Безоплатні вакцини проти грипу уже розподілено в регіони

14 листопада 2022
537
Резюме

Призначені для вакцинації груп ризику, зокрема — медиків

Міністерство охорони здоров’я розподілило в регіони 193 тис. доз вакцини від грипу, отриманих у межах гуманітарної допомоги. 11 листопада вся вакцина вже доставлена в області.

Коментар Ігоря Кузіна

«Вакцина захищає від всіх штамів грипу, що циркулюватимуть цього року. Безоплатні щеплення можуть отримати особи з груп ризику. Насамперед йдеться про медиків, вагітних, осіб похилого віку із хронічними захворюваннями. Це важливо, адже грип може мати тяжкий перебіг та спричинити серйозні ускладнення: пневмонію, отити, синусити, менінгіт та взагалі призвести до смерті», наголосив заступник міністра — головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

За його словами, наразі в Україні не так поширена практика щорічної вакцинації від грипу, проте таку ситуацію треба змінювати, як і руйнувати міф, що грип — це несерйозне захворювання на рівні із застудою.

Цього року Україна отримала 30 тис. доз вакцини від грипу в межах механізму PIVI та 163 тис. доз від фармацевтичної компанії «Sanofi». Розподіл вакцини здійснювався з огляду на потреби регіонів. Наприклад, Закарпатська та Дніпропетровська області отримають близько 9 тис. доз вакцини, Київська — понад 10 тис. доз, Одеська — більше 14 тис. доз, Полтавщина та Львівщина — близько 7 тис. доз кожна.

І. Кузін нагадав, що щеплення від грипу не входить до національного календаря, а отже, не є безоплатним. Проте держава робить усе, щоб таку можливість мали особи з груп ризику. На сектор безпеки, зокрема військовим, розподілили майже 56 тис. доз.

Окрім того, на комерційний ринок цьогоріч має надійти майже 150 тис. доз вакцини від грипу, частина з них вже є в аптечній мережі та доступна для громадян.

І хоча оптимальний час введення вакцини від грипу — це вересень–жовтень, проте щеплення рекомендують робити протягом усього епідсезону. Імунітет до грипу формується через 7–14 днів.

Особливо важливе щеплення для вагітних

Особливо важливо таке щеплення робити вагітним, адже грип дуже небезпечний для жінок, які готуються стати мамами. Вагітність робить жінок більш схильними до тяжкого перебігу грипу, що може спричинити госпіталізацію, передчасні пологи та навіть смерть немовляти. Доведено, що вакцинація знижує ризик захворювання на грип у вагітних на 50% та госпіталізації з грипом — у середньому на 40%.

Жінки, які отримали щеплення від грипу в період вагітності, також передають захист своїм дітям, який зберігається протягом перших місяців їхнього життя.

Щеплення інактивованою вакциною є безпечним для вагітних, його можна робити в будь-який триместр.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua