Співпраця МОЗ та Світового банку дає очікувані результати

21 вересня 2022
485
Резюме

У контексті реформування галузі та покращання матеріально-технічної бази закладів, а також налагодження та дотримання маршрутів пацієнта, насамперед із серцево-судинними та онкологічними захворюваннями

Багаторічна співпраця Уряду України та Світового банку в підтримці проєктів у сфері охорони здоров’я дає очікувані результати. Зокрема, в контексті реформування галузі та покращання матеріально-технічної бази закладів, а також у налагодженні та дотриманні маршрутів пацієнта, насамперед із серцево-судинними та онкологічними захворюваннями. Про це зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко під час підсумкової онлайн-зустрічі в рамках місії Світового банку з підтримки реалізації проєктів.

Нагадаємо, що наразі МОЗ України спільно зі Світовим банком втілює два масштабні проєкти за 5 угодами про позику на загальну суму 681,1 млн дол. США.

Коментар Віктора Ляшка

«Вдячний команді Світового банку за постійну дієву підтримку нашої системи охорони здоров’я України. Ми високо цінуємо багаторічну співпрацю та допомогу в реформуванні системи охорони здоров’я як під час викликів, спричинених пандемією коронавірусу, так і в цей складний для країни період повномасштабної війни. Країна-терорист прицільно нищить медичну інфраструктуру, вже понад 1000 закладів охорони здоров’я зруйновано, з них — 137 вщент, але наші медики продовжують працювати та дивувати світ своїм героїзмом. Тому подальша співпраця та підтримка від Світового банку для нас надзвичайно важлива, адже навіть в умовах війни ми продовжуємо реформувати та модернізувати медичну сферу», — наголосив міністр охорони здоров’я України В. Ляшко.

Проєкти, спільні зі Світовим банком

Один зі спільних зі Світовим банком проєктів — «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» — стартував ще у 2015 р. З того часу модернізовано заклади охорони здоров’я у 8 областях України, в тому числі Запорізькій, Дніпропетровській та Полтавській, які сьогодні активно надають допомогу постраждалим від воєнних дій.

Завдяки додатковому фінансуванню цього проєкту у 2022 р. придбано близько 6 тис. одиниць критично необхідного медичного обладнання на загальну суму 37,7 млн дол. Закупівля відбулася із застосуванням механізму розширеної підтримки впровадження проєктів, які фінансуються Світовим банком у сфері охорони здоров’я України, — такого досвіду Україна раніше не мала.

Другий проєкт, який втілює МОЗ України за підтримки Світового банку, — «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні» — дозволяє нашій країні посилювати спроможність у протистоянні хворобі, особливо в умовах повномасштабної війни.

Слід зазначити, що завдяки спільній командній роботі експертів Світового банку, МОЗ та групи впровадження проєктів реалізація спільних проєктів вийшла на якісно новий рівень. Так, реструктуризація поточних проєктів та запуск нових стали можливими навіть в умовах воєнного стану. Зокрема, угода про додаткове фінансування проєкту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» підписана 8 березня цього року, тобто вже після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Під час розмови регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Аруп Банерджі висловив захоплення роботою команди Міністерства охорони здоров’я та українських медиків за таких складних обставин і підтвердив готовність продовжувати співпрацю, зважаючи на значну потребу медичної сфери України в цей складний час.

За оцінкою Світового банку, потреби України в необхідних інвестиціях на відновлення уже оцінюються на рівні 15 млрд дол., з яких 1 млрд дол. — це термінові потреби. Вже є попереднє повідомлення про можливість отримання грантової підтримки за програмою GFF (Global Financing Facility) для сектору охорони здоров’я України.

Стратегія відновлення медичної інфраструктури

Зі свого боку, МОЗ вже представило Світовому банкові стратегічне бачення щодо спрямування коштів на критичні потреби галузі під час війни. Стратегія відновлення фокусується не лише на відбудові зруйнованої інфраструктури, а й враховує можливість інвестувати кошти у вцілілі об’єкти в межах госпітальних округів, щоб забезпечити вищу якість та ефективність медичної допомоги населенню.

Зокрема, серед пріоритетних напрямів роботи Міністерства:

  1. Розвиток первинної ланки медико-санітарної допомоги. 2 роки протидії COVID-19 і 7 міс протистояння широкомасштабному вторгненню, безсумнівно, негативно впливають на раннє виявлення онкологічних, серцево-судинних та деяких інфекційних хвороб, зокрема туберкульозу, ВІЛ, вірусних гепатитів. Тож сімейну медицину необхідно й надалі посилювати, насамперед у контексті професійного вдосконалення та подальшого впровадження скринінгових програм.
  2. Продовження модернізації та забезпечення сучасним обладнанням закладів для лікування пацієнтів з інфарктами та інсультами. Закупівля ангіографів з інсультним блоком для проведення тромбоекстракцій.
  3. Продовження модернізації системи екстреної медичної допомоги та служб медицини катастроф. Адже здатність реагувати на екстрені та надзвичайні ситуації надзвичайно важлива для України.
  4. Запровадження в закладах охорони здоров’я енергоощадних технологій, які дадуть необхідну незалежність від зовнішніх обставин, зумовлених воєнною агресією.
  5. Продовження розвитку електронної системи охорони здоров’я та формування єдиного медичного інформаційного простору з національною і транскордонною інтероперабельністю.

Також міністр охорони здоровʼя презентував Світовому банку ініціативу команди Міністерства щодо створення і реалізації нового потужного проєкту, який охопить усю Україну та дасть змогу значно посилити спроможності сфери охорони здоров’я, створюючи нові можливості в короткій та довгостроковій перспективі для залучення коштів від різних донорів і фондів. Деталі та перспективи нового амбітного проєкту сторони обговорять додатково.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua