Вступ
Згідно з даними за 2018 р. в усьому світі 44% чоловіків і 32% жінок віком >15 років вживали надмірну кількість алкоголю [1]. Алкоголь виступає провідним фактором ризику для багатьох видів травм, потенціює агресивну поведінку та здатен подовжувати час реакції [2, 3]. Кожного дня в результаті травматичних ушкоджень гинуть >16 тис. осіб, на кожного загиблого припадає кілька тисяч інвалідизованих, у багатьох з яких наслідки травми зберігаються протягом усього життя. 25–85% пацієнтів перебувають у стані алкогольної інтоксикації під час госпіталізації до відділення травми та політравми [4]. Також відомо, що близько 16–26% госпіталізованих мають проблеми, пов’язані із вживанням алкоголю. Симптоми стану відміни алкоголю (СВА) відмічають у 31% пацієнтів з травмами і у 16% хворих хірургічного профілю в післяопераційний період [5]. Симптоми СВА виникають в середньому через 6–48 год після останнього вживання алкоголю та проявляються від помірних (головний біль, нудота, пітливість, тремор, тривога, безсоння) до тяжких (психомоторне збудження, галюцинації, алкогольний делірій, судоми). За даними різних авторів, 20–35% пацієнтів зі СВА потребують госпіталізації у відділення інтенсивної терапії [2–4].
У свою чергу, у хворих із політравмою та СВА, ускладненим алкогольним делірієм, виявляють запальний процес. Однією з відповідей організму на цей патологічний стан є утворення активних форм кисню (АФК) нейтрофілами. Надмірна продукція АФК впливає на стан клітинних мембран, порушує їх фізико-хімічні властивості та руйнує клітини, викликає окисну модифікацію білків.
На даний час в науковій літературі не знайдено жодних повідомлень щодо визначення АФК в еритроцитах пацієнтів із політравмою та СВА, ускладненим алкогольним делірієм. Тому доцільно визначити генерацію АФК, що є тригером розвитку ериптозу.
Мета: визначити генерацію АФК в крові пацієнтів із поєднаною травмою та СВА з алкогольним делірієм залежно від способу седації.
Об’єкт і методи дослідження
У дослідженні взяли участь 80 пацієнтів із політравмою середньої тяжкості та СВА, ускладненим алкогольним делірієм, які перебували на лікуванні у період 2016–2017 рр. на базі відділення політравми та анестезіології на 12 ліжок для інтенсивної терапії хворих зі сполученою травмою комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова» Харківської міської ради. У контрольну групу включили 20 здорових добровольців віком 20–48 років.
Критерії включення у дослідження:
- вік 19–60 років;
- наявність пошкоджень у ≥2 анатомо-функціональних ділянках;
- ступінь тяжкості травматичного пошкодження за шкалою оцінки тяжкості пошкодження (Injury Severity Score — ISS) 9–15 балів (середня тяжкість);
- тяжкість стану постраждалих за шкалою оцінки гострих фізіологічних змін та хронічного стану здоров’я (Acute Physiology And Chronic Health Evaluation — APACHE) II 7–14 балів;
- стан хронічної алкогольної інтоксикації, виявлений при кількості балів ≥7 у модифікованому тесті «Сітка LeGo»;
- ≥3 позитивних відповідей в опитувальнику CAGE (Cut down, Annoyance, Guilty, Eye-opener);
- встановлений алкогольний делірій — збудження за шкалою збудження-седації Річмонда (Richmond Agitation-Sedation Scale — RASS) ≥+2;
- галюцинації;
- судоми;
- наявність делірію за методом оцінки сплутаності свідомості у пацієнтів, які перебувають у відділенні інтенсивної терапії (ВІТ) (Confusion Assessment Method-Intensive Care Unit — CAM-ICU).
Усім 80 хворим в стаціонарі проводили обстеження згідно з медико-економічними стандартами надання медичної допомоги. Під час проведення дослідження систематично використовували принципи Гельсінської декларації Всесвітньої медичної асоціації «Етичні принципи медичних досліджень за участю людини у якості об’єкта дослідження». Письмова інформована згода отримана в усіх хворих, які брали участь у дослідженні.
З урахуванням методів седації пацієнтів розподілено на дві групи, що дозволяло забезпечити реалізацію завдань дослідження. Для розподілу пацієнтів використовували фіксовану просту рандомізацію із застосуванням методу випадкових чисел.
1-ша група (n=40) включала пацієнтів із політравмою та тяжким СВА, ускладненим алкогольним делірієм, яким проводили седацію дексмедетомідином. Початкову швидкість інфузії встановлювали на рівні 0,7 мкг/кг/год та коригували в межах 0,2–1,4 мкг/кг/год залежно від досягнення цілей седації (від –2 до 0 за шкалою RASS) і оцінки за шкалою CIWA-Ar (Clinical Institute Withdrawal Assessment of Alcohol Scale) <15.
2-га група (n=40) включала пацієнтів із політравмою та тяжким СВА, ускладненим алкогольним делірієм, яким проводили седацію діазепамом за симптом-тригерним протоколом. Діазепам вводили кожні 30 хв у міру необхідності, щоб контролювати активні симптоми відміни.
Визначення АФК в еритроцитах проводили методом проточної цитометрії з використанням барвника 2’,7’-дихлордигідрофлуоресцеїну діацетату (H2DCFDA). Аліквоти свіжої цільної крові від пацієнтів та здорових людей були зібрані в вакутейнери з К2 етилендіамінтетраоцтовою кислотою (ЕДТА). Проби відмивали розчином Рінгера. Після розщеплення естеразою та подальшого окиснення АФК нефлуоресцуючий барвник H2DCFDA утворює флуоресцентний продукт 2’,7’-дихлорфлуоресцеїн (DCF). Для аналізу середньої інтенсивності флуоресценції DCF в еритроцитах використовували програмне забезпечення «BD FACSDivaTM» («Becton Dickinson», США) [6].
Результати
Визначено, що у здорових осіб генерація АФК в еритроцитах становила 39±3,2 у.о. (рис. 1).
У пацієнтів 1-ї групи під час надходження до ВІТ генерація АФК в еритроцитах становила 182±19,6 у.о., що в 4,67 раза більше, ніж у здорових осіб (рис. 2).
Після проведеної інтенсивної терапії із застосуванням дексмедетомідину через 1 тиж відмічали значне зниження генерації АФК в еритроцитах, а саме в 1,56 раза, яке, однак, не досягало рівня у контрольній групі (рис. 3).
Схожий характер змін генерації АФК відмічали й у хворих 2-ї групи. Під час надходження до ВІТ генерація АФК в еритроцитах становила 154±13,8 у.о. (рис. 4).
Після проведеної інтенсивної терапії у хворих 2-ї групи незначно знижувалася генерація АФК, а саме на 15,6%, та залишалася на 33,35% вище відповідного показника у контрольній групі (рис. 5).
Обговорення
Під час циркуляції в крові еритроцити піддаються дії оксидативного стресу. У фізіологічних умовах існують антиоксиданти, які підтримують оксидантно-антиоксидантний баланс. Зниження активності компонентів антиоксидантної ферментативної системи, зокрема супероксиддисмутази, каталази, глутатіонпероксидази, що відмічається у цих пацієнтів [7], викликає імбаланс окисно-відновлювального потенціалу еритроцитів та трансформацію фосфоліпідів клітинної мембрани еритроцитів.
За своєю суттю підвищення АФК в еритроцитах призводить до ериптозу — процесу, що нагадує апоптоз ядровмісних клітин. Цей процес відбувається шляхом зморщування клітин, переміщення молекул фосфоліпідів з одного боку цитоплазматичної мембрани в інший, що призводить до зміни властивостей та функціональної активності еритроцитів [8]. Скремблювання фосфоліпідів клітинних мембран еритроцитів під час ериптозу зумовлює транслокацію фосфатидилсерину на зовнішній бік цитоплазматичної мембрани. Поява фосфатидилсерину в зовнішньому шарі мембрани викликає активацію макрофагів. Визначено, що запуском ериптозу є підвищення внутрішньоклітинної концентрації вільних іонів кальцію, а також дія ксенобіотиків [9].
Висновок
У хворих з політравмою та СВА, ускладненим алкогольним делірієм, відмічали значну підвищену генерацію АФК в еритроцитах, що зумовлює ериптоз та в подальшому буде призводити до розвитку анемії та поглиблення гіпоксичного стану. При застосуванні дексмедетомідину в якості седативного засобу в терапії алкогольного делірію у пацієнтів із політравмою та СВА виявлено значне зниження генерації АФК через 7 діб лікування.
Конфлікт інтересів
Автор заявляє про відсутність конфлікту інтересів і власної фінансової зацікавленості при підготовці цієї статті.
Інформація про фінансування
Дослідження виконувалося як частина науково-дослідницької роботи кафедри медицини невідкладних станів, анестезіології та інтенсивної терапії Харківського національного медичного університету МОЗ України «Вибір методів знеболення та інтенсивної терапії у пацієнтів із синдромом системної запальної відповіді» (№ державної реєстрації 0199U001773).
Перспективи подальших досліджень
Дослідження будуть продовжені у напрямку вивчення впливу седації дексмедетомідином на стадії клітинної загибелі лейкоцитів у пацієнтів із поєднаною травмою та СВА.
Список використаної літератури
- 1. World Health Organization (2019) Global status report on alcohol and health 2018.
- 2. Riuttanen A., Jäntti S.J., Mattila V.M. (2020) Alcohol use in severely injured trauma patients. Sci. Rep., 10(1): 17891. doi: 10.1038/s41598-020-74753-y.
- 3. Guinle M.I.B., Sinha R. (2020) The Role of Stress, Trauma, and Negative Affect in Alcohol Misuse and Alcohol Use Disorder in Women. Alcohol Res., 40(2): 5. doi: 10.35946/arcr.v40.2.05.
- 4. Mainerova B., Prasko J., Latalova K. et al. (2015) Alcohol withdrawal delirium — diagnosis, course and treatment. Biomed. Pap. Med. Fac. Univ. Palacky Olomouc. Czech Repub., 159(1): 44–52. doi: 10.5507/bp.2013.089.
- 5. ASAM (2020) The ASAM Clinical Practice Guideline on Alcohol Withdrawal Management. J. Addict.Med., 14(3S Suppl. 1): 1–72. doi: 10.1097/ADM.0000000000000668.
- 6. Onishchenko A., Myasoedov V., Yefimova S. et al. (2021) UV Light-Activated GdYVO 4:Eu3+ Nanoparticles Induce Reactive Oxygen Species Generation in Leukocytes Without Affecting Erythrocytes In Vitro. Biol. Trace Elem. Res. doi: 10.1007/s12011-021-02867-z.
- 7. Omelchenko-Seliukova A. (2021) The dynamic of indicators of lipid peroxidation and antioxidant protection status in patients with polytrauma and alcohol withdrawal syndrome complicated by alcohol delirium. World Sci., 11(72) https://doi.org/10.31435/rsglobal_ws/30122021/7729.
- 8. Vaschenko V.I., Vil’yaninov V.N. (2019) Eryptosis (quasi-apoptosis) the human red blood cells. Its role in medicinal therapy. Rev. Clin. Pharmacol. Drug Ther., 17(3): 5–38. doi: 10.17816/RCF1735-38.
- 9. Tkachenko A., Kot Y., Prokopyuk V. et al. (2021) Food additive E407a stimulates eryptosis in a dose-dependent manner. Wien Med. Wochenschr. doi: 10.1007/s10354-021-00874-2.
Відомості про авторів:
Омельченко-Селюкова Анна Валеріївна — аспірант кафедри медицини невідкладних станів, анестезіології та інтенсивної терапії, Харківський національний медичний університет, Харків, Україна. ORCID: 0000-0001-5965-8526 Адреса для кореспонденції:
Омельченко-Селюкова Анна Валеріївна |
Information about the authors:
Omelchenko-Seliukova Anna V. — postgraduate student of the Department of Emergency Medicine, Anesthesiology and Intensive Care, Kharkiv National Medical University, Kharkiv, Ukraine. ORCID: 0000-0001-5965-8526
Address for correspondence:
Anna Omelchenko-Seliukova |
Надійшла до редакції/Received: 01.02.2022
Прийнято до друку/Accepted: 10.02.2022