Психічне здоров’я та психологічна допомога: відбулася стратегічна сесія міжвідомчої ради

22 серпня 2022
814
Резюме

У рамках роботи над Національною програмою психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, створення якої ініціювала перша леді Олена Зеленська

19 серпня 2022 р. Міністерство охорони здоровʼя України взяло участь у стратегічній сесії Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф проти України. Стратегічна сесія була проведена в межах роботи над Національною програмою психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, створення якої ініціювала перша леді Олена Зеленська.

У заході взяли участь Олена Зеленська, представники низки міністерств і відомств, Верховної Ради, міжнародних організацій, експерти.

До стратегічної сесії долучилися міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, заступник міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак і генеральний директор Директорату медичних послуг Олександра Машкевич.

Важливо загоїти психологічні рани

«Загоїти психологічні рани, які залишає війна, — це також важлива частина нашої перемоги. І це справа нашої Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Психологічна допомога має стати такою ж повсюдною, як і медична. Щоб нею міг скористатися абсолютно кожен житель країни. Але при цьому слід розуміти, що 100% відповідей і рекомендацій нам ніхто не дасть. Бо ніхто не знає нашу ситуацію і наших людей так, як ми», — звернулася до учасників заходу О. Зеленська.

Важливо допомогти кожному українцю

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначив, що зараз надважливо допомогти кожному українцю пережити тягар війни та зберегти психічне здоров’я, оскільки воно, як і фізичне здоров’я, є важливою складовою гармонійного розвитку людини.

«В умовах повномасштабної війни кожен українець переживає вкрай глибокі емоції та переживання. Усі ми по-різному відчуваємо ці наслідки війни, однак зараз перед нами стоїть головне завдання — простягнути руку кожному. Аби кожен українець міг вистояти, пережити наслідки війни та зберегти психологічний ресурс, без якого майбутнє відновлення та відбудова країни неможливі», — зазначив міністр охорони здоров’я.

Ключовий принцип — робота в інтересах пацієнта

Як зазначила Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України (НСЗУ), робота в інтересах пацієнта — ключовий принцип для НСЗУ. Ми впроваджуємо в медичній системі пацієнтоорієнтований підхід. Він означає увагу та повагу до потреб пацієнта. Не лише фізичних, а й психологічних.

Лікування фізіологічних станів дає хороший результат, коли пацієнт отримує також кваліфіковану психологічну підтримку. Тож НСЗУ активно впроваджує психологічну допомогу в Програмі медичних гарантій як важливу складову інших медичних послуг.

Загалом у Програмі медичних гарантій у 15 пакетах медичних послуг є вимога, що в закладі має працювати лікар-психолог, лікар-психотерапевт або психолог. Минулого року НСЗУ запровадила новий напрям — допомога, що надається мобільними психіатричними командами за місцем перебування пацієнта. Основний напрям — це психіатрична допомога. Проте ці ж фахівці також можуть надавати психологічну підтримку як пацієнту, так і його родині.

Одним із акцентів Програми медичних гарантій–2023 буде розвиток первинної медичної допомоги як одного з ключових. Зокрема, планується новий пакет психологічної допомоги на рівні первинної ланки, оскільки українці зараз потребують її.

Колективна робота

Під час зустрічі учасники працювали в командах, щоб визначити цільові групи, які можуть першочергово потребувати психологічної допомоги та психосоціальної підтримки. Також були напрацьовані моделі послуг для цих груп та  маршрути їх отримання  для задоволення потреб.

У подальшому ці напрацювання будуть використані як базис для створення оптимальної моделі надання послуг у сфері психічного здоров’я, яка буде впроваджена в межах Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.

Нагадуємо, що Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки — ініціатива першої леді О. Зеленської, яка має на меті допомогти громадянам подолати пов’язаний з війною стрес та наслідки пережитих травматичних подій, запобігти розвитку психічних розладів. Розробку та впровадження програми координує Міністерство охорони здоров’я України в тісній взаємодії з українськими та міжнародними фахівцями. Ініціатива реалізується за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua, facebook.com/nszu.ukr