В Україні проводять тестування на туберкульоз із застосуванням квантиферонового тесту

4 листопада 2022
1413
Резюме

Це дозволяє точніше призначати профілактичне лікування

12 областей отримали можливість обстежувати ключові групи населення на туберкульозну інфекцію завдяки безкоштовному квантифероновому тесту (КФТ) і призначенню профілактичного лікування туберкульозу (ПЛТ), якщо є такі показання.

«Пілот» здійснюється в межах проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», що виконує РАТН, та в партнерстві з приватними лабораторіями.

Чому це важливо

Можливість безкоштовного проведення КФТ — це допомога й медичним фахівцям у прийнятті рішення про призначення ПЛТ. Раніше лікарі часто призначали профілактичне лікування тільки тому, що пацієнт був у контакті з хворим, не підтверджуючи, чи є у цьому нагальна необхідність. Тепер же, маючи результат тесту, лікар отримує додаткову інформацію і важелі для заохочення пацієнтів пройти курс ПЛТ.

Основний акцент у пілотному проєкті зроблено на дітей — групу ризику з контакту з хворим на туберкульоз. Це найбільш уразлива група населення, адже вони заражаються туберкульозом від батьків або близького оточення.

Дуже важливо не тільки виключити активний туберкульоз перед обстеженням на туберкульозну інфекцію, але й мотивувати дитину, її близьких пройти ПЛТ для попередження захворювання.

Окрім дітей, у групі ризику — дорослі з контакту з хворим на туберкульоз, медичні працівники та внутрішньо переміщені особи.

Упродовж року фахівці проєкту проводили наради з лікарями кожної області. На них обговорювали складні клінічні випадки, що спричиняли труднощі з вибором правильної тактики їх подальшого ведення, а також труднощі в прийнятті рішення про призначення профілактичного лікування туберкульозу.

У процесі впровадження КФТ вдалося не лише змінити підхід до вибору режиму лікування, але й міцно закріпити місце короткострокових курсів у практиці лікарів.

Водночас повномасштабна війна змусила тимчасово припинити впровадження «пілоту» в деяких областях, але медичні фахівці продовжували працювати і відновили роботу за напрямами, щойно з’явилася можливість.

Попри труднощі, пілотне впровадження в регіонах продовжується, а люди, які стикнулися з проблемою туберкульозу, мають можливість отримати сучасне й безкоштовне для них обстеження.

Наприклад, з вересня ще 4 нові регіони отримали доступ до діагностики ТБІ серед ключових груп населення.

Нині за підтримки проєкту КФТ виконується у Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Полтавській, Рівненській, Кіровоградській, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій, Київській, Львівській та Одеській областях.

З березня 2022 р. до 1 жовтня 2022 р. проведено понад 2900 тестів, 85,1 % яких проведено дітям різного віку, які мали контакт із хворими на туберкульоз.

Решта тестів була проведена медичним та соціальним працівникам, внутрішньо переміщеним особам тощо. За результатами тестування курс профілактичного лікування призначено 22,4% пацієнтів.

Це все стало можливим завдяки спільній і продуктивній роботі фахівців протитуберкульозної служби та команди проєкту. Отже, проєкту вдалося не лише досягти рівня індикаторів впровадження в довоєнний період, а й перевершити їх.

Проєкт планує продовжити роботу з розширення безкоштовного доступу до діагностики туберкульозної інфекції особам із груп ризику розвитку цієї патології. Для цього планується закупити додатково ще 2000 тестів для проведення досліджень у 2023 р. в регіонах, які нині впроваджують пілот.

Така робота допоможе виявляти осіб із туберкульозною інфекцією та своєчасно призначати профілактичне лікування для попередження захворювання на активний туберкульоз.

Доступ до ранньої діагностики туберкульозної інфекції має вигоди і для громадського здоров’я: зменшення передачі через профілактику випадків, порівняно з вартістю лікування активного туберкульозу та навантаженням на систему охорони здоров’я, особливо в цей непростий період її реформування та війни.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua