До Програми медичних гарантій додано два нові пакети

7 листопада 2022
1883
Резюме

Реабілітація в стаціонарі та лікування психічних розладів на «первинці»

У Програму медичних гарантій включено новий пакет «Комплексна реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Законтрактуватися на нього лікарні можуть з 1 листопада до 31 грудня цього року. Відповідні зміни до Постанови № 410 були ухвалені Урядом.

Чому це важливо

Завдяки цьому в українських медичних закладах застосовуватиметься європейський підхід у реабілітації, коли мультидисциплінарна команда фахівців комплексно працюватиме з пацієнтом протягом щонайменше 3 год. Саме така мультидисциплінарна та якісна реабілітаційна допомога дозволить в максимально короткі терміни повернути пацієнтів до повноцінного життя.

За словами міністра охорони здоров’я, постанова також передбачає підвищення тарифу на реабілітацію у стаціонарних умовах — до 33 тис. грн. Нині держава перераховує за реабілітацію кожного пацієнта 10,5 тис. грн.

Коментар Віктора Ляшка

«За останні декілька років Україна розпочала активно створювати сучасну систему реабілітації, яка ґрунтується на доказовій медицині. З’являється багато прикладів передової практики, у сферу надання реабілітаційних послуг вводяться мультидисциплінарний підхід та доказовість, частково оновлюється нормативно-правова база, актуалізуються вимоги до освіти та підготовки фахівців з реабілітації, які безпосередньо надають реабілітаційну допомогу. І сьогодні ми з Урядом зробили наступний крок до розвитку реабілітаційних послуг, запроваджуючи ринкові тарифи на ці послуги, які будуть покриватися Програмою медичних гарантій», — повідомив Віктор Ляшко під час засідання Уряду.

Лікарня, яка планує надавати послуги за пакетом «Комплексна реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах», має забезпечити необхідну кількість фахівців з реабілітації, що критично важливо для забезпечення надання кожному з пацієнтів щонайменше 3 год реабілітаційних сесій щодня.

Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги

Також до Програми медичних гарантій додано новий пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Цей пакет дозволить підвищити капітаційну ставку для сімейних лікарів, які мають відповідну освіту, що підтверджує їх можливість здійснювати ранню діагностику та надавати базову психологічну допомогу кожному, хто цього потребує.

«Понад 9 міс повномасштабної війни українці живуть із постійним відчуттям страху. Звісно, це суттєво вплинуло на психологічний стан мільйонів людей. Сьогодні ми зробили великий крок до того, аби психологічна допомога стала ближчою до кожного пацієнта, який її потребує. На новий пакет заклади можуть законтрактуватися вже з 1 листопада. Це дасть можливість надавати затребувані послуги пацієнтам вже цього року», — додав міністр охорони здоров’я.

Сімейний лікар зможе проводити оцінку психічного стану дорослих та дітей, надаватиме медичну та психологічну допомогу пацієнтам із розладами, займатиметься проведенням фармакологічних і психосоціальних втручань, у тому числі короткострокової психологічної допомоги. Також він зможе проводити міжособистісну, когнітивно-поведінкову терапію та консультування за методом розв’язання проблем.

У разі якщо пацієнту потрібна більш спеціалізована психологічна допомога, сімейний лікар буде направляти його до профільних фахівців у відділення психологічної реабілітації та спеціалізовані психіатричні відділення.

Укласти контракт із Національною службою здоров’я України на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» зможуть медичні заклади, в яких сімейні лікарі мають відповідний рівень підготовки за сертифікованим курсом.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua