За виплату гідної зарплати медикам відповідає керівник

19 вересня 2022
5454
Резюме

Заява Віктора Ляшка, міністра охорони здоров’я України

Керівник кожного медичного закладу перш за все має бути ефективним менеджером, який якісно формує та розподіляє бюджет лікарні, спрямовуючи його як на розвиток закладу, так і на виплату гідної заробітної плати медикам. Про це міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко наголосив під час робочого візиту на Закарпаття, де провів зустріч із керівництвом області та медичних закладів регіону.

Затримки зарплати виникають через недбалість керівництва

За його словами, затримки з виплатою заробітної плати медикам у деяких медичних закладах виникають саме через недбалість керівництва, яке нераціонально використовує кошти та штучно створює заборгованість перед працівниками.

Зокрема, у Свалявській центральній районній лікарні мали саме таку ситуацію, коли попередній керівник неефективно працював та залишив заклад із заборгованістю з виплати зарплати колективу. Борг вдалося повністю погасити за короткий час завдяки призначенню нового керівника. Наразі лікарня розвивається, планує нові напрямки роботи та вчасно забезпечує виплату заробітної плати.

Коментар Віктора Ляшка

«Ми розуміємо, що сьогодні наші лікарі роблять просто нереальні речі. Вони працюють 24/7 у надважких умовах. Тому взагалі не може бути жодних компромісів щодо забезпечення наших медиків ринковою заробітною платою. Зі свого боку, держава доклала максимум зусиль, щоб кожен медичний заклад був забезпечений коштами на заробітну плату медичним працівникам, далі — справа за керівництвом медичних закладів, — зазначив Віктор Ляшко. — Ще раз наголошую, що важливо не тільки те, скільки коштів лікарня отримує, а й те, як ними розпоряджається керівник закладу. Ми можемо взяти дві лікарні, які отримують майже однакове фінансування, однак зарплати та розвиток в них можуть кардинально відрізнятися. Через те, що десь керівник — ефективний менеджер, а десь, на жаль, ні».

Ще в січні 2022 р. Уряд встановив розмір базової зарплати медикам: не менше ніж 20 000 грн для лікаря та 13 500 грн для медичної сестри. Медики, які працюють повний робочий день, не повинні отримувати зарплату нижче цього рівня.

Міністр охорони здоров’я також нагадав, що Національна служба здоров’я України (НСЗУ) вчасно перераховує медичним закладам кошти і в достатньому обсязі. Завдання керівництва лікарні — здійснювати з цих коштів своєчасні виплати заробітної плати медикам.

Водночас лікарні, яким не вистачає коштів на виплату заробітної плати, ще з початку року отримують пакет дофінансування «Забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги». Претендувати на нього могли медичні заклади, у яких укладено договір із НСЗУ та які за даними бухгалтерського обліку були неспроможними виконати постанову Уряду щодо забезпечення ринкової заробітної плати медичним працівникам. Зокрема, за серпень 101 заклад охорони здоров’я отримав пакет дофінансування від НСЗУ.

Також міністр акцентував увагу на тому, що переведення медиків з метою «економії» коштів на 0,5 чи 0,75 ставки, коли вони працюють повний робочий день, — неприпустимо.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua