Розпочато роботу над професійними стандартами капелана та помічника капелана в охороні здоров’я

13 березня 2023
665
Резюме

Національним агентством кваліфікацій зареєстровано відповідні заявки

10 березня 2023 р. Національним агентством кваліфікацій зареєстровано заявки на розроблення проєктів професійних стандартів капелана та помічника капелана в охороні здоровʼя. Розробником виступатиме ГО «Асоціація капеланів в охороні здоровʼя України».

Подробиці

До складу робочої групи з розроблення проєктів стандартів входитимуть представники різних конфесій та Міністерства охорони здоровʼя України. Розробку планується завершити не пізніше лютого 2024 р. Ознайомитися із заявками на розроблення проєктів стандартів можна на офіційному вебсайті Національного агентства кваліфікацій.

Порядок розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. № 373.

Нагадаємо, що впродовж останніх років було зроблено низку кроків у напрямку впровадження капеланства у сфері охорони здоровʼя, зокрема:

  • включення духовної опіки до Національного класифікатора медичних інтервенцій НК 026:2021;
  • визначення духовної підтримки складовою паліативної допомоги (наказ МОЗ від 04.06.2020 р. № 1308);
  • покладення відповідальності за координацію капеланської діяльності в сфері охорони здоровʼя на Громадську раду при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською радою церков і релігійних організацій (наказ МОЗ від 15.06.2021 р. № 1207);
  • започаткування перших програм з клінічної душпастирської підготовки;
  • включення професій «Капелан в охороні здоровʼя» та «Помічник капелана» до Національного класифікатора професій ДК 003:2010;
  • внесення посади «Капелан в охороні здоровʼя» до переліку посад професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють у системі охорони здоровʼя (наказ МОЗ від 30.09.2022 р. № 1782);
  • створення капеланських служб та перші призначення капеланів в охороні здоров’я на посади у заклади охорони здоровʼя;
  • затвердження кваліфікаційних характеристик професій «Капелан в охороні здоров’я» та «Помічник капелана в охороні здоровʼя» (наказ МОЗ від 25.01.2023 р. № 138).

Крім того, Міністерством охорони здоровʼя України розроблено проєкти наказів щодо затвердження спеціальності «Клінічне душпастирство» та започаткування циклів спеціалізації і тематичного удосконалення за цим фахом. Опрацьовано проєкт Положення про капеланську діяльність у сфері охорони здоровʼя. Передбачається, що невдовзі ці накази буде затверджено.

Таким чином, можна констатувати факт офіційного визнання капеланства в Україні як професії та важливого складника духовно-психологічної підтримки осіб, які перебувають на лікуванні у закладах охорони здоровʼя.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці у Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua