Презентовано флагманський проєкт МОЗ «Розвиток системи реабілітаційної допомоги»

16 лютого 2023
1078
Резюме

Під час засідання Ради безбар’єрності

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко 15 лютого 2023 р. взяв участь у засіданні Ради безбар’єрності, під час якого розглядався проєкт плану заходів на 2023–2024 рр. з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 р.,  ініційованої першою леді Оленою Зеленською. Під час заходу В. Ляшко презентував флагманський проєкт Міністерства «Розвиток системи реабілітаційної допомоги».

Коментар Віктора Ляшка

«Повномасштабне вторгнення росії в Україну зумовило зростання попиту на різні види медичної та реабілітаційної допомоги. Ще перед початком повномасштабної війни було створено нормативне підґрунтя для розбудови сучасної системи реабілітації на засадах пацієнтоцентричності, мультидисциплінарності та доказовості. Проривом стало прийняття парламентом Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я». У широкому розумінні це про допомогу людині в усуненні бар’єрів для активного життя. Йдеться і про цивільних та військових українців, які постраждали внаслідок війни, і про повернення людей після відновлення у свої громади, і про зниження інвалідизації громадян з метою їх максимального повернення до активного життя, в тому числі зайнятості», — зауважив В. Ляшко.

Якою має бути реабілітаційна допомога

Реабілітаційна допомога має базуватися на принципах доказової реабілітації та кращих світових практиках. А це означає перехід від застарілої, недієвої, пострадянської системи до сучасної, яка слугує відновленню людини та сприяє її поверненню до повноцінного життя, є доказовою та базується на логіці Міжнародної класифікації функціонування, а також доступною для всіх, хто її потребує.

Ці зміни вже розпочато:

  • з 2023 р. реабілітаційна допомога запроваджена в пріоритетних пакетах Програми медичних гарантій;
  • МОЗ за підтримки ВООЗ затверджено нові підходи до організації надання реабілітаційної допомоги на реабілітаційних маршрутах.

Одночасно з фізичним відновленням надважливе значення має реабілітація психічного стану постраждалого. Особливо це стосується військовослужбовців та ветеранів, громадян, які пережили полон та тортури.

Міністерством розроблена мапа проєктів, поетапна реалізація яких дозволить побудувати справді якісну сучасну систему реабілітаційної допомоги. Із основними завданнями, запланованими термінами їх впровадження та орієнтовною вартістю можна ознайомитися на слайдах презентації.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua