Медична допомога дітям, хворим на рак

15 лютого 2022
901
Резюме

Коментар Віктора Ляшка, міністра охорони здоров’я України

Щороку 15 лютого проводиться Міжнародний день дитини, хворої на рак. Це глобальна спільна кампанія, спрямована на підвищення обізнаності про онкологічні хвороби у дітей, висловлення підтримки пацієнтам та їх сім’ям. Саме темі дитячої онкології 15 лютого 2022 р. був присвячений брифінг міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка.

Рак у дитячому віці

За даними Національного канцер-реєстру, в Україні щороку діагностують близько 1000 нових випадків онкологічних хвороб у дітей. Найбільш поширеними видами онкопатології в українських дітей є лейкемія (рак крові) та рак головного мозку.

Рак у дитячому віці, як правило, неможливо попередити або виявити за допомогою скринінгу. Так само визначити причини виникнення онкологічних захворювань у дітей здебільшого неможливо. Лише невелику частку онкологічних хвороб у дитячому віці викликають фактори, пов’язані з навколишнім середовищем, способом життя, деякими хронічними інфекціями. Близько 10% всіх пацієнтів онкологічного профілю дитячого віку мають схильність до раку через генетичні фактори.

Водночас дитяча онкологія — не смертний вирок, а виліковна в сучасних умовах хвороба.

Важливість раннього виявлення

«Тому для нас раннє виявлення та лікування онкологічних захворювань у дітей — це один із пріоритетів діяльності Міністерства охорони здоров’я та Програми медичних гарантій. Цього року ми заклали ще більше коштів на виявлення та лікування онкологічних хвороб, а також  підвищуємо тарифи, за якими Національна служба здоров’я України оплачує медичні послуги лікарням, які лікують онкохворих дітей», — зазначив міністр.

Медична допомога хворим на рак дітям

Зокрема, тариф на діагностику та хіміотерапевтичне лікування онкозахворювань у дітей підвищився на 40% (із 90 тис. грн у 2021 до 128 тис. грн у 2022 р.); на діагностику та хіміотерапевтичне лікування онкогематологічних захворювань (лейкемія, лімфома) на 37% (із 164 тис. грн до 224 тис. грн).

Крім того, дітям з онкологічними хворобами сьогодні в Україні вже проводять трансплантацію кісткового мозку. І це повністю безоплатно для сім’ї хворої дитини. З початку цього року нашими лікарями вже здійснено 8 трансплантацій кісткового мозку дітям. За 2021 р. вдалося зробити 77 таких трансплантацій.

«Раніше нам доводилося відправляти наших дітей на подібні операції за кордон. Сьогодні ситуація істотно змінилася, ми інвестуємо у власний розвиток вітчизняної трансплантології, — зазначив очільник МОЗ. — Міністерство охорони здоров’я оплачує лікарням вартість трансплантації  у розмірі 1,8 млн грн за родинну трансплантацію та 2,4 млн за трансплантацію з донорським етапом. Ці тарифи повністю покривають витрати на пошук донора та забір клітин, трансплантацію та посттрансплантаційний супровід реципієнта».

Міністерство охорони здоров’я через централізовану закупівлю забезпечує 100% потребу в лікарських засобах, які необхідні для проведення хіміотерапії хворим дітям.

За кошти державного бюджету в 2021 р. здійснено закупівлю 134 позицій лікарських засобів на суму понад 222 млн грн. У 2022 р. за відповідним напрямом заплановано закупити 139 позицій лікарських засобів та медичних виробів.

Про залишки ліків та терміни очікуваних поставок можна дізнатися за допомогою чат-боту на сторінці ДП «Медичні закупівлі України».

Міністр також звернув увагу усіх батьків на те, що одним із найбільш ефективних методів боротьби з цією недугою є рання діагностика.

Онкологічні захворювання у дітей часто супроводжуються симптомами, які можуть помітити не тільки лікарі, а і члени родини.

Основні тривожні симптоми: 

  1. Тривале й безпричинне зменшення маси тіла.
  2. Частий головний біль, що супроводжується ранковим блюванням.
  3. Набряки, постійний біль у кістках, суглобах, у ділянці спини або в ногах.
  4. Ущільнення в зоні живота, шиї, грудей, таза чи пахв, збільшення лімфовузлів.
  5. Поява синців або висипу на шкірі.
  6. Часто повторювані інфекційні захворювання.
  7. Біляста смужка за зіницею в оці дитини.
  8. Постійна нудота чи блювання без нудоти.
  9. Постійна втома й помітна блідість шкіри.
  10. Періодичне чи постійне підвищення температури тіла без видимих на те причин.

Один або кілька таких симптомів у дитини є приводом негайно звернутися до педіатра. Пам’ятайте, що рання діагностика — це запорука успішного лікування.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Редакція журналу «Український медичний часопис» за матеріалами moz.gov.ua