Проблеми та перспективи розвитку медичної освіти в Україні: сучасні виклики

10 квітня 2023
1230
Резюме

Круглий стіл на цю тему проведено Комітетом Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування

5 квітня 2023 р. у Комітеті Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування (далі — Комітет) у режимі відеоконференції відбулося засідання «круглого столу» на тему «Проблеми та перспективи розвитку медичної освіти в Україні: сучасні виклики», ініціатором проведення якого стала заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань сучасних медичних технологій та розвитку трансплантології Комітету, народний депутат України Оксана Дмитрієва.

У засіданні «круглого столу» взяли участь народні депутати України, представники Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти і науки, Дослідницької служби Верховної Ради України, Національної академії медичних наук України, Ради ректорів вищих медичних навчальних закладів, а також закладів вищої та фахової передвищої освіти.

Голова Комітету Михайло Радуцький на початку заходу зазначив: «Питання якісної підготовки медичних кадрів є невід’ємною складовою реформування національної системи охорони здоров’я. Сучасна медицина стрімко розвивається в пошуках і впровадженні нових методів лікування, діагностики захворювань, новітніх інформаційних технологій. Тому системні зміни у вітчизняній медицині потребують нової генерації якісно і різнобічно підготовлених лікарів та медичних сестер». Він також констатував, що галузі бракує нових спеціальностей для розбудови системи громадського здоров’я, медичної реабілітації, збереження психічного здоров’я населення.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти Сергій Бабак у своєму привітальному слові до учасників заходу зазначив про важливість розвитку та осучаснення медичної освіти, особливо підкресливши важливість удосконалення законодавства в цій сфері.

На початку засідання «круглого столу» виступив також заступник міністра освіти і науки України Андрій Вітренко. Він зазначив, що питання забезпечення якості освіти медиків є важливими і знаходяться в полі зору Міністерства, він запевнив присутніх у готовності до співпраці у питаннях подальшої розбудови медичної освіти в Україні.

Заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань сучасних медичних технологій та розвитку трансплантології, народний депутат (модератор заходу) Оксана Дмитрієва підкреслила, що медична освіта є невід’ємною частиною процесу організації системи охорони здоров’я, і якісна підготовка майбутніх лікарів та медичних працівників, їх доступ до інтернатури та резидентури, їх постійний безперервний розвиток — це взаємопов’язані складові, і вони повинні чітко працювати незалежно від викликів. Адже довіра пацієнта до лікаря починається з впевненості у його якісній та ґрунтовній підготовці.

Заступник міністра охорони здоров’я України Ігор Кузін поінформував присутніх про розвиток освіти у сфері охорони здоров’я у 2022–2023 рр.

Завідувач тренінгового центру Дослідницької служби Верховної Ради України Тетяна Сивак презентувала учасникам «круглого столу» результати проведеного порівняльного аналізу законодавства щодо медичної освіти на всіх етапах навчання — від медичного коледжу, навчання в університеті, інтернатурі, резидентурі — до безперервного професійного розвитку у європейських країнах та США.

Голова Ради ректорів вищих медичних навчальних закладів, ректор Запорізького державного медичного університету Юрій Колесник у своїй доповіді акцентував увагу на необхідності синхронізації процесів реформ у системі охорони здоров’я та впровадження змін у систему підготовки лікарів та інших фахівців, які мають забезпечувати нову якість медичного обслуговування населення.

Підсумки

Учасники «круглого столу» наголосили на необхідності інтеграції вітчизняної медичної освіти в міжнародну систему освіти шляхом модернізації програми підготовки майбутніх медиків, що мають ґрунтуватися на вимогах європейських протоколів і стандартів лікування хвороб, сучасних інформаційних технологіях, а також передбачати можливість опанування практичних навичок роботи з сучасним лікувально-діагностичним обладнанням, застосуванням сучасних телемедичних технологій.

Вони підкреслили також нагальну необхідність запровадження резидентури в медичній освіті за прикладом розвинених країн світу.

Водночас присутні відзначили, що пандемія коронавірусу та війна також вплинули на освітні процеси, і це виклики, з якими потрібно працювати.

Ініціатор та модератор «круглого столу», народний депутат України О. Дмитрієва подякувала його учасникам за професійну дискусію та висловлені думки і пропозиції та висловила впевненість у тому, що спільними зусиллями буде напрацьовано необхідні законодавчі зміни.

«Наступний крок — це створення робочої групи і предметне опрацювання усіх пропозицій, а також підготовка комплексних законодавчих змін з урахуванням кращого зарубіжного досвіду!», — підсумувала О. Дмитрієва, закриваючи засідання «круглого столу».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами komzdrav.rada.gov.ua