Як працює «Хірургія одного дня» в умовах війни

31 серпня 2022
958
Резюме

Коли пацієнту необов’язково лягати в лікарню

З початком повномасштабної агресії росії проти України кількість українців, які постраждали від бойових дій, обстрілів, бомбардувань, на жаль, щодня збільшується, майже кожного дня зазнає пошкоджень чи руйнувань медична інфраструктура. Проте Програма медичних гарантій (ПМГ–2022), що гарантує українцям надання безоплатних медичних послуг, які оплачуються лікарням з державного бюджету, продовжує працювати.

Про пакет «Хірургія одного дня»

У 2022 р. у ПМГ з’явився пакет «Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня».

Поява цього пакета створила для пацієнтів можливість не лягати в лікарню на довгий час, якщо оперативне втручання можна провести в стаціонарі за один день (проте воно є неможливим в амбулаторних умовах).

До таких втручань належать, наприклад, операції на очах (сітківці, рогівці, склері, виправлення косоокості, лікування глаукоми, катаракти тощо); операції на носі, вусі, роті, горлі; щелепно-лицьові хірургічні операції; діагностичні процедури на кістках і суглобах, включаючи біопсію; операції на щитоподібній залозі; комплексна ендоскопія та інші — цей перелік не є вичерпним.

Під час проведення таких операцій пацієнта оформлюють у стаціонар, але він проводить на лікарняному ліжку до 24 год, тобто вже в день проведення операції чи наступного дня він може повернутися додому.

Коли відбувається госпіталізація

Проте звертаємо увагу, що оскільки у більшості випадків операції потребують загальної анестезії і мають вищий ризик ускладнень, ніж амбулаторні втручання, іноді може виникати потреба залишити пацієнта в стаціонарі на довший термін. Тоді його госпіталізують до стаціонару на потрібний строк. Для цього окреме направлення чи будь-які інші додаткові дії з боку пацієнта не потрібні.

Медична послуга включає:

  • огляд лікаря-анестезіолога і сама анестезія під час діагностичних, лікувальних процедур і безпосередньо хірургічного втручання;
  • необхідні лабораторні дослідження, аналізи крові;
  • електрокардіографія, рентген, ультразвукові дослідження тощо;
  • гістологічне або цитологічне дослідження (у разі підозри на новоутворення);
  • післяопераційний догляд і знеболення за потреби, рекомендації з відновлення;
  • ліки та медичні вироби з Національного переліку та закуплені за кошти різних програм.

З повним переліком послуг можна ознайомитися за посиланням.

Послугу можна отримати безоплатно:

  • за направленням сімейного або лікуючого лікаря;
  • у разі переведення з іншого закладу чи підрозділу;
  • у разі доставлення бригадою екстреної допомоги;
  • при самозверненні в невідкладному стані.

Нагадуємо, з міркувань безпеки дашборди Національної служби здоров’я України тимчасово закриті, тому знайти лікарню, яка проводить операції одного дня, можна за телефоном контакт-центру НСЗУ — 16-77.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua