Цифрові технології вже працюють при лікуванні пацієнтів з туберкульозом

6 вересня 2022
748
Резюме

Автоматизація моніторингу амбулаторного лікування та мобільний застосунок контролю прийому ліків

Завдяки проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», який реалізує міжнародна організація PATH за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), українські медики можуть використовувати цифрові технології та інноваційні підходи до підтримки у пацієнтів прихильності до лікування та покращення якості надання медичної допомоги у разі туберкульозу.

Пристрій передає дані від пацієнта до лікаря

Зокрема, у рамках цього проєкту було закуплено 1500 скриньок SMART BOXes. Їх використовують для автоматизації моніторингу лікування пацієнтів на амбулаторному етапі й отримання даних у режимі реального часу, а відтак, і можливості діяти відповідно, якщо пацієнт не дотримується режиму лікування. Фактично це пристрій, через який можуть передаватися дані про прийом ліків від пацієнта до лікаря. Лише останній має доступ до цієї інформації.

Такі скриньки надійшли у 6 регіонів: Полтавську, Черкаську, Кіровоградську, Київську, Запорізьку та Дніпропетровську області. Станом на кінець серпня понад 70 медиків пройшли навчання щодо використання спеціальної платформи та смартбоксів для моніторингу прихильності лікування, і нині вони активно залучають пацієнтів до користування приладами.

За даними платформи, рівень прихильності становить 92,43% в усіх пілотних областях. Наразі більше ніж 250 пацієнтів вже лікуються за допомогою смартбоксів.

Застосунок для смартфонів

Окрім скриньок, проєкт «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» розширює свою діяльність у сфері інновацій для організації контрольованого прийому препаратів і пропонує використовувати спеціально розроблений застосунок для смартфонів з метою відеоспостереження за прийомом препаратів (VOT — video-observed treatment).

У рамках впровадження цієї інновації в серпні фахівці проєкту провели серію віртуальних тренінгів «Відеотехнології для організації амбулаторного лікування хворих на туберкульоз: мобільний застосунок SureAdhere та платформа моніторингу прихильності». Таке навчання вже пройшли лікарі і медичні сестри з Полтавської, Черкаської, Кіровоградської та Київської областей.

Спеціальний мобільний застосунок SureAdhere використовується пацієнтами виключно для запису відео під час прийому препаратів і завантаження цього відео на спеціальну платформу для моніторингу прихильності лікування. Тільки відповідальний медичний працівник переглядає дані на платформі і підтримує зв’язок з пацієнтом для ефективного його ведення на шляху до одужання. На цю ж платформу надходять дані з смартбоксів, і це зручно для роботи лікаря.

У планах проєкту — розширення можливостей для пацієнтів і лікарів, тому наступного року буде закуплена додаткова кількість SMART BOXes.

Важливо, що фтизіатри, які беруть участь у впровадженні цифрових технологій моніторингу прихильності, розуміють функціональні можливості платформи для підтримки їх у роботі, у забезпеченні високоякісного моніторингу прихильності до лікування, у підготовці звітності.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua