Як вносити дані до ЕСОЗ в умовах відсутності світла і зв’язку

28 листопада 2022
3640
Резюме

Роз’яснення МОЗ України

Як в умовах можливої відсутності електропостачання та інтернету вносити дані про надані послуги в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ)? Чи може лікар виписати пацієнту паперове направлення чи паперовий рецепт на препарати з програми «Доступні ліки»? Як оформити лікарняний і медичний висновок про народження? Відповіді на ці запитання знайдете в нашій публікації.

Внесення даних про надані послуги за договором в ЕСОЗ

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) сплачує закладам за послуги на основі даних, які вони вносять до ЕСОЗ. Якщо в закладі немає інтернету і спеціалісти не можуть одразу внести надану послугу до ЕСОЗ, потрібно пам’ятати: згідно з постановою КМУ від 29.12.2021 р. № 1440 заклад має на це 5 робочих днів від закінчення звітного періоду. Наприклад, якщо послуга надана в листопаді, заклад може внести дані до 7 грудня включно. Такі дані будуть акцептовані НСЗУ та оплачені.

Попри воєнний стан НСЗУ вчасно та в повному обсязі оплачує всі послуги, які надають медичні заклади за договором, щоб лікарні мали можливість допомагати пацієнтам та платити заробітну плату працівникам.

Паперові рецепти на «Доступні ліки»

Нагадуємо, що на час воєнного стану лікарі можуть виписувати пацієнтам паперові рецепти на лікарські засоби з програми реімбурсації «Доступні ліки» у разі відсутності світла та зв’язку.

Паперовий рецепт виписується на відповідній формі рецептурного бланка. Він містить інформацію про медичний заклад, лікаря та пацієнта. У рецепті лікар має підкреслити, чи буде препарат повністю безоплатним для пацієнта, чи з доплатою. Сам лікарський засіб виписується за міжнародною непатентованою назвою (МНН) і не більше трьох найменувань на один рецепт.

Лікар має засвідчити рецепт своїм підписом та печаткою. У такому разі аптека видає лікарський засіб пацієнту за паперовим рецептом та обліковує його. Паперові рецепти враховуються у звітності аптеки за встановленою формою НСЗУ. А НСЗУ відшкодовує аптечному закладу кошти за відпущені ліки.

При цьому оригінали паперових рецептів на препарати, що підлягають реімбурсації, зберігаються в аптеці протягом трьох років з дати формування.

Паперові направлення на послуги

Якщо через відсутність інтернету лікар не може створити пацієнту електронне направлення, він може видати паперове — як лікар первинки, так і лікар-спеціаліст. Заклади, які уклали договори з НСЗУ, зобовʼязані на час дії воєнного стану приймати пацієнтів з паперовими направленнями так само, як і з електронними. Під час внесення даних про послугу лікар зазначає в системі, що направлення — паперове. НСЗУ оплачує таку послугу.

Пацієнти з паперовими направленнями мають право отримати безоплатно медичні послуги, передбачені Програмою медичних гарантій.

Оформлення лікарняного

Якщо немає доступу до ЕСОЗ, дозволяється оформлення лікарняного на відповідному паперовому бланку. Якщо ж у закладі відсутні бланки, за рішенням керівника дозволяється оформлення лікарняного на аркуші паперу за формою, затвердженою МОЗ, Міністерством соціальної політики, Фондом соціального страхування. Такі зміни передбачені наказом МОЗ № 1066.

Оформлення медичних висновків про народження

Якщо немає доступу до інтернету і неможливо оформити електронний висновок про народження, в умовах воєнного стану передбачається можливість видачі паперового свідоцтва про народження за формою № 103/0 — Наказ МОЗ № 407.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua