COVID-19: в Україні з’явився новий підтип штаму «oмікрон» — ВА.5

28 липня 2022
748
Резюме

У середньому цей підтип розповсюджується в країнах Європи на 50% швидше в порівнянні із підтипом ВА.2, який поширювався цієї зими.

Як повідомляють у МОЗ України, завдяки секвенуванню зразків вдалося виявити, що в Україні з’явився новий різновид штаму «омікрон» — ВА.5. Наразі цей штам виявили в Чернівецькій обл. — 7 випадків.

Раніше в Україні визначали лише різновиди ВА.1 та ВА.2 цього штаму.

Що відомо про новий різновид

Підтип BA.5 штаму «омікрон» було вперше виявлено в Південній Африці у зразку, відібраному 25 лютого 2022 р.

У травні цього року в Європейському центрі контролю та профілактики захворювань (European Centre for Disease Prevention and Control) назвали підтипи ВА.4 та ВА.5 «такими, що викликають занепокоєння».

Станом на 17 липня 2022 р. підтип ВА.5 штаму «омікрон» виявляють у більш ніж 75% зразків, відібраних у пацієнтів з COVID-19 у США та майже у 80% зразків у Великобританії.

У середньому цей підтип розповсюджується в країнах Європи на 50% швидше в порівнянні з підтипом ВА.2, який поширювався цієї зими — одразу після первинного штаму «омікрон».

Якщо порівняти підтип BA.5 з «основним» штамом «омікрон» та ВА.2, то можна сказати, що цей різновид є ближчим до останнього — він має лише чотири додаткові мутації. Фактично це означає, що вірус може більше ухилятися від імунної відповіді.

За даними ВООЗ, на фоні поширення підтипу ВА.5 в Європі почала зростати кількість тяжких випадків та смертей.

Разом з тим прямих доказів зв’язку між цими двома подіями наразі немає. Необхідні подальші дослідження, спрямовані на визначення тяжкості перебігу захворювання, спричиненого цим підтипом штаму «омікрон».

Наявна інформація вказує на те, що отримання бустерної дози значно підвищує рівень утворення нейтралізувальних антитіл навіть проти цього підтипу вірусу.

Більшість доступних досліджень імунітету проти підтипу ВА.5 було проведено «в пробірці» та потребують подальшого підтвердження.

Водночас з досліджень клітинного імунітету відомо, що Т-клітини, утворені в тілі людини після трьох доз мРНК-вакцини, зберігають свою ефективність проти штаму «омікрон». Саме клітинний імунітет пов’язують із захистом від тяжкого перебігу інфекції, госпіталізації та смерті.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua