Антибіотикорезистентність: розпочинається проєкт вхідного бактеріологічного скринінгу виділень з рани

11 листопада 2022
592
Резюме

У лікарнях Дніпра з метою своєчасної зміни підходів до антибіотикотерапії

У Дніпрі 9 листопада 2022 р. відбулася нарада міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка з керівниками лікарень, які приймають найбільшу кількість поранених, присвячена питанню стримування зростання стійкості бактерій до антибіотиків.

Бактеріологічний скринінг виділень з рани в лікарнях Дніпра

«Повномасштабна варварська війна, розв’язана росією проти України, окрім жахливого впливу на життя і здоров’я українців, чинить і негативний вплив на сферу громадського здоров’я. Військова модель функціонування системи охорони здоров’я передбачає велику кількість евакуаційних етапів, що може призводити до додаткового інфікування пацієнтів патогенами, які нечутливі до багатьох поколінь антибіотиків. Ми за підтримки ВООЗ розпочнемо масштабний проєкт вхідного бактеріологічного скринінгу виділень з рани в лікарнях Дніпра з метою своєчасної зміни підходів до антибіотикотерапії, зокрема щодо визначення та оновлення препаратів вибору пріоритетного застосування в лікарнях першої евакуаційної лінії», — зазначив міністр охорони здоров’я.

Під час наради В. Ляшко також наголосив на важливості донесення інформації щодо небезпеки антибіотикорезистентності для кожного українця, оскільки ризики її посилення суттєво зросли через повномасштабну війну, розв’язану російською федерацією проти України.

Донесення інформації до кожного українця

Проблема, яка виникла через безконтрольне застосування антибіотиків, призвела до формування у бактерій стійкості до препаратів, що мають ефективно боротися з ними. Це означає довше і дорожче лікування захворювань і післяопераційних ускладнень та, на жаль, підвищення рівня смертності.

Опинившись у складних життєвих обставинах, українці — за звичкою, через відсутність розуміння проблеми чи доступу до кваліфікованої медичної допомоги — продовжують вдаватися до самолікування та спроб придбання антибіотиків без призначень лікаря.

Серйозним кроком для розв’язання проблеми неконтрольованого відпуску і нераціонального застосування антибіотиків стало запровадження з серпня електронного рецепта на них. Відповідно до нововведення аптеки можуть відпускати антибіотики за електронним рецептом (якщо аптека підключена до електронної системи охорони здоров’я — ЕСОЗ), за паперовим рецептом або за інформаційною довідкою, яка на перехідний період буде прирівняна до офіційного документа.

Виняток діє для аптек, що знаходяться в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Їх перелік затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Такі аптеки тимчасово, на час дії воєнного стану, можуть відпускати пацієнтам рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря.

Для можливості оперативного забезпечення українських військових та цивільних необхідними препаратами передбачена норма, яка дозволяє волонтерським і благодійним організаціям на запит відповідної установи, військової частини чи закладу охорони здоров’я закуповувати рецептурні лікарські засоби безпосередньо у дистрибʼюторів без рецепта.

Однак — наголосив Віктор Ляшко — під час лікування поранених медики стикаються з неможливістю швидко та ефективно надати допомогу, запобігти післяопераційним ускладненням через попереднє неконтрольоване застосування антибіотиків для боротьби з грипом, COVID-19 чи іншими вірусними захворюваннями, що не потребують антибактеріальної терапії.

Тому зміни потрібні не лише на державному рівні, кожен українець має почати рятувати себе сам: приймати антибіотик лише за призначенням та під наглядом лікаря, приділяти увагу профілактиці захворювань, за можливості робити необхідні щеплення.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua