоритм працюватиме і для органів з обмеженим строком ­«життя» поза тілом померлої людини.

Підозра на насильницьку смерть

Зокрема, цією постановою врегульовано механізм взаємодії лікарні, в якій людині діагностували смерть головного мозку, та органів правопорядку. У разі підозри на насильницьку смерть донора, в якого діагностували смерть головного мозку, представники Національної поліції України залучатимуть до процедури вилучення органів судмедексперта. При цьому судово-медичний експерт має право висловити обґрунтовані заперечення щодо вилучення того чи іншого органу донора-трупа.

Причини заборони вилучення органів померлого

Серед причин для заборони на вилучення органів померлого донора можуть бути:

  • діагностовані прижиттєво фізичні або хімічні ушкодження органів/тканин, які планується вилучити;
  • підозра на інтоксикацію сполуками, що елімінуються з організму людини печінкою (для вилучення печінки);
  • підозра на інтоксикацію сполуками, що елімінуються з організму людини нирками (для вилучення нирок).

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua