Дистанційне виписування е-рецепта на антибіотики є порушенням чинного законодавства

9 лютого 2023
2105
Резюме

Лист МОЗ щодо особливостей виписування е-рецепта на антибіотики

Пропонуємо до уваги читачів лист МОЗ України щодо особливостей виписування е-рецепта на антибіотики

Закладам охорони здоров’я та фізичним

особам — підприємцям, які в установленому законом

порядку одержали ліцензію на провадження

господарської діяльності з медичної практики

Щодо дотримання правил виписування та відпуску рецептів на антибактеріальні лікарські засоби

Нагадуємо, що з серпня 2022 р. в Україні успішно запрацював електронний рецепт (е-рецепт) на антибіотики, а з листопада він поширився на наркотичні (психотропні) лікарські засоби. Так, лікарі медичних закладів, які зареєстровані та працюють з електронною системою охорони здоровʼя (ЕСОЗ), виписують пацієнтам е-рецепти на антибіотики.

Заклади, які поки не працюють з ЕСОЗ, тимчасово на час дії перехідного періоду можуть виписувати паперові рецепти на рецептурному бланку № 1. Нагадуємо, що в перехідний період впровадження е-рецепта інформаційна довідка до рецепта на антибіотики є нормативно прирівняною до рецепта, водночас при відпуску інших препаратів, у тому числі наркотичних, вона не прирівнюється до рецепта.

Саме тому нагадуємо, що на час дії перехідного періоду разом із випискою е-рецепта лікар має обовʼязково роздрукувати та надати пацієнту інформаційну довідку до рецепта, завіривши її особистим підписом та печаткою лікаря.

Так, інформаційна довідка законодавчо прирівнюється до рецепта та є обовʼязковою для погашення е-рецепта в аптеці. Інформаційна довідка, що не містить зазначених реквізитів, вважається недійсною.

Фармацевт або асистент фармацевта, своєю чергою, проставляє на інформаційній довідці штамп «Відпущено» і повертає її пацієнту. А в разі, якщо пацієнт бажає погасити рецепт частково, фармацевт ставить штамп «Відпущено» на інформаційній довідці та робить на ній відмітку про відпущену кількість лікарського засобу.

При цьому звертаємо увагу, що наведені вимоги законодавства не надають право лікарю виписувати е-рецепт на антибактеріальний лікарський засіб дистанційно.

Отже, на поточному етапі впровадження е-рецепта дистанційне виписування е-рецепта на антибактеріальні лікарські засоби є порушенням чинних правил виписування рецептів на лікарські засоби.

Виходячи зі змісту норм Порядку надання первинної медичної допомоги, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 19.03.2018 р. № 504, та враховуючи принцип безпеки, що полягає в наданні послуг з первинної медичної допомоги у спосіб, що мінімізує ризики завдання шкоди пацієнтові, у тому числі тієї, якої можна запобігти, а також зменшує можливість медичних помилок, звертаємо вашу увагу на доцільність призначення антибактеріальних лікарських засобів кваліфікованим медичним працівником на очному прийомі, адже антибіотики — це група рецептурних препаратів, безвідповідальний та безконтрольний прийом яких може призвести не лише до погіршення стану здоровʼя пацієнта, але й впливає на більш глобальну проблему — антибіотикорезистентність.

Слід зазначити, що тільки лікар на прийомі може визначити доцільність та необхідність призначення антибактеріальних лікарських засобів при лікуванні пацієнта, керуючись відповідними протоколами лікування та за необхідності проводить тестування чутливості. Тож при погіршенні самопочуття пацієнт має звернутися в медичний заклад для отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Виявлення вищевказаних порушень з боку медичних працівників означатиме порушення вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, зокрема в частині дотримання Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2005 р. № 360.

Невиконання або недотримання Ліцензійних умов тягне за собою відповідальність, встановлену законодавством. Закликаємо вас дотримуватися вимог законодавства та дбати про здоровʼя українців!

Принагідно дякуємо за вашу працю, попереду — Перемога!

Заступник міністра з питань цифрового розвитку,
цифрових трансформацій і цифровізації  Марія КАРЧЕВИЧ

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»