Верховна Рада прийняла Закон України «Про систему громадського здоров’я»

7 вересня 2022
1216
Резюме

Визначає основні засади для розбудови системи громадського здоров’я в Україні

6 вересня 2022 р. Верховна Рада України 228 голосами прийняла Закон України «Про систему громадського здоров’я» (законопроєкт 4142). Про це на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook повідомив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Урядовець нагадав, що його написання розпочалося ще у 2016 р. «6 років дискусій, обговорень, критики, несприйняття, маніпуляцій, проплачених акцій і, нарешті, маємо прийнятий закон!», — зазначає міністр.

В. Ляшко наголосив на деяких особливостях нового закону.

Євроінтеграція

Закон євроінтеграційний. Його реалізація ще більше інтегрує нас в європейський простір, а його виконання усіма нами дозволить збільшити нашу тривалість років активного життя і наблизити цей показник, знову ж таки, до європейського.

Дерегуляція

Закон дерегуляторний. Кількість дозволів та висновків, які раніше повинен був отримувати бізнес для ведення своєї господарської діяльності, зменшилася на 10.

Системність

Закон системний. Нарешті, через 8 років після ліквідації санітарно-епідеміологічної служби, на законодавчому рівні врегульовано питання розподілення відповідних функцій між різними центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, власниками бізнесу та громадянами поза цими структурами. У кожного своя зона відповідальності за збереження однієї із визначальних цінностей — здоров’я.

Принцип «єдиного здоров’я»

«За останні роки, напевно, ніхто не буде сперечатися щодо того, що Україні потрібна сучасна система реагування на загрози для здоров’я та протиепідемічного захисту. І саме вона передбачена цим законом.

Також закон вперше вводить в обіг принцип «єдиного здоров’я», який дозволяє дивитися далеко за межі звичного поняття «охорони здоров’я» чи «медичної допомоги». Це постійна співпраця та взаємодія у галузі медицини, ветеринарії, безпеки харчових продуктів та питної води, захисту довкілля.

У системі громадського здоров’я, що працює за принципом «єдиного здоров’я», є місце та роль для кожного, і кожен робить свій внесок у збереження здоров’я та безпеку навколишнього середовища. Основне завдання закону — встановити цей ключовий принцип та визначити функції та чіткий розподіл відповідальності для основних гравців», — пише міністр охорони здоров’я.

«Закон України «Про систему громадського здоров’я» — це лише перший крок, за яким будуть слідувати десятки підзаконних актів, інструкцій, алгоритмів, навчання та практичне впровадження. Проте без його прийняття як базового закону, що визначає основні засади для розбудови системи громадського здоров’я в Україні, ми були приречені й надалі брати здоров’я в борг у майбутніх поколінь. Але від сьогодні все зовсім інакше», — підсумовує посадовець.

Надалі закон має підписати Президент.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами facebook.com/viktor.liashko