Домедична допомога при контузії від вибухової хвилі

19 жовтня 2022
2590
Резюме

Навіть якщо у людини немає зовнішніх ушкоджень, це ще не означає, що вона не отримала травми

Кожен вибух несе суттєву загрозу всім, хто перебуває в радіусі ударної хвилі від розриву/потрапляння ракети чи снаряду. Навіть якщо у людини немає зовнішніх ушкоджень, це ще не означає, що вона не отримала травми.

Одним із наслідків потрапляння під вибухову хвилю є закрита черепно-мозкова травма. Причому є суттєві відмінності від такого ж пошкодження, але отриманого в результаті удару, спортивних травм чи дорожньо-транспортної пригоди.

Так, струс головного мозку або легка черепно-мозкова травма (лЧМТ) внаслідок дії вибухової хвилі — це окремий травматичний вплив на головний мозок, до якого може додатися ураження слухового та вестибулярного апарату.

Клінічна картина

Біофізика вибухових травм зумовлює характерні структурні зміни головного мозку та відповідну клінічну картину:

 • дезорієнтованість;
 • втрата свідомості на короткий термін: від декількох секунд до 30 хв;
 • нудота і блювання;
 • сильний головний біль;
 • проблеми зі слухом та/або зором;
 • погіршення пам’яті або амнезія;
 • зміна психоемоційного стану.

У разі наявності хоча б кількох із наведених симптомів необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.

Домедична допомога

В очікуванні медичної допомоги можна надати людині, яка постраждала, першу допомогу:

 • якщо постраждалий втратив свідомість — необхідно забезпечити прохідність дихальних шляхів методом виведення нижньої щелепи. Але слід намагатися обмежити рухи в шийному відділі хребта. У людини також може бути блювання. Вкрай необхідно забезпечити вільне дихання, оскільки є ризик аспірації блювотними масами;
 • спробувати очистити порожнину рота від сторонніх предметів, які могли потрапити туди під час вибуху й заважають прохідності дихальних шляхів;
 • звільнити груди і шию від одягу, якщо він стискає та заважає постраждалому вільно дихати;
 • якщо постраждалий не дихає, розпочати базові реанімаційні заходи до приїзду медиків: натискання на грудну клітку і, за можливості, штучну вентиляцію у співвідношенні 30:2.

Сам по собі струс мозку від вибухової хвилі не смертельний. Зазвичай людина швидко відновлюється, звичайно, за умови, що суворо дотримується рекомендацій лікаря. Але за певної низки факторів (відсутність лікування або неправильне лікування в гострий період, повторні епізоди дії вибухової хвилі, особливості здоров’я та соматичний стан потерпілого, травми в минулому) струс головного мозку може мати віддалені наслідки, що виявляється у вигляді посткомоційного синдрому.

За його наявності людина може довгий час відчувати слабкість, головний біль, різкі перепади настрою. До цього додаються проблеми зі слухом, координацією, розлади пам’яті, зниження концентрації тощо. Лікується посткомоційний синдром під наглядом медиків.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua