У межах медичної реформи лікарні закриватися не будуть

22 вересня 2022
1259
Резюме

Заява Олексія Яременка, заступника міністра охорони здоров’я України

Ще на початку літа МОЗ розпочало впровадження нового етапу медичної реформи, який ліквідує застарілий та неефективний поділ лікарень на міські, районні та обласні. Натомість будуть створені надкластерні, кластерні та загальні лікарні, які матимуть чітко прописаний функціонал та визначену роль у госпітальному окрузі.

Кожна громада матиме орієнтир, де і які послуги буде отримувати її населення, а де буде необхідна співпраця з іншими громадами. Найпростіші випадки спрямовуватимуться в загальні лікарні, пацієнти з більш складними захворюваннями потраплятимуть до кластерних та надкластерних медичних закладів.

Перші кроки нового етапу медичної реформи розпочнуться вже наступного року зі зміни підходів до лікування серцево-судинних захворювань. З 2023 р. маршрут пацієнта з інсультами та інфарктами пролягатиме лише в кластерну і надкластерну лікарню або ж в кардіологічний центр. Саме в цих медичних закладах пацієнт зможе отримати високий рівень медичної допомоги.

За словами Олексія Яременка, заступника міністра охорони здоров’я, громади, лікарні яких будуть визначені як кластерні, мають чітко розуміти покладені на них зобов’язання. Адже вони відповідатимуть за медичну допомогу не лише у своїй громаді, а й у всьому кластері. Кожен кластер буде розрахований мінімум на 150 тис. населення. Те ж саме стосуватиметься і загальних лікарень, які у госпітальному окрузі обслуговуватимуть 50–80 тис. населення, в середньому це 2–6 громад.

Коментар Олексія Яременка

«Кожна громада, медичний заклад якої потрапив до спроможної мережі, має чітко розуміти, що на кожен із них чекає велика робота з посилення спроможності, забезпечення безоплатної медичної допомоги, покращання якості надання медичної допомоги тощо. Це велика відповідальність, яка лягає на плечі власника та керівника лікарні. Тому, безумовно, в цьому процесі громади мають об’єднати свої зусилля заради того, щоб населення на їх території було забезпечене якісною медичною допомогою», — зазначив О. Яременко, коментуючи роль місцевої влади у побудові спроможної мережі медичних закладів.

Лікарні закриватися не будуть

Заступник міністра охорони здоров’я нагадав, що наразі в Україні в межах медичної реформи не йдеться про закриття лікарень. Менш потужні медичні заклади, які не потрапляють до спроможної мережі, надалі продовжать працювати та надавати медичну допомогу населенню. Крім того, у 2023 р. вони так само фінансуватимуться коштом Програми медичних гарантій, за винятком пакетів на лікування інсультів та інфарктів, які з наступного року стануть доступними лише для кластерних та надкластерних медичних закладів.

Нагадаємо, на початку літа МОЗ розпочало впровадження наступного етапу медичної реформи, який передбачає створення спроможної мережі медичних закладів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua