Лист МОЗ щодо медичних висновків про тимчасову непрацездатність

16 січня 2023
6683
Резюме

Особливості оформлення з прикладами

Пропонуємо до уваги читачів лист МОЗ України щодо формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність.

Закладам охорони здоров’я та фізичним особам — підприємцям,

які в установленому законом порядку одержали

ліцензію на провадження господарської

діяльності з медичної практики

Щодо формування МВТН

З 1 жовтня 2021 р. в Україні впроваджено формування електронних лікарняних. Для лікарів головною відмінністю при проведенні експертизи втрати тимчасової непрацездатності стала фактична відмова від видачі паперових бланків листків непрацездатності та перехід до процесу формування електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність (далі — МВТН).

За цей час у Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я (далі — ЕСОЗ) було сформовано понад 13 млн МВТН, при цьому більше ніж 60% МВТН сформовано сімейними лікарями та близько 40% — лікарями спеціалізованої медичної допомоги. У зв’язку з цим Міністерство охорони здоров’я України надає певні роз’яснення щодо формування МВТН.

Основним нормативно-правовим актом (далі — НПА), що регулює питання МВТН, є Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я (далі — Порядок), затверджений наказом МОЗ від 01.06.2021 р. № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки». Крім цього, в процесі роботи з МВТН враховуються норми НПА, затверджених наказами МОЗ від 17.06.2021 р. № 1234 «Про затвердження Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності» (далі — Порядок ЛН), від 18.09.2020 р. № 2136 «Деякі питання ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я» та від 28.02.2020 р. № 587 «Деякі питання ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я».

МВТН — це електронний документ, що формується на підставі електронних медичних записів у системі та містить висновок лікаря про тимчасову або постійну втрату працездатності, придатність до певних видів діяльності, про стан здоров’я пацієнта або щодо інших питань, визначених законодавством.

У Порядку визначено перелік категорій, за якими може бути сформований МВТН, а саме:

  • «Захворювання або травма загального характеру»;
  • «Догляд за хворою дитиною»;
  • «Догляд за хворим членом сім’ї»;
  • «Догляд за дитиною у разі хвороби особи, яка доглядає за дитиною»;
  • «Карантин»;
  • «Обсервація, самоізоляція під час дії карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»;
  • «Переведення особи на легшу роботу»;
  • «Лікування в санаторно-курортному закладі»;
  • «Ортопедичне протезування»;
  • «Вагітність та пологи».

МВТН формується тим лікарем, який надає медичну допомогу, створює відповідні електронні медичні записи та, власне, проводить лікарську експертизу щодо тимчасової втрати непрацездатності.

Проведення експертизи тимчасової втрати працездатності регулюється Порядком організації експертизи тимчасової втрати працездатності, затвердженим наказом МОЗ від 09.04.2008 р. № 189. МВТН має бути сформований лікуючим лікарем днем проведення експертизи при зверненні пацієнта, якщо згідно з висновком лікаря пацієнт має тимчасову втрату непрацездатності. У випадку надання допомоги та проведення експертизи лікарем за місцем проживання пацієнта створення відповідних електронних медичних записів (далі — ЕМЗ) та формування на їх підставі МВТН дозволяється наступного дня (перший абзац пункту 7 розділу 4 Порядку) із зазначенням дати початку тимчасової непрацездатності з дати проведення огляду та експертизи. У разі недоступності електронної медичної інформаційної системи (далі — МІС) або неможливості обміну даними між електронною МІС та центральною базою даних ЕСОЗ через їх технічну несправність, або у разі відсутності відповідної технічної можливості в ЕСОЗ лікуючий лікар може сформувати МВТН не пізніше ніж на п’ятий день встановлення факту тимчасової непрацездатності (другий абзац пункту 7 розділу 4 Порядку). У категорії «Захворювання або травма загального характеру» максимальна безперервна тривалість одного МВТН становить 30 днів (пункт 4 розділу 3 Порядку). Тривалість МВТН в інших категоріях є різною та унормована розділом 3 Порядку. Протягом одного випадку непрацездатності може бути сформовано декілька МВТН, при цьому кожен наступний має посилатися на попередній для коректного формування ланцюга.

Якщо пацієнту в межах одного випадку непрацездатності медична або реабілітаційна допомога надається кількома лікарями (незалежно від того, чи лікарі працюють в одному, чи в різних), кожен лікуючий лікар формує свій МВТН на підставі своїх ЕМЗ.

Далі наведемо декілька прикладів формування МВТН у різних випадках.

Приклад 1. Пацієнт звернувся до свого сімейного лікаря через застуду. Під час першого звернення сімейний лікар формує МВТН1 в категорії «Захворювання або травма загального характеру», проте протягом цього часу пацієнту стає ще гірше і він екстрено потрапляє в стаціонар. У лікарні його лікуючий лікар створює ЕМЗ та проводить лікарську експертизу непрацездатності. На підставі своїх ЕМЗ лікуючий лікар стаціонару формує МВТН2 такої ж категорії (без відмітки про початок нового випадку тимчасової непрацездатності) на прогнозований строк непрацездатності, що може бути відмінним від дати завершення МВТН1. При цьому прогнозованим періодом непрацездатності вже є дата завершення МВТН2. При виписці пацієнта зі стаціонару лікуючий лікар може створити новий МВТН для того, щоб уточнити фактичну дату виписки, або зазначити, що непрацездатність продовжуватиметься ще до трьох днів після неї. Таке рішення лікуючим лікарем приймається, якщо пацієнт потребуватиме амбулаторного лікування. Після виписки він у рекомендаціях зазначає про необхідність звернення до сімейного лікаря. І вже при наступному зверненні сімейний лікар сформує наступний МВТН (як продовження попереднього сформованого в стаціонарі), зазначивши прогнозоване завершення непрацездатності пацієнта. Таким чином, в описаному кейсі пацієнту буде сформовано 3 МВТН двома лікарями, що будуть об’єднані в ланцюжок і складатимуть один випадок непрацездатності. При цьому загальна тривалість непрацездатності буде тривати з дати початку МВТН1 до дати завершення МВТН3.

Приклад 2. Мати двох малолітніх дітей перебуває у відпустці по догляду за старшою дитиною, але через хворобу меншої дитини перебуває з нею на стаціонарному лікуванні. У такому випадку лікуючий лікар меншої дитини має сформувати декілька МВТН. Перший МВТН він формує матері в категорії «Догляд за хворою дитиною» строком на весь період перебування дитини на стаціонарному лікуванні. Другий МВТН формується лікуючим лікарем меншої дитини на такий самий строк, але в категорії «Догляд за дитиною у разі хвороби особи, яка доглядає за дитиною», на ім’я працездатної особи, яка буде доглядати старшу дитину, поки матір перебуває з меншою дитиною в стаціонарі. При цьому варто зазначити, що МВТН формуються без залучення сімейного лікаря.

Приклад 3. Якщо пацієнт отримував медичну допомогу в стаціонарі і під час лікування був переведений з одного відділення в інше, то йому може бути сформовано декілька МВТН лікуючими лікарями обох відділень.

Приклад 4. Особі було сформовано МВТН у категорії «Догляд за хворою дитиною» (формує лікуючий лікар дитини), але в період цього МВТН особа сама занедужала і екстрено потрапила в стаціонар. У такому випадку лікуючий лікар стаціонару формує МВТН дорослому пацієнту в категорії «Захворювання або травма загального характеру». При цьому МВТН у категорії «Догляд за хворою дитиною» лікуючий лікар дитини, після огляду дитини, може сформувати іншій працездатній особі.

Приклад 5. Працездатній особі було сформовано МВТН1 в категорії «Обсервація, самоізоляція під час дії карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», але протягом його тривалості пацієнт захворів, і його лікуючий лікар (чи то сімейний лікар, чи то лікар стаціонару) формує МВТН2 в категорії «Захворювання або травма загального характеру». У такому випадку тривалість електронного листка непрацездатності, сформованого на підставі МВТН2, скоротить тривалість електронного листа непрацездатності, сформованого на підставі МВТН1 за таблицею правил скорочення, що є додатком до Порядку. Строки МВТН в ЕСОЗ залишаться без змін та будуть перекриватися. Варто зазначити, що відповідно до пункту 11 розділу 2 Порядку МВТН у категорії «Ортопедичне протезування» формується пацієнтові виключно його лікуючим лікарем закладу, у якому пацієнту надається вторинна (спеціалізована) медична допомога у стаціонарних умовах. Важливо пам’ятати, що кожен МВТН автоматично надсилається в Електронний реєстр листків непрацездатності, де після ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в Реєстрі застрахованих осіб формується електронний листок непрацездатності. Про формування листка непрацездатності лікар може отримати інформацію в інтерфейсі своєї МІС, а пацієнт, якщо у нього включено СМС-інформування в кабінеті застрахованого, — відповідне СМС-повідомлення. Загалом, відповідаючи на запитання «Хто, коли та на скільки має формувати МВТН?», необхідно керуватися принципом: лікуючий лікар пацієнта на початку надання медичної/реабілітаційної допомоги, після проведення медичної експертизи на строк прогнозованого лікування або до дати наступної взаємодії.

Дякуємо за щоденну роботу та співпрацю. Бережіть себе та своїх рідних. Все буде Україна!

Заступник міністра з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Марія КАРЧЕВИЧ

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис»