Як проявляється овуляторний синдром?
У західних країнах овуляторний синдром позначається німецьким словом «mittelschmerz», що означає «середній біль», який і є головним симптомом патології. Від болю іншого типу його відрізняє однобічний характер, а також чіткий зв’язок саме з серединою менструального циклу — приблизно за 14 днів до початку менструації. Болючість виникає в ділянці яєчника, що овулює, тому біль мігрує: 1; 2 або кілька місяців з’являється з одного боку, потім — з іншого. Він може виникати регулярно, у кожному менструальному циклі, або іноді.
Ознаки овуляторного болю:
- виникає з одного боку внизу живота;
- характер тупий і щемливий;
- може бути раптовим та інтенсивним;
- може супроводжуватися незначними кров’яними виділеннями;
- триває від кількох годин на добу, але не більше 2 днів.
Коли слід звернутися до лікаря?
Зазвичай овуляторний біль не потребує медичного втручання. Овуляція триває добу, овуляторний синдром приблизно стільки ж. Однак небезпека в тому, що за овуляторний синдром можна прийняти інше, серйозніше захворювання. Тому слід звернутися до лікаря, якщо:
- біль має нестерпний, гострий характер;
- біль супроводжується нудотою;
- підвищується температура тіла;
- біль зберігається понад 2 дні.
Причини
Точну причину овуляторного синдрому не встановлено. Є кілька пояснень, цілком можливо, це навіть поєднання кількох чинників:
Дисбаланс простагландинів. Ці сполуки утворюються у фолікулі, призводять до його розриву та виходу яйцеклітини, а потім і її переміщенню у фаллопієву трубу. Простагландини подразнюють больові рецептори, а також викликають спазм матки, що посилює біль.
Перед овуляцією розмір фолікула може досягати 1,8–2,4 см. Він розтягує поверхню яєчника, викликаючи біль.
Фолікулярна рідина, що виливається з фолікула, який лопнув, або невелика кількість крові, що виділилася при цьому, подразнюють нервові закінчення очеревини, викликаючи біль.
Діагностика
Діагноз встановлюється шляхом виключення інших причин болю. Для цього виконують стандартне гінекологічне обстеження, а також може бути призначена додаткова діагностика — ультразвукове дослідження органів малого таза, клінічний аналіз крові тощо.
Як впоратися з овуляторним синдромом?
Найпростіший спосіб впоратися з овуляторним болем — застосування знеболювального засобу. Добре себе зарекомендували ліки групи нестероїдних протизапальних препаратів — ібупрофен, парацетамол, диклофенак тощо.
У багатьох випадках овуляторний біль можна усунути без ліків. Корисними можуть виявитися теплові процедури — гаряча ванна або грілка. Тепло розширює судини та зменшує вираженість спазму.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8;
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15;
- Київ, вул. Володимира Івасюка, 8, корп. 4;
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43;
- Львів, вул. Замарстинівська, 85А;
- Київ, вул. Казиміра Малевича, 83.